Zavrieť

Porady

Daňová strata v obchodovaní s cennými papiermi

Dobrý večer,

mám nasledovný problém, respektíve otázku. Ak som správne pochopil naše zákony tak nie je možné vyrovnať stratu (resp. odpočítať stratu) v obchodovaní s cennými papiermi nadobudnutú napr. v roku 2005 so ziskami nadobudnutými v nasledujúcich rokoch (napr. 2006). Alebo je to možne? Ak áno ako mám postupovať?
Ak takéto vyrovnanie straty možné nie je vidí sa mi to neférové. Žil som niekolko rokov v zahraničí a tam vyrovnanie straty z obchodovania s cennými papiermi je bežná vec.
Poraďte mi prosím.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    jozino
    Dobrý večer,

    mám nasledovný problém, respektíve otázku. Ak som správne pochopil naše zákony tak nie je možné vyrovnať stratu (resp. odpočítať stratu) v obchodovaní s cennými papiermi nadobudnutú napr. v roku 2005 so ziskami nadobudnutými v nasledujúcich rokoch (napr. 2006). Alebo je to možne? Ak áno ako mám postupovať?
    Ak takéto vyrovnanie straty možné nie je vidí sa mi to neférové. Žil som niekolko rokov v zahraničí a tam vyrovnanie straty z obchodovania s cennými papiermi je bežná vec.
    Poraďte mi prosím.

    Všeobecná otázka, tak teda uvediem všeobecnú odpoveď.
    Ak ide o príjmy podľa § 6 zákon o dani z príjmu
    tj. príjmy z podnikania, z inej SZČO a vznikne daňová strata, nevidím dôvod prečo sa nemôže odpočítať strata v dalších zdaň.obdobiach z kladného základu dane. Polopatisticky ak v r.2005 vznikne strata , ale musí ísť o príjem podľa § 6 ZDZP je možné odpočítať vzniknutú daň.stratu za r.2006 aj jednorázovo. Ak však pôjde o príjmy podľa § 8 – ostatné príjmy ZDZP, ktorými sú po odpočítaní 5 násob.život.minima považované za ostatné príjmy. Ide o jednorázové príjmy. Přitomto § nie je možné aby vznikla daňová strata . Daňovník si môže uplatniť při príjme výdavky len do výšky príjmu. Nevykazuje sa daňová strata jako při príjmoch podľa § 6 ZDZP.

    jozino je offline (nepripojený) jozino

    jozino
    Vďaka za informáciu,

    teda konkrétne, nie som SZČO, som zamestnaný a obchodovanie s cennými papiermi je moje "hobby" alebo vedľajšia zárobková činnosť (alebo stratová činnosť). Neexistuje možnosť zrátať zisky z roku 2006 so stratami v roku 2005 v daňovom priznaní za rok 2006?

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Kedysi aj môj manžel obchodoval s cennými papiermi na americkej burze a viem , že každý rok ako FO / nebol SZČO/ si dával do DP to, čo konkrétne v dannom roku /od 1.1.-31.12./ skutočne zarobil. T.z. do DP si dával príjmy zo zamestnania + príjmy z obchodovania s CP.

    Teda ak si v r. 2005 na tomto prerobil, tak si nemôžeš odrátať svoju "stratu z obchodovania" z príjmov /výnosov/ roka 2006. Veď Ty figuruješ /ako som správne pochopila/ ako FO, ktorá má svoje stále zamestnanie a popritom doma obchoduje s cennými papiermi.

    Žiaľ toto obchodovanie robíš slobodne a keď na tom zarobíš je to O.K. -musíš to zdaniť, ale keď prerobíš -tak je to pre Teba SMOLA.
    Sám si musíš zvážiť či si toto hobby naďalej ponecháš.

    Ešte na záver: Nebuď smutný, pretože od 1.1.2006 platí, že aj firmy, ktoré robia špekulatívne terminované obchody /tzv. deriváty/ sa môžu popáliť, nakoľko si v dannom účt. období nemôžu uplatniť všetky svoje straty z takéhoto obchodovania- len do výšky ziskov z takýchto špekulácií.
    Tiež ako Ty takto špekulujú popri svojom podnikaní a tiež ich nikto k tomu nenúti. Je to slobodné rozhodovanie- či budeš špekulovať a zarobíš alebo
    si povieš, že to čo Ti dajú v zamestnaní Ti stačí a tým je isté, že neprerobíš.
    Naposledy upravil Lila : 08.06.06 at 06:18

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    jozino
    Vďaka za informáciu,

    teda konkrétne, nie som SZČO, som zamestnaný a obchodovanie s cennými papiermi je moje "hobby" alebo vedľajšia zárobková činnosť (alebo stratová činnosť). Neexistuje možnosť zrátať zisky z roku 2006 so stratami v roku 2005 v daňovom priznaní za rok 2006?
    V tomto prípade ide o príjmy podľa § 8 zákona o dani z príjmu. Strata z r.2005 při predaji cenných papierov sa nemala vykázať. Při dosiahnutom príjme sa nemôže výdavok uplatniť vo vyššej sume ako je dosiahnutý príjem . Nevykazuje sa daňová strata ako při príjmoch podľa §6. Museli ste podať daňové priznanie, do ktorého riadku ste uviedli príjem za cen.papiere? Do daňov.priznania ste uviedli príjem z cen.papierov do § 8? Ak áno, nemáte nárok si odpočítať daň.stratu – ktorá nemala vôbec vísť za r.2005 v ďalšom zdaň.období zo vzniknutého zisku v r.2006. Je mi ľúto.

    Daňová strata v obchodovaní s cennými papiermi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.