Zavrieť

Porady

Ako účtovať nákup na splátky?

Ahojte..potebujem poradiť ako zaučtovať nákup počitaca,HDD,,tašky na ntb a kanvice - všetko na jednom bločku , ako nákup na splátky.
Kupna cena(MOC).......419,79
Celková čiastka + úroky :483,60e
Uroky :63,81.......(483,60-419,79)
Celková čiastka+ úroky+poistenie k 20.dnu v mes........49,86e
Počet splátok:10
Poistenie..1,50 na mesiac
Akontácia nebola žiadna
Nákup uskutočnený :23,10,2015
Učtujem v JU v Alfe+, som neplatiteľ DPH

Robím správne??
Do záväzkov zaevidujem celk.čiastku+ uroky.......483,60 ako VOZD?
zároveň zaevidujem tieto veci ako drobný majetok v rovnakej hodnote
-v PD učtujem uhradu Istiny(podla spl.kalendára) ako VNZD zo záväzkov
-v PD učtujem uhradu urokov ....ako VOZD
Poistenie zahrniem kde??

Prosim poradte........sedim nad tým už dost dlho a neviem si s tým rady...:-(
Naposledy upravil Iva Grejtakova : 08.03.16 at 20:02 Dôvod: Robím správne?? Nákup na splátky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    elisabeth je offline (nepripojený) elisabeth

    elisabeth
    nerobím JÚ, ale podľa mňa sa účtuje o VZD a VNZD v peňažnom denníku a nie knihe záväzkov. Ja by som zaúčtovala celý nákup do knihy záväzkov, Záväzok by som znižovala splátkami a splátky by som účtovala v peň. denníku ako VZD a rozdelila to do jednotlivých kolóniek (teraz by mali byť zásoby, služby, mzda a poistné, ostatné - dúfam že sa nemýlim) A to poistné by som dala ako ostatné.
    Iva Grejtakova Jasné do knihy záväzkov, ale aj tam máš členenie.......čiže celú sumu zaúčtujem ako VOZD - Výdavok za zásoby???
    A v PD znižujem mesačnými splátkami istinu+poistenie ako VNZD a uroky ako VOZD??.....
    Natty Čo sa týka PD, tak ja by som účtovala ako VOZD v členení istina ako zásoby a úroky a poistenie ako služby. Ale nech sa vyjadria skúsenejší...

    Žanet je offline (nepripojený) Žanet

    Žanet
    elisabeth má pravdu .Pri účtovaní v JÚ, až úhrada záväzku ovplyvňuje daň.Čiže prvotný záväzok sa účtuje ako VNZD a až následné úhrady sú VOZD. Nikdy som síce neúčtovala v Alfe, ale princíp musí byť zhodný.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Natty Aj v knihe záväzkov je členenie, takže celá suma do záväzkov ako VOZD a v kolónke stĺpec PD urobiť cez rozpis členenie ako som uviedla v predošlom komente. Potom úhrady v PD budú viazané na konkrétny doklad z knihy záväzkov aj s príslušným rozpisom.
    Žanet Ja sa nepriem. Alfu nepoznám. Môže účtovať na princípe, že už prvotnému členeniu určím ako má účtovať následné úhrady. Mne len išlo o to aby jej neúčtoval prvotný záväzok, bez úhrad do výdavkov. Musí pochopiť,že pri účtovaní v JÚ až úhrady sú VOZD. To si môže overiť v denníku ako to účtuje a čo ide do výdavkov v čase úhrady.
    Iva Grejtakova Ujednotme si to: V Knihe záväzkov uvediem sumu498,60 (istina+uroky+poistenie) v členení zasoby- VOZD.??.....
    V kolonke PD rozpíšem istinu ako Zásoby a uroky a poistenie ako služky.
    A v PD je mi to jasné
    Iva Grejtakova Nahodila som to...dufam, že to bude dobrééé...dakujem dievčatá, velmi ste mi pomohli.
    Este jedna otázočka: Bloček so sumou 419,79, ktorý som obdržala u predajcu, zaradím kam?????Alebo k čomu ho mám pripnúť???
      zbaliť

    Ako účtovať nákup na splátky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.