Zavrieť

Porady

Praca v zahranici, predaj nehnutelnosti na Slovensku a danove priznanie

Zdravim,
od 1.1. do 5.6. som bol student, pracoval som obcas na dohody o vykonani prace...potom od 6.6. do 1.11. nezamestnany a zamestnal som sa v ČR. Pocas roka som predal nehnutelnost na Slovensku a potreboval by som ju dat do danoveho priznania. Mam ziadat svojho zamestnavatela o potvrdenie o prijme a podat danove priznanie na Slovensku alebo ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    mtzmt
    Zdravim,
    od 1.1. do 5.6. som bol student, pracoval som obcas na dohody o vykonani prace...potom od 6.6. do 1.11. nezamestnany a zamestnal som sa v ČR. Pocas roka som predal nehnutelnost na Slovensku a potreboval by som ju dat do danoveho priznania. Mam ziadat svojho zamestnavatela o potvrdenie o prijme a podat danove priznanie na Slovensku alebo ?
    Áno, ak máš daňový domicil v SR. Podávať budeš DP_typ B. Pozri si napr. tieto témy:
    http://www.porada.sk/t17429-danove-p...-rezident.html
    http://www.porada.sk/t35636-praca-v-zahranici.html
    Naposledy upravil Marína : 22.01.07 at 11:15

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    áno, vyžiadaj si od zamestnávateľa potvrdenie o príjme a zrazených preddavkoch na daň a DP si podáš sám.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Doporučujem podať najprv DP v ČR, pretože vzhľadom na dĺžku zamestnania v ČR je možné , že daň zaplatená v ČR Ti bude po uplatnení odpočítateľnej časti základu dane vrátená. Výsledok DP podaného v ČR prenesieš do DP podaného v SR z celosvetových príjmov.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Johanka, súhlasím, ale keďže bol zamestnancom a nie SZČO, NČZD si, predpokladám, uplatňoval mesačne a rozdiel v odvedených preddavkoch a v zúčtovaní dane tak, podľa môjho názoru, bude minimálny.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ťažko písať, keď nevieme o aké sumy ide ... Vychádzam z toho, že keď v ČR pracoval 2 mesiace a uplatní si celú odp.položku, tak mu môžu vrátiť aj celú daň - závisí od výšky príjmu a následne preddavkov.

    mtzmt je offline (nepripojený) mtzmt

    mtzmt
    Za tych par mesiacov na SVK na dohodu o vykonani prace mam asi 40000Sk. Prijem za tie 2 mesiace v CR asi 65000kc v hrubom, dan z predaja nehnutelnosti neplatim, ale musi to byt v danovom priznani...

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    mtzmt
    Za tych par mesiacov na SVK na dohodu o vykonani prace mam asi 40000Sk. Prijem za tie 2 mesiace v CR asi 65000kc v hrubom, dan z predaja nehnutelnosti neplatim, ale musi to byt v danovom priznani...
    Odvody a preddavky na daň nevieš aké si mal v ČR? Dtto daň z dohôd. Tiež nevieme, aký bol príjem z predaja nehnuteľnosti. Skús si to nahodiť do http://www.porada.sk/t19254-dp-pre-f...ghlight=exceli
    DP pre r.2006 síce nemôžeš, ale pre výpočet Ti postačí.

    mtzmt je offline (nepripojený) mtzmt

    mtzmt
    V ČR som mal hruby prijem za 1 mesiac 30909kc, zaklad dane 27045, socialne poistenie 2473, zdravotne 1391, zaloha na dan bez zliav 4976, po zlave 4376. Asi tak podobne to bolo aj druhy mesiac. Plus tie dohody o vykonani prace, to je do tych 40000 sk. Nejak mi to nejde do hlavy potom to davat do danoveho priznania v SR, to mi ako 2x zdania alebo? Ak si budem danove priznanie podavat sam aj za prijem v CR, tak v podstate by som mal na tom nieco ziskat ak nezdanitelna ciastka je u nas vyssia ako v CR? nevyznam sa v tom nejak, ak pisem blbosti, tak ma opravte, dakujem
    Naposledy upravil mtzmt : 13.02.07 at 09:54

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    V ČR si daňovník s obmedzenou daň.povinnosťou, tzn., že v ČR zdaňuješ iba príjmy zo zdrojov ČR.
    V SR si daňovník s neobm. daň.povinnosťou a zdaňuješ v daň.priznaní celosvetové príjmy.
    Na zamedzenie dvojitého zdanenia máme uzatvorenú s ČR Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia. Pri príjmoch zo závislej činnosti používame v zmysle zmluvy metódu zápočtu dane zaplatenej v zahraničí ( v ČR). Podľa tejto metódy sa Ti na daňovú povinnosť z celosvetových príjmov uvedených v slovenskom daňovom priznaní započíta daň zaplatená v ČR v takom pomere, aký je pomer príjmov z ČR k celosvetovým príjmom.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ako daňovník s obm.daň.povinnosťou v ČR máš aj povinnosti voči ČR. Buď požiadaj zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane alebo si tam podaj daňové priznanie. Údaje z RZD alebo DP v ČR prenesieš do DP podaného v SR. V žiadnom prípade však nemôžeš očakávať, že Ti v SR bude vrátená daň zaplatená do českého štátneho rozpočtu .
    Ak máš obavu z toho, že bysi toto všetko nestíhal do termínu na podanie DP, využi možnosť požiadať správcu dane o preĺženie lehoty na podanie daňového priznania. Daňovníkom, ktorí majú príjmy zo zdrojov v zahraničí ,môže správca dane predĺžiť lehotu až o 6 mesiacov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.