Zavrieť

Porady

DP predaj nehnuteľnosti súbeh zamestnanec v zahraničí

Dobrý deň, neviete mi prosím niekto poradiť. Mala som v pláne urobiť daňové priznanie osobe, ktorá je celý rok zamestnaná v Rakúsku a v roku 2015 predala nehnuteľnosť nadobudnutú dedením. Príjmy z Rakúska podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia by som vyňala. Vyšla by mu len daň za predaj nehnuteľnosti a následne zdravotné odvody. Avšak teta vo VŠZP mi oznámila, že pokiaľ je zamestnaný v Rakúsku, mal by podať DP aj za príjem z nehnuteľnosti tam. Poistenie platí tam, nie na SR. Nepríde mi to nejaké logické, je rezidentom tu, má tu trvalý pobyt. Ako by ste postupovali. V zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia je veta: (1) Príjmy, ktoré osoba majúca bydlisko alebo sídlo v jednom zmluvnom štáte poberá z nehnuteľného majetku (včítane príjmov z poľnohospodárskych a lesných podnikov), ktorý leží v druhom zmluvnom štáte, sa môžu zdaniť v tomto druhom štáte. ďakujem za rady. Ešte by som podotkla, že v konkrétnej zmluve nie je nikdy spomenutý príjem z predaja nehnuteľnosti, iba príjem z nehnuteľného majetku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    No každopádne on musí podať DP na SVK z predaja nehnuteľnosti a samozrejme aj z tých AT príjmov, ktoré ako píšeš vyjmeš.
    Dokonca to bude mať v daňovom priznaní lepšie nakoľko príjem z predaja nehnuteľnosti je pasívnym príjmom , ale vďaka tomu, že pracuje v AT mu ostane odpočítateľná položka, ktorá mu môže riadne okresať daň na zaplatenie a tiež pokiaľ nemá zdravotné poistenie na SVK môže sa s najväčšou pravdepodobnosťou stať, že dokonca ani nezaplatí odvod do ZP, nakoľko mu žiadna zdravotná poisťovňa nebude robiť RZZP.
    Rakušákov do toho podľa mňa nič nie je. Tam podáva DP len z AT príjmov.

    DP predaj nehnuteľnosti súbeh zamestnanec v zahraničí

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.