Zavrieť

Porady

Čo ak zamestnávateľ uplatnil NČZD a vyhlásenie nemal podpísané?

Ahojte. Riešim sestrine daňové priznanie. Prišlo jej poštou potvrdenie o príjmoch (bola tam na dohodu) a v kolónke suma nezdaniteľnej časti základu dane je suma tejto NČZD. Lenže problém je v tom, že sestra tam vyhlásenie nepodpísala, pretože má Hlavný PP a tam si uplatňuje NČZD. Volali sme účtovníčke a že ona si MYSLELA, že nemá iný TPP. Asi musí výšku dane doplatiť, však? Nechápem, takéto "účtovníčky" - stihla mi zložiť mobil skôr, než som sa jej spýtala, či je kompletná. ĎAKUJEM
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Účtovníčka má postupovať podľa zákona, ak Vyhlásenie nemala podpísané, nemala postupovať tak, ako postupovala. Ale aj sestra si mohla všimnúť, že má NČZD uplatnenú, a upozorniť na zlý postup, či?
    anina191 Ano, tiež som jej to povedala... Vraj im celý rok nedávala výplatné pásky (vraj ich nedávajú) a ju to vôbec nenapadlo sa opýtať, či postupujú podľa zákona alebo nie... Pracovala tam len cez víkendy po 8 hodín a v noci.
    Tweety tak teraz už nič nespraví, ak vyjde nedoplatok dane, treba ho zaplatiť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak mala u hlavného zamestnávatela základ dane vyšší ako NČZD, vyjde jej v DP typu A nedoplatok, ktorý je povinná uhradiť do lehoty na podanie DP. (ak ide o vyššiu sumu, môže DU oznámiť predlženú lehotu na podanie DP až do 30.6.2016 a potom sa predlžuje aj termín zaplatenia dane)
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    anina191 Myslíte, že sa to nedá nejak napadnúť? Že nepostupovali podľa zákona? Skúsim jej navrhnúť to predĺženie, sestra ma 2 práce aby uživila 2 deti na ktoré je sama a teraz jej vyjde platiť cca 90eur daň. Až mi je jej ľúto.
    veronikasad Čo chceš napadnúť ? Dostala viac ako mala, nedoplatok dane musí DU uhradiť.

    Max. zamestnávatelovi môžu byť vyrubené penále za neodvedenie dane, nakolko NČZD uplatnil bez podpísaného vyhlásenia.
    veronikasad Moja suseda tiež pracovala na dohodu ako upratovačka a bez podpisu Vyhlásenia jej uplatňovali NČZD - vyšiel jej nedoplatok. Hoci DP podávala začiatkom februára, d dnešného dňa jej DU neposlal OUD, na ktorý má nedoplatok uhradiť ...
    anina191 Ďakujem veľmi pekne. Toto som potrebovala vedieť.
    anina191 Tu sa dá zistiť osobný účet daňovníka https://www.financnasprava.sk/sk/ele...rideleneho-oud
    veronikasad Iba ak ho mal už v minulosti pridelený. U zamestnancov nie ...
    anina191 Vlastne áno, máš pravdu... Iba ak ho mal pridelený...
      zbaliť

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    Ak vychádza nedoplatok dane, tak áno musí zaplatiť.

    A sestra nedostala nejakú výplatnú pásku, kde by hneď zistila, že prišlo k chybe? Nevadilo jej, že dostávala viac peňazí, ako mala, keď si neuplatňovala NČ?
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    anina191 Zarábala asi 50-60 eur mesačne, takže asi jej to čudné neprišlo. a výplatné pásky nedostala, vraj nedávajú.
    Jarka 1 Viem, že jej chceš pomôcť, ale doplatiť bude musieť. Odložte aspoň podanie DP do konca júna, nech môže po častiach našetriť.
    kukučka No neviem, je to chyba účtovníčky, mala by to zaplatíť ako škodu ona, je len dobrá vôľa, ak to zaplatí zamestnanec.
    Jarka 1 Ak sa príde na chybu, tak účtovníčka by to musela vo výplate spätne opraviť a daň stiahnuť a odviesť. Dostala by za to penále za neskorý odvod dane, ale daň by aj tak musela zraziť zamestnancovi ako nedoplatok dane.
    veronikasad Kukučka, Penále ano, ale prečo myslíš, že by mala platiť aj daň za zamestnanca ?
    Jarka 1 A navyše žiadne penále problém s doplatením dane nevyrieši. Akurát sa môže stať, že príde o prácu na dohodu.
    anina191 Áno, ideme predlžovať lehotu na podanie DP, už som našla aj vzor takéhoto oznámenia. Ďakujem za pomoc všetkým.
      zbaliť

    Čo ak zamestnávateľ uplatnil NČZD a vyhlásenie nemal podpísané?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.