Zavrieť

Porady

Vklad budovy do katastra

Ahojte,

Prosim vas, chceme zapisat budovu do katastra nehnut., ake overene doklady musim pripojit k ziadosti?

tieto stacia?
- geometrický plan
- kolaudačné rozhodnutie
- rozhodnutie o urceni supisneho cisla

Staci im to dat do podatelne? / volam tam dnes od rana a nikto tam neberie telefon. :-( /
Keď chceme zrýchlený zápis, aký kolok musím zakúpiť?

Ake dalšie povinnosti musime vykonat? ohlasit budovu na daňový úrad??

Dakujem! Klaudia
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AltaKE je offline (nepripojený) AltaKE

    AltaKE
    Bude záležať od toho, či ste nehnuteľnosť sami postavili alebo ju kúpili.
    Podľa posledných skúseností pri kúpe nehnuteľnosti bolo potrebné predložiť na kataster:
    - výpis z obchodného registra predávajúceho aj kupujúceho (notárom overený)
    - kúpno-predajnú zmluvu v 6 vyhotoveniach (musí byť overený podpis predajcu) - 2x vrátili zmluvu, 4x si ju nechali
    - návrh na vklad do katastra (netrebalo overovať)-podávali sme 3x.. 2x vrátili
    - pri novej nehnuteľnosti myslím, že stačí doložiť kolaudačné rozhodnutie.

    Pri zrýchlenom zápise treba doložiť kolok v hodnote 8 000,- Sk, do 14 dní by to malo byť vybavené. Stačí dať do podateľne.

    Podľa zákona č. 582/2004 Z.z., § 18, ods. 3 - fyzická alebo právnická osoba v priebehu príslušného zdaňovacieho obdobia je povinná oznámiť správcovi dane skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti a každú zmenu týchto skutočností do 30 dní odo dňa, keď tieto skutočnosti alebo ich zmeny nastali.

    Ohlásiť to treba miestne príslušnému správcovi dane, nie daňovému úradu. No a ďalšia povinnosť nastane až v ďalšom roku - podanie daňového priznania
    Snáď som na nič nezabudla..

    klaudia je offline (nepripojený) klaudia

    klaudia
    Dakujem za odpoved. Uz som sa im dovolala. Takze to zhrniem:

    do podatelne sa davaju tieto dokumenty, pravne overene:
    - geometrický plan
    - kolaudačné rozhodnutie
    - rozhodnutie o urceni supisneho cisla
    - žiadosť o zápis budovy /je to budova, ktorú sme postavili/

    Kolok sa žiadny neplati, iba ak ide o prevod nehnut. /darovacia zmluva, kupna zmluva/, potom sa plati kolok 2000,- ak chceme zrýchlený tak 8000,- Sk

    A este jedna otazka.
    Kedy to ohlasujem miestne prislusnemu správcovi dane? Ked je budova uz zapísaná? alebo kolaudačným rozhodnutím?

    Dakujem Klaudia

    AltaKE je offline (nepripojený) AltaKE

    AltaKE
    klaudia
    A este jedna otazka.
    Kedy to ohlasujem miestne prislusnemu správcovi dane? Ked je budova uz zapísaná? alebo kolaudačným rozhodnutím?

    V tomto som si nie veľmi istá, ale podľa Zákona č. 582/2004 Z.z., §9 je daňovníkom dane zo stavieb vlastník stavby alebo správca stavby vo vlastníctve štátu....atď. Z toho mi skôr vychádza to, že by som za smerodajný považovala vklad do katastra nehnuteľností (nakoľko vkladom sa "legalizuje" vlastnícke právo k nehnuteľnostiam). Kolaudačným rozhodnutím sa len povoľuje užívanie stavby na daný účel.

    Vklad budovy do katastra

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.