Zavrieť

Porady

Kde do daňového priznania zaradiť neuplatnenú časť odpisov?

Ahojte, mam asi trošku hlúpu otázku, ale chcem sa opýtať. Pri motorových vozidlách uplatňujeme výdavky 80%.
Takže aj účtovné odpisy som účtovala na 80% 551 100 a 20% 551 999. Teraz keď vypĺňam daňové priznanie PO mi do tabuľky Odpisy ťahá celu sumu z účtu 551. Takže som ju zmenila na sumu = 80%. Nie som si istá či tých neuplatnených 20% dať na riadok 15 alebo 16 - III časť. Tabuľka A
Ďakujem veľmi pekne za každú radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lenka298 Ďakujem veľmi pekne
    dana11
    Lenka298 ešte by som Vás chcela poprosiť o radu 20%PHM dávam do riadku 3, a 551 a 518,545 tiež do riadku 15 ? Ďakujem veľmi pekne
    Orsz PHL riadok č.3, 518 - riadok ? záleží čo je na účte 518,..potom 545 - riadok č. 16 / a prečo uplatňujete pri MV 80% pri odpisoch? Predpokladám, že riešite DPPO - teda právnickú osobu. Ako je myslené tých 80% - myslíte, že z 20% sa používajú na súkromné účely? Alebo je to len z dôvodu, že nevediete knihu jázd a uplatňujete paušál 80:20.
    Lenka298 na riadku 518 mám zaúčtovanú neuplat. časť 20% umyvanie auta, dialnična známka. na účte 551 - opravu auta. Áno riešim DPPO, a paušal dávame hlavne preto, že sa nevedie kniha jazd. A na druhej strane niekedy sa stane, že zamestnanec ide na aute domov. Ďakujem veľmi pekne za vašu radu
    Orsz v tomto prípade ak sa nevedie kniha jázd a z toho titulu sa uplatňuje paušál 80:20 - má sa za to, že jazdy sú na 100% firemné. Pritom sa neznižujú o 20% iné náklady - toto nemá na to vplyv, takže sa nemajú prečo znižovať ostatné náklady ako odpisy, umývanie atď o 20%. Toto sa robí LEN v prípade fyzických osôb - SZČO sami pre seba - ktoré majú právo takto účtovať, ak si uplatňujú a priznávajú aj súkromné využitie. Pre zamestnanca by to bolo už iné. V prípade, ak sa poskytuje zamestnancovi auto v s.r.o. aj na súkromné účely, nie je možné uplatniť paušál 80:20 - ale musí sa mu počítať nepeňažný príjem 1% z OC vozidla a každý mesiac odvádzať z toho odvody a daň. To znamená, že §19 ods.2t - sa nemôže aplikovať u právnických osob v prípade áut poskytnutých zamestnancom, ale je to možné pri pripustení súkromného využitia len iného majetku, ako je počítač, telefón. Takže Váš postup nie je správny.
    Lenka298 aha tak to som nevedela. Takže keď sa auto používa 100% na podnikanie, ale nevedie sa kniha jazd tak 80% 20% používam len pri PHL? pri ostatných nákladoch( umývanie, oprava odpisy) ich teda nekrátim?
    Orsz Presne tak.
    Lenka298 aha tak odteraz to tak budem robiť, ale čo s rokom 2015? tam som si krátila odpočet DPH pri opravach aj umyvaní. Odpisy ešte zmeniť možem.
    Orsz Tak môžete všetko čo patrí do nákladov vrátiť do nákladov ... a DPH - tu už pripočítate k DZ ako neuplatnenú. Bolo v tomto zač.minulého roka veľa nejasností a každý si to vysvetloval po svojom, takže sa nečudujem, že ste to nepostrehli, ako to napokon je .. myslím, že aj finančná správa potom dala k tomu usmernenie... sama som s tým bojovala ešte minulý rok
    Lenka298 Ďakujem Vám veľmi veľmi pekne Takže idem všetko poprehadzovať do nákladov. A teda tú neuplatnenú DPH dám do ktorého riadku? už som s toho načisto dopletená
      zbaliť

    Kde do daňového priznania zaradiť neuplatnenú časť odpisov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.