Zavrieť

Porady

Nárok na vdovský dôchodok

Dobrý deň,
vedel by mi niekto poradiť, keď je vdovec od 1999 roku, nemali deti, naozaj nemá nárok na vdovský dôchodok?
veronikasad Kolko ma rokov?
marions Je to starobný dôchodca cca 70 rokov
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

    Soňa K
    Nárok na vdovecký /vdovec/ dôchodok vzniká za tých istých podmienok ako na vdovský /vdova/ dôchodok. Sú zrozumiteľne popísané na stránke Sociálnej poisťovne. V jeho prípade by prichádzala do úvahy invalidita nad 70 % alebo vek s nárokom na starobný dôchodok.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marions Je to starobný dôchodca...a na sociálnej poisťovni mu povedali, že nemá nárok
    Soňa K Potom to zrejme súvisí s tým, že pracovná história jeho manželky by jej nezakladala nárok na invalidný dôchodok. Mám s tým, bohužiaľ, osobnú, čerstvú skúsenosť a v Rozhodnutí SP o mojom nároku na vdovský dôchodok bolo uvedené, že keďže odrobené roky a platené poistné môjho muža by mu zakladalo nárok na invalidný dôchodok /keby oň požiadal/, tak mne vzniká nárok na vdovský. Bol sa tam pýtať s konkrétnymi dokladmi alebo len všeobecne ?
    Soňa K Od roku 2004 platí zásadne iný Zákon o SP a keďže on ovdovel v r. 1999 ..... neviem, ako to vtedy mali vdovci. Aj tým to môže byť.
    marions No práve tým, že to je, že to bolo pred rokom 2004. Len je to nespravodlivé, že rovnako dvaja ovdovia a jeden má a druhý nemá nárok.... to diskriminácia, by sa to malo ujednotiť.
    A áno, bol sa pýtať konkrétne, nie všeobecne, len ich odpoveď nás zaskočila.
    Soňa K Nespravodlivé to je, ale veď ženská práca mala vždy nižšiu spoločenskú hodnotu. Môj muž platil 40 rokov odvody a ja po roku už nebudem dostávať nič, lebo nesĺňam podmienky Zákona. To je spravodlivé ?
    marions No tak to je nespravodlivé.... asi nevymyslíme nič...
    Ďakujem za odpovede
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    zo str soc poisť.
    Pozostalostný dôchodok pre vdovy a vdovcov
    Sociálna poisťovňa bude od 1. januára 2016 opätovne priznávať pozostalostný dôchodok tým vdovám a vdovcom, ktorí ovdoveli pred 1. januárom 2004. Nová právna úprava zjednocuje podmienky nároku na pozostalostné dôchodky vdov a vdovcov, ktorí ovdoveli pred 1. januárom 2004, s tými vdovami a vdovcami, ktorí ovdoveli po 31. decembri 2004. Nárok na pozostalostný dôchodok a jeho výplatu sa po 31. decembri 2015 obnoví postupne splnením zákonom stanovenej podmienky (napríklad vznikom invalidity, dovŕšením 50 rokov veku a pod.) tým vdovám a vdovcom, ktorí ovdoveli pred 1. januárom 2004. Vdovám a vdovcom, ktoré tieto podmienky už splnili, sa výplata dôchodku uvoľní od 1. januára 2016. Žiadosť o vdovský alebo vdovecký dôchodok bude možné podať v pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta trvalého pobytu po 1. januári 2016. O žiadosti rozhodne Sociálna poisťovňa podľa zákona najneskôr do šiestich mesiacov od jej podania a dôchodok prizná odo dňa vzniku nároku, teda najskôr od 1. januára 2016.


    a ešte § 293 dn zák o SP http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marions Ďakujem, to vyzerá, že im svitá na lepšie časy...
    Katy a R však to terazky akurát robia - len to chvíľku bude trvať - ale len od tohto roku. (spätne nie)
    Zrejme sa neinformoval ešte tohto roku ?? nech ide !
    marions Tak ho tam zas vyšlem....Ďakujem pekne
    marions Volala som na sociálku ohľadom žiadosti a tam mi povedali, že ak nemal nárok v tom roku 1999 nebude mať ani teraz. Že sa to týka dôchodkov, na ktoré nárok bol a neskôr bol pozastavený.... tak asi je zbytočné tam chodiť?
    Katy a R najskôr si pozrela - či spĺňa podmienky (293 dn) - som ti pripla.
    a tiež sa dá skúsiť http://www.socpoist.sk/kontakty-/48001s
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Posli ho do SP. Ak manzelka splnala podmienku doch.poistenia pre vznik naroku na inv.dochodok, vd.dochodok by mu po novele zakona mali oriznat. Doporucujem navstevu s doprovodom inej osoby, lebo ziadaju vela dokladov...
    marions Ďakujem, tak aj urobím. Ja neviem, či podmienky spĺňa, to ma stretol známy a sťažoval sa, tak podrobnosti neviem. Ale cestu má zadarmo nech sa prejde...kým sa ja dopátram, stratím kopec času, nech rozmýšľajú na to určené tety. Ďakujem všetkým ešte raz

    Nárok na vdovský dôchodok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.