Zavrieť

Porady

Môže zamestnávateľ žiadať od zamestnanca pri ukončení PP náhradu nákladov za absolvovaný zváračský kurz?

V pracovnej zmluve je len uvedená stručná dohoda o prehlbovaní a zvyšovaní kvalifikácie s podmienkou zotrvania v pracovnom pomere po dobu 2 rokov. Ak nezotrvá v PP po dobu 2 rokov, je zamestnanec povinný náklady uhradiť v plnej výške. Osobitná dohoda spísaná so zamestnancom nie je.
Môže žiadať zamestnávateľ preplatiť náklady za prehlbovanie kvalifikácie aj bez osobitnej písomnej dohody? Jedná sa o sumu cca 500,- Eur.
Naposledy upravil ivka70 : 19.05.16 at 11:31
4 komentárov     zbaliť
arizona A podpisal si tu zmluvu? Chces odist skor ako bola dohodnuta doba 2 rokov?
brckokozlik Áno, pracovnú zmluvu som podpísal v septembri, kurz som absolvoval v januári. Dal som výpoveď a prac. pomer mi končí 30.6.2016. Zamestnávateľ súhlasí s ukončením PP, ale chce preplatiť náklady na zváračský kurz.
Tweety má na to právo, rovnako ako ty na odchod z firmy
brckokozlik Myslel som, že je potrebná osobitná písomná dohoda, v ktorej by mali byť uvedené aj predpokladaná výška nákladov, druh kvalifikácie (§155 ods2 a ods. 5 ZP)..... Kamarátka mi niečo hovorila, ale teraz neviem....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    AK ste si to dohodli v PZ, tak sa postupuje podľa nej.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    brckokozlik V pracovnej zmluve je len všeobecne uvedené, že v prípade zvyšovania a prehlbovania kvalifikácie sa zamestnanec zaväzuje zotrvať v PP po dobu 2 rokov. Ak nie, je povinný nahradiť náklady v plnej výške. Nie je potrebné uviesť v takejto dohode aj predpokladanú výšku nákladov, druh kvalifikácie? (§155 ods2 a ods. 5 ZP). Kamarátka ma na to upozornila, veľmi tomu nerozumiem.
    veronikasad Zmluva je v rozpore so zakonnikom prace. Vyska nakladov na prehlbovanie kvalifikacie nedosiahla 1700€.
    brckokozlik Rozumiem tomu dobre, ak náklady budú menej, tak nemôže odo mňa žiadať ich preplatenie? Aj keď som sa zaviazal preplatiť náklady v pracovnej zmluve, kde nie je uvedená žiadna suma?
    veronikasad Malo by to byt ta. Prever si informaciu na Inspektorate prace, pred niekolkymi rokmi sme to riesili v jednej firme, zamestnavatel nepochodil. Podrobne si prestuduj cely par. 155 ZP, najdes na liste porady.
    veronikasad Do nakladov sa vsak zapocitava nielen cena kurzu ale aj cestovne nahrady a usla mzda zamestnanca, ak mu boli poskytnute
    brckokozlik Ďakujem za informácie.
      zbaliť

    Jozef Toman je offline (nepripojený) Jozef Toman

    Venujem sa pracovnemu pravu 10 rokov a zodpovedam za legislativu v oblasti pracovneho prava v SR. Kedze ma zaujima, o com sa diskutuje v praxi, sledujem aj toto forum a niekedy sa aj vyjadrim. Moje nazory prezentuju moje sukromne nazory. ...viac Jozef Toman
    AK ide o prehlbovanie kvalifikacie = nie. Ak by vsak islo o zvysovanie kvalifikacie = zvaracsky kurz umozni ziskat miesto vyssej kvalifikacnej narocnosti ,tak ano. Ale zavisi od toho ako zle ci dobre bola napisana dohoda podla § 155.
    Jozef Toman Doplnenie: Ludia rgumentuju ze zavazok je v rozpore so ZP, kvoli sume. Ale predbezna otazka, ktoru by sud posudzoval je, ci ide o prehlbovanie kvalifikacie alebo zvysovanie. Ak niekto nemohol robit zvaraca pretoze nemala opravnenie a teraz po kurze ho moze robit, moze byt zhodnotene aj ako kvalitativna zmena v kvalifikacii = zvysovanie kvalifikacie a tam nie je obmedzenie 1700, eur - teba si pozriet aj judikaturu sudov (SR, pripadne aj CR). POzor. Zvysovanie kvalifikacie nie je len vysoka skola
    Jozef Toman Obrana zamestnanca: je to len prehlbovanie kvalifikacia. A to treba tvrdit zametsnavatelovi. Ale zametsnavatel moze tvrdit je to zvysovanie kvalifikacie a na to sa treba pripravit.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Záväzok zo strany zamestnávatela je v rozpore so Zákanníkom práce, nakolko náklady na prehlbenie kvalifikácie nedosiahli sumu 1700€.

    Pozri § 155 odst. 2 a 5 Zák.práce

    § 155

    (1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu, ktorou sa zamestnávateľ zaväzuje umožniť zamestnancovi zvýšenie kvalifikácie poskytovaním pracovného voľna, náhrady mzdy a úhrady ďalších nákladov spojených so štúdiom, a zamestnanec sa zaväzuje zotrvať po skončení štúdia u zamestnávateľa určitý čas v pracovnom pomere alebo mu uhradiť náklady spojené so štúdiom, a to aj vtedy, keď zamestnanec skončí pracovný pomer pred skončením štúdia. Zamestnávateľ, ktorý zamestnáva menej ako 20 zamestnancov môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu podľa odseku 2 aj pri prehlbovaní kvalifikácie, ak predpokladané náklady dosahujú aspoň 1 659, 70 eura. Dohoda sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.

    (2) Dohoda podľa odseku 1 musí obsahovať
    a) druh kvalifikácie a spôsob jej zvýšenia,
    b) študijný odbor a označenie školy,
    c) dobu, po ktorú sa zamestnanec zaväzuje zotrvať u zamestnávateľa v pracovnom pomere,
    d) druhy nákladov a ich celkovú sumu, ktorú bude zamestnanec povinný uhradiť zamestnávateľovi, ak nesplní svoj záväzok zotrvať u neho v pracovnom pomere počas dohodnutej doby.

    (3) Celková dohodnutá doba zotrvania v pracovnom pomere nesmie prekročiť päť rokov. Ak zamestnanec splní svoj záväzok iba sčasti, povinnosť nahradiť náklady sa pomerne zníži.

    (4) Do doby zotrvania v pracovnom pomere sa nezapočítava čas
    a) výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu,
    b) materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166,
    c) neprítomnosti v práci z dôvodu výkonu nepodmienečného trestu odňatia slobody a väzby, ak došlo k právoplatnému odsúdeniu.

    (5) Zamestnávateľ môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu podľa odseku 2 aj pri prehlbovaní kvalifikácie, ak predpokladané náklady dosahujú aspoň 1700 eur. V týchto prípadoch nemožno zamestnancovi uložiť povinnosť prehlbovať si kvalifikáciu.

    Môže zamestnávateľ žiadať od zamestnanca pri ukončení PP náhradu nákladov za absolvovaný zváračský kurz?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.