Zavrieť

Porady

Výpredaj skladu pod nák.cenu

Chcem sa spýtať, či mi vie niekto poradiť v takejto otázke: "Sme distribučná firma, ktorá vypredáva sklad z dôvodu likvidácie firmy. Sklad sa vypredáva 80% z nákupných cien. Odvádzam DPH z rozdielu nák.ceny a pred.ceny (20%) a môžem si dať tento rozdiel do nákladov? Ako to zaúčtovať v PÚ?"
Ďakujem!!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    DPH odvádzate z ceny, za ktorú tovar predávate.
    Ak je predajná cená 80% z nákupnej ceny bez DPH, tak táto cena je aj základ pre DPH. Na základe interného predpisu, v ktorom zdôvodníte predaj za menej ako je obstarávacia cena bez DPH, zaúčtujete zníženie skladových zásob v skladových (nákupných) cenách bez DPH, podľa toho akým spôsobom účtujete o skladových zásobách.
    Ak spôsobom A tak MD-504, D-132 a ak spôsobom B, tak tieto zásoby máte už v nákladoch a ak ich k 31.12.2004 nepredáte urobíte inventúru a to zaúčtujete na MD-132, D-504.
    Nepredajný tovar môžete predať aj za 1,-Sk bez DPH, to bude základ pre DPH pri predaji.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    DPH na výstupe by bola určite nižšia ako na vstupe, nakoľko predaj skladových zásob je pod cenu obstarania. V JU by to malo byť zaúčtované ako klasický príjem z predaja, čiže zdaniteľný príjem. Tu ide o to, že dochádza k predaju so stratou. Predajná cena je nižšia ako cena obstarania.

    ivab je offline (nepripojený) ivab

    ivab
    Accad a čo v prípade, keď vyrábame a predávame kuchynské linky a máme akciu, že pracovnú dosku dostanete zadarmo. Ako je to s DPH z tých pracovných dosiek? Podľa zákona o DPH §8 ods. 3 "Ak platiteľ dodá tovar ...bezodplatne... a ak pri kúpe tohto tohto tovaru bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu" mi to vychádza tak, že musím odviesť DPH minimálne z nákupnej ceny tých pracovných dosiek. Neviem či to dobre chápem, ak nie vyveďte ma z omylu. Ďakujem.

    rene je offline (nepripojený) rene

    rene
    ivab
    Accad a čo v prípade, keď vyrábame a predávame kuchynské linky a máme akciu, že pracovnú dosku dostanete zadarmo. Ako je to s DPH z tých pracovných dosiek? Podľa zákona o DPH §8 ods. 3 "Ak platiteľ dodá tovar ...bezodplatne... a ak pri kúpe tohto tohto tovaru bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu" mi to vychádza tak, že musím odviesť DPH minimálne z nákupnej ceny tých pracovných dosiek. Neviem či to dobre chápem, ak nie vyveďte ma z omylu. Ďakujem.
    Pri poslednej daňovej kontrole sme tiež riešili prípad akcií , keď k nejakému tovaru pridáme v akcii iný zadarmo. Na faktúre plátcu DPH nemôže figurovať položka 1 ks tovar s nulovou cenou a nulovou DPH, lebo kontrola by to zdanila podľa Vášho cenníka platného v čase vystavenia faktúry. Ten akciový tovar treba predať za nejakú sumu, napr. 1 Sk ale nikdy nie zadarmo/cenu si ošetríme interným predpisom/.

    ivab je offline (nepripojený) ivab

    ivab
    Rene takže keď ho predáme za 1 Sk, DPH odvediem z 1 Sk? Neviem, ale nejak sa mi to nezdá.

    rene je offline (nepripojený) rene

    rene
    Naša akcia sa týkala podpory predaja ťažkopredajných zásob, keď sme k ťažkopredajným kusom dali za 1 Sk tovar, ktorý bol pre zákazníka za nízku cenu zaujímavý. V internej smernici sme uviedli naše dôvody zníženia ceny. Kontrola nemala námietky.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Bezodplatne poskytnutý tovar je považovaný za niečo iné ako tovar dodaný za 1,-Sk. Pri bezodplatnom dodaní sú už iné pravidlá zdaňovania. Takže akcia áno, ale za minimálnu cenu zdôvodnené v internom predpise.

    rene je offline (nepripojený) rene

    rene
    ivab
    Rene a keby som poprosila, dalo by sa poslať mi vzor toho interného predpisu?
    Interná smernica č. 14/2004 : Stanovenie predajnej ceny/precenenie
    .................................................. ..........................

    Inventúrou, konanou dňa 14.9.2004 boli zistené na skladových zásobách firmy ....... tieto nepredajné zásoby:

    sklad.číslo: názov : dátum posl. nákupu: nákupná cena: predajná cena:
    ... ... ..... .... .....




    Z dôvodu nepredajnosti uvedených zásob sa vedenie firmy rozhodlo uskutočniť na výstave ................ konanej dňa ........ v ............
    akciu, pri ktorej k horeuvedeným tovarom bude poskytnutý akciový tovar

    sklad.číslo : názov : nákupná cena : predajná cena:akciová cena: 1Sk
    ... ... ... .... ....



    Príloha : / až po skončení akcie/ : Zoznam faktúr , ktorých sa akcia týka

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    V princípe je vždy lepšie predať čosi za 1,- alebo za 10,- ako dať úplne zadarmo, aj poškodený tovar a pod. Potom môže skladová cena do nákladov bez problémov, ani s DPH nie je problém.

    silviaproch je offline (nepripojený) silviaproch

    silviaproch
    Prosím Vás o radu, v podobnom probléme, jedná sa však o využitie majetku pra.10 ods 2 ZDPH - spoločník s.r.o. si dal niečo odviezť kamiónom zo slovenska do čiech na vlastnú potrebu - zakladom dane by ma mali naklady na sluzbu (par 22. ods5), vypočítam ze náklady su 20 000 Sk, ako to však predkontujem ? vytvorím si interný doklad - dodanie služby za 0,- Sk spoločníkovi:
    ZD - 20 000,- ?/?
    DPH - 3800,- ?/343
    dakujem za každú radu

    mira je offline (nepripojený) mira

    mira
    Debata o výpredaji skladových zásob pod nákupnú cenu tu síce prebehla dosť dávno, ale práve toto ma zaujíma, takže sa len chcem uistiť - daňováci nenamietnu nič, ak budeme staré skladové zásoby nakúpené napr. 2 roky dozadu, s dôvodom, že sú nepredajné, alebo poškodené predávať napr. v akcii 10% z nákupnej ceny? Stačí jedna interná smernica? S dôvodom: nepredajný tovar - napr. zákazníci si 2. rok neprišli pre objednaný tovar? Veď to mi príde ako očistenie skladových zásob, ktoré sa napr. predali načierno?!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.