Zavrieť

Porady

Ako urobiť daňové priznanie s autorským honorárom?

Zdravím všetkých poraďákov. Neviem si rady s daňovým priznaním. Mám príjem z hlavnej činnosti ako zamestnanec, kde základ dane je nad 10000€. Potom som mal ďalšie dva príjmy z dohôd o vykonaní činnosti, tam to bolo 900€. A teraz ten problém: môj riaditeľ píše knihy a zamontoval ma do toho. Vydáva ich v jednom nemenovanom nakladateľstve. Ja mu s tým pomáham po technickej stránke. Nemám uzatvorenú žiadnu dohodu o vykonaní práce, žiadnu dohodu o zrážkach danie, skrátka absolútne nič.
Napriek tomu som za rok 2015 dostal asi 15 odmien v celkovej sume 2300€ (2370,66€ vrátane odvodov do literárneho fondu). Z nakladateľstva som dostal citujem: Potvrdenie o autorskom honorári a zrážkach pre podanie daňového prizania za zdaňovacie obdobie (kalendárny rok) 2015. Nakladateľstvo za mňa daň z príjmu neodvádzalo, ani poistné do ZP neodvádzali, iba do literárneho fondu zaplatili. Napriek tomu, že nemám s nimi žiadnu zmluvu ohľadne dane z príjmu. Ak to chápem správne, keď daň neodviedli mali so mnou uzatvoriť zmluvu vopred, čo neurobili.
Jedna kolegyňa sa to chystá v daňovom priznaní neuviesť (už opakovane). Jej vec, riziko a problém, ale aj tak...

Ako by ste postupovali v tomto konkrétnom prípade? Keď neexistuje zmluva, je nutné uvádzať tento príjem do DP, je to vôbec vystopovateľné?
Ak uviesť, je to ako ostatný príjem a je možné znížiť to o 500€?
Vopred veľmi ďakujem za každú dobrú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Ako urobiť daňové priznanie s autorským honorárom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.