Zavrieť

Porady

postúpenie pohľadávky v JU a zápočet

Dobrý deň,
Postupník kúpil pohľadávky za 4000 Eur. Tento svoj záväzok neuhradil v peniazoch , ale podpísali vzájomný zápočet, keďže mal postupník aj pohľadávky voči postupcovi. Otázka: Pri vzájomnom zápočte som pohľadávky a záväzky účtovala v PD ako POZD a VNZD. Takto som , ale zvýšila ZD, keďže pohľadávky boli ako POZD. ( Pri čiastočnom úhrade postupených pohľadávok 1600 EUr som prijem dala ako POZD a ako uzávierkovú opráciu som zaúčtovala 1600 Eur akoVOZD. Teda samotné postúpenie neovplyvňuje výsledok.) Je to takto správne? Ďakujem

Vylepšenie otázky :
Na strane postupníka:
1. 12/2015 som zaevidovala pohľadávky voči dlžníkovi v*knihe pohľadávok 4000 Eur
2. 12/2015 som zaevidovala záväzok voči postupcovi z*postúpenej pohľadávky v knihe záväzkov v obstarávacej cene 4000 Eur,
3. 12/2015 úhrada záväzku t.j. zápočet (ak nie je zápočet, ale peňažná úhrada, tak zaúčtujem ako VNZD a pri inkase pohľadávky od dlžníka by som účtovala POZD a zároveň by som účtovala ako uzávierkovú operáciu VOZD vo výške inkasa- výsledný dopad by bol 0 Eur na ZD vždy)
ALE teraz som urobila zápočet záväzku voči postupcovi ako VNZD a pohľadávok z obchodného styku ako POZD. Zvýšila som ZD v roku 2015
4. 12/2015 Pri čiastočnom inkase postupených pohľadávok 1600 EUr som prijem dala ako POZD a ako uzávierkovú opráciu som zaúčtovala 1600 Eur akoVOZD. Teda samotné postúpenie neovplyvňuje výsledok.
5. 01/2016 bude ďalšie inkaso postúpených pohľadávok Takisto ich zaúčtujem ako POZD a hneď ako uzávierkové operácie zaúčtujem vo výške inkasovaných pohľadávok VOZD. Dopad na ZD bude 0 EUr.

Je to takto správne? pri bode 3. : že pri zápočte mám na jednej strane POZD a na druhej VNZD ? ďakujem
Naposledy upravil cicus : 30.04.16 at 19:26 Dôvod: vylepšenie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    cacka je offline (nepripojený) cacka

    účtovník, mzdár cacka
    Prikladám súbor. Je síce trošku starší, ale stále platný a mne celkom pomohol.

    jakubzemko je offline (nepripojený) jakubzemko

    jakubzemko
    V rámci uzávierkových operácií sa zaúčtuje v peňažnom denníku POZD a VOZD 1600 eur a súčasne v deň započítania úbytok v knihe pohľadávok a v knihe záväzkov.

    postúpenie pohľadávky v JU a zápočet

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.