Zavrieť

Porady

Hlásenie sa na úrade práce a opatrovanie vnuka

Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť ohľadom tohto:
- dedko, ktorý je nezamestnaný a je evidovaný na úrade práce, doma opatruje vnuka (2-ročného), dá sa zariadiť, aby sa nemusel chodiť hlásiť, keď opatruje?
Žiadny príspevok nepoberá....
Mila123 a čo rodičia?
prstienok rodičia sú obidvaja pracujúci
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    SOMI Trenčín, spol. s r.o.
    Môže si na ZP prihlásiť starostlivosť o dieťa do 6 rokov. V takom prípade za neho bude platiť ZP štát a môže sa z ÚP odhlásiť. Ide aj o niečo iné, prečo potrebuje byť na ÚP?
    Dopĺňam priamo do príspevku, aby som niekoho nezaviedla - aj iná osoba ako rodič môže byt poistencom štátu z dôvodu starostlivosti o dieťa do 6 rokov, musí ale ísť o riadnu celodennú starostlivosť o dieťa (výchova, výživa, lekár,...). Dieťa nemusí byť v pestúnskej ani v náhradnej starostlivosti.
    Naposledy upravil Jana Motyčková : 17.02.16 at 15:15
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad platí aj v prípade, ak neide o rodiča dieťaťa ? (píše o dedkovi)
    Jana Motyčková Áno, platí. Overené. (kým to niekto nezatrhne). Ale aby som nezavádzala - malo by ísť o osobnú celodennú starostlivosť o dieťa, čiže nie len, že sa stará o dieťa, kým je otec v práci a potom ho odovzdá. Riešila som prípad, keď babka (žila u syna) a starala sa o jeho dieťa (matka zomrela).
    prstienok a nemusí byť osvojené, ani v náhradnej starostlivosti?
    Jana Motyčková Nemusí, len aby to bola celodenná starostlivosť, nie len kým sú rodičia v práci. T.j. napr. ak majú rovnakú adresu, mohlo by to byť v poriadku, alebo ak dieťa býva u dedka - pozor na daňový bonus. Ale ak majú iné adresy, rodičia vozia/nosia dieťa k dedkovi a potom si ho berú späť, tak to zrejme nebude považované za celodennú starostlivosť. Celodenná starostlivosť sa preukazuje čestným vyhlásením.
    prstienok bola som sa teda informovať u nás vo VšZP a tam ma hneď odbili s tým, že sa to nedá, že dieťa musí byť v pestúnskej, náhradnej starostlivosti, zverené súdom.... tak teraz neviem, niekde to schvália, niekde nie? či ako to už u nás funguje?
      zbaliť

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    ja čo mám skúsenosti, tak na úrad práce sa chodí tak raz za mesiac či dva mesiace. Myslím, že je to fajn dôvod vyjsť si s vnukom na prechádzku a staviť sa na UP. Aj keby tam chodil raz za týždeň, tak je to v pohode. Predpokladám, že na prechádzky chodievajú denne...

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Dalo by sa to urobit tak, ze by zrusili rodicovsky prispevok a stary otec by oficialne prebral starostlivost a poberali by prispevok na starostlivost o dieta.
    Ale neoplati sa im to, lebo ten je pri starostlivosti o dieta starym rodicom len 41,1 eur mesacne, zatial co RP je 202,30 eur.
    To sa kvoli tym par dnom, kedy musi stary otec na UP, neoplati.
    Tie dni/hodiny sa daju pokryt aj inak.

    Hlásenie sa na úrade práce a opatrovanie vnuka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.