Zavrieť

Porady

Povinnosti zamestnávateľa voči zamestnancovi a naopak

Ahojte, som nezamestnaná a vedená na ÚP do konca apríla. Potom mám 2 možnosti - buď budem SZČO, alebo sa zamestnám u manžela, ktorý je SZČO, za minimálnu mzdu. Odbor podnikania je geodézia. Čo sa týka platenia štátu - odvody, mi vychádza lacnejšie byť zamestnanec, keďže moja mzda bude nákladom môjho manžela (vedieme JÚ), oproti tomu, aby sme platili obaja odvody z minima ako SZČO. Potrebujem ale poradiť od niekoho skúseného, aké má zamestnávateľ komplexné povinnosti voči mne ako zamestnancovi (vynímajúc pracovnú zmluvu, daňový úrad, sociálku a zdravotku a samotný výpočet mzdy a vedenie mzdovej agendy - toto už mám poriešené). Skôr ma zaujímajú iné veci, ako BOZP, sociálny fond a podobne, čo je povinnosťou zamestnávateľa voči zamestnancovi. Ide mi o to, aby nám pri kontrole nenaparili pokutu, ktorá nám zničí živobytie a vezme dom nad hlavou za niečo, o čom som ani netušila (napr. že nemám zavesený hasiaci prístroj v kancelárii). Problém je ten, že väčšinou sú ľudia úzko špecializovaní na jeden smer a ani netušia, čo robí ich kolega vo vedľajšej kancelárii.
Ďakujem za každú dobrú radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    frzanony je offline (nepripojený) frzanony

    Odpracoval som 40 rokov ako inšpektor v oblasti BOZP ...viac frzanony
    Daj si do googlu NIP, vydané / odobraté osvedčenia, preklikaj sa na ABT a potom podľa miesta bydliska si nájdi autorizovaného bezpečnostného technika, ktorý vo väčšine prípadov je i technikom požiarnej ochrany /ale i nemusí byť/ a on by ti vo všetkom mal vedieť pomôcť.
    daduska26 Ďakujem za radu
    frzanony Ak neporadia, ozvi sa.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    K BOZP pridaj aj pracovnu zdravotnu sluzbu, ochranu osobnych udajov ... na vsetko su zakony ... aktualne znenia najdes na stranke zakonypreludi.sk
    Pouzi aj google a vyhladavac tu na porade - vela otazok je uz zodpovedanych.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ilufam Ďakujem, ide mi práve o to, že napr. tú zdravotnú službu som ani netušila, že niečo také je a že sa to môže týkať aj mňa. Ide presne o to, že áno je veľa otázok zodpovedaných, ale horšie je to, že neviem na čo sa mám pýtať Keby som sa vedela opýtať, tak google mi to nájde a www.justice.gov.sk mi to podloži paragrafom Mne ide o osobnú skúsenosť človeka, čo s tým robí.
    daduska26 tak a toto ma prehodilo na zlý účet - nevšimla som si, že som prihlásená pod nickom niekoho iného
    avalik komplexnu odpoved ti tu sotva niekto bude vypracovavat, to by bolo aj na diplomovu pracu ... ak nechces vyuzit v tejto oblasti platene profesionalnesluzby, znova odpoucam pouzit vyhladavac, naozaj je tu uz vela veci vysvetlenych
    daduska26 presne o to ide, že každý "profesionál" je profesionál len v tej jednej oblasti a neviem nájsť niekoho, kto by to vedel v širších súvislostiach a naozaj úprimne by som si za to aj rada zaplatila, vôbec mi to nevadí, len nieje toho, čo to vie...
    misoft
    Nuž.... jeden profesionál-odborník existuje čo všetko vie, ale ho spomínať nebudem (dokonca i tu na Porade, nielen hore).....lebo sa nechcem zbrechať.....
      zbaliť

    Povinnosti zamestnávateľa voči zamestnancovi a naopak

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.