Zavrieť

Porady

Výpovedná lehota a nárok na odstupné po odpracovaní menej ako 1 rok

Dobry den,
Mam pracovný pomer na dobu neurcitu na polovicny uvazok. V piatok vecer mi bolo telefonicky oznamene, ze zamestnavatel mi dava vypoved z organizacnych dovodov a mam v pondelok prist podpisat vypoved. Bolo mi povedane, ze vypovednu lehotu mam 1 mesiac o odsutpnom ani rec. Chcem sa spytat, ze ak som odpracovala menej ako 1 rok a skon. PP bolo vypovedouzo strany zamestnavatela z org. dovodov (nadbytocnost) tak vypovednu lehotu mam 1 mesiac alebo 2? A co sa tyka odstupneho mam nan narok? Ak by som nepodpisala vypoved 29.2., tak by bola vypovedna lehota 2 mesacna a prac. pomer by sa skoncil 30.4.? A ak by sa skoncil pracovny pomer dohodou, tak mam narok na odstupne alebo nie?
veronikasad Ides podpisat prevzatie vypovede pre nadbytocnost, alebo ukoncenie prac.pomeru dohodou k 29.2. Z dovodu nadbytocnost?
AVRIL Bolo mi povedane, ze dohodou k 29.2. z dovodu nadbytocnosti.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    vypovedna lehota 1 mesiac a bez naroku na odstupne je presne v zmysle Zakonnika prace pri PP kratsom ako 1 rok.
    Zamestnavatel ti vypoved 29.2. doruci, ak ju nepodpises, podpisu ju svedkovia, ze ti dorucena bola. Tym nic nedosiahnes, bude platna.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ukončenie prac.pomeru dohodou je platné len vtedy, ak je podpísané obidvoma stranami. Ak s dohodou nesúhlasíš, nemusíš ju podpísať. V tom prípade ti zamestnávatel doručí výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. b) ZP (nadbytočnosť) a začne plynúť výpovedná doba. Ak ti bude výpoveď doručená v pondelok (aj keď ju odmietneš prevziať, je platná), pracovný pomer končí 31.3.2016 - bez nároku na odstupné.

    Ak dohodu o skončení prac.pomeru podpíšeš, podpisuj len v prípade ak tam budeš mať uvedený dôvod skončenia prac.pomeru = § 63 odst. 1 písm. b), alebo slovne "nadbytočnosť". Len vtedy ti vznikne nárok na jednomesačné odstupné, ktoré ti je zamestnávatel povinný vyplatiť v poslednej výplate pri skončení prac.pomeru. Prac.pomer by končil 29.2.2016
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    AVRIL Dakujem. Uz mi to je jasne, pri dohode 1 mes odstupne s uvedenim §63 odst.1 písm.b) a pri vypovedi bez naroku na odstupne s 1 mes vyp. lehotou.
    AVRIL A este som sa chcela spytat, neviem ci to sem patri ako to je s preplatenim nevycerpanej dovolenky, ked prac. pomer mi vznikol 13.11.2015 a skonci k 29.2.2016 ani jediny den som necerpala dovolenku. Treba o jej preplatenie poziadat a mam vobec nan narok?
    Tweety Netreba žiadosť, zamestnáv. ju zo zákona preplatí pri skončení PP. R.2015 1/12, 2016 2/12 z ročného nároku.
    AVRIL Ako sa to rata? Na decembrovej vypl. paske mi napisali, ze (PP mam na polovicny uvazok) priemer na dovolenku je 2,5 eur/hod a narok na dovolenku 2 dni. Nechapem ako dosli k vysledku 2 dni. Ta hodinova mzda mi je jasna, ale tie dni dovolenky, nechapem.
    Tweety Musíš vychádzať z ročného nároku, 20 alebo 25 dní.
    AVRIL No 25 dni to je. Ak to dobre chapem tak 25/12*11 = 23 dni dovolenky a kedze som az v novembri nastupila, tak som mala narok za minuly rok len 2 dni? A potom vypocet je 2x2,5 eur/hodx4= 20 eur za rok 2015 AK TO MAM ZLE, OPRAVTE MA PROSIM, a kolko potom je za rok 2016?
    Tweety minulý rok, tento rok, D za odpracované dni, za každých 21 vo výške 1/12, 2016 som ti tiež napísala ale všetko je v ZP, pozri od §100
    AVRIL Ano vidim 2/12 rok 2016, len nechapem ako sa rataju tie 2/12. Uz som pekne dlho s tym nerobila a pozabudala postupy. No co uz...
    Tweety ale ved som aj to napísala
    AVRIL Asi som slepa, alebo sa mi to nezobrazuje, lebo to nemozem najst, to, co si mi napisala. Mozes mi to prosim ta prekopirovat a poslat ako Suk.spravu. Dakujem za trpezlivost.
    Tweety máš to v komentári o 18,09 aj 19,37
    AVRIL Dakujem. Uz to mam, nerozbalila som vsetky komentare. Pekny vecer
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    AVRIL Bolo mi povedane, ze dohodou k 29.2. z dovodu nadbytocnosti.

    Ak je to skončenie PP Dohodou z organiz. dôvodov, ale ten dôvod musí byť v Dohode uvedený, vznikne ti nárok na odstupné vo výške jedného mesiaca.
    Vyberám z uvedeného §
    §76 ZP
    (2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume
    a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,

    Výpovedná lehota a nárok na odstupné po odpracovaní menej ako 1 rok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.