Zavrieť

Porady

Môže zamestnávateľ zadržiavať bezdôvodne zamestnanca v práci o niekoľko minút navyše?

Náš zamestnávateľ nás núti byť v práci o niekoľko minút navyše, vo firme je elektronický terminál na evidenciu príchodu a odchodu z práce. Ide o pár minút, ktoré zamestnávateľ nepreplatí tak nevidím dôvod prečo by som mal ostávať dlhšie v práci, to isté aj s príchodom pokiaľ prídem aj minútu pred pracovnou dobou nevidím dôvod postihovania. Zamestnávateľ sa písomne vyhráža že to bude brané ako porušenie pracovnej disciplíny a tým aj vyvodené dôsledky, hlavne tie finančné sankcie. Ako je možné sa brániť? Má na toto právo? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    V pracovnej zmluve máš uvedené, koľko hodín týždenne máš odpracovať. Nepíšeš, o aký druh práce sa jedná, ale keby si pracoval vo výrobe, kde o 6 musíš stáť za pásom v pracovnom odeve, tak Ti asi nestačí prísť minútu pred začiatkom prac. doby, rovnako ako trebárs v banke, kde treba odkódovať vstupy, trezory, nadotovať pokladne, založiť výpisy, nahodiť na info tabuľu kurzový lístok, atď. a až potom sa začína pracovať oficiálne - pre klientov.

    Buď rád, že ide len o minúty... Asi netušíš, koľko hodín mesačne nezaplatených nadčasov ľudia v mnohých profesiách "obetujú" len preto, že si chcú prácu udržať, napr. v obchode s potravinami. A ak sa aj obrátia na Inšpektorát práce, nič nezískajú. Ak aj dostane zamestnávateľ pokutu, odnesú si to opäť zamestnanci - buriči výpoveďou, neburiči inak...
    Naposledy upravil Oliwa : 10.05.13 at 05:44
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    djbrat Áno toto si uvedomujem, že nestačí len prísť do práce, ale kedže prichádzam v pracovnom oblečení a stihnem prísť na pracovisko tak nevidím dôvod postihovania, aj keď môj zamestnávateľ ho vidí. To isté s odchodom, pokiaľ odídem presne po pracovnej dobe nevidím dôvod čakať len preto že môj zamestnávateľ si vymyslel nejaké pravidlo. Terminál je umiestnený vonku, ale pokiaľ ja dokážem prísť k terminálu za minútu tak nevidím dôvod čakať ďalšie minúty.
    Argument že "buď rád že vôbec máš takú robotu" je dosť s cesty... pokiaľ niekto pracuje navyše zadarmo je to jeho vec ja nemienim svojmu zamestnávateľovi trpieť jeho nezmysli. Je možné sa teda nejako brániť? Jedine čo ma napadá je teda osloviť inšpektorát práce.
    mirko70 čo sa týka bránenia,funguje vám tam odborové združenie,zamestnanecká rada alebo nejaký dôverník?
    LukyKs Ty nevidíš
    zamestnávateľ vidí
    Ja to vidím tak, že kvoli rozdielnemu videniu sa už nebudete dlho vídať (jedine ak zmeníš svoje videnie )
      zbaliť

    ilom je offline (nepripojený) ilom

    ilom
    § 85
    Pracovný čas

    (1) Pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Inými slovami - nie to, že prejdeš bránou a si v zamestnaní, ale to, že si plníš povinnosti z pracovnej zmluvy a náplne práce. A pracovná náplň = pracovný výkon počas celej stanovenej pracovnej doby.
    djbrat Áno to viem že nestačí prejsť bránou, k tomuto som sa vyjadril vyššie
    Indeed vobec NIČ si nepochopil, zostaň každý deň o 1/2 hodiny dlhšie a uvidíš,že zarobíš viacej.....
      zbaliť

    mirko70 je offline (nepripojený) mirko70

    mirko70
    Uvediem na príklade: Ak máš v zmluve uvedené,že tvoj pracovný čas začína o 6.00 a končí o 14.30.tzn.,že na pracovisku(nie pri termináli) musíš byť najneskôr o 5.59 a z pracoviska môžeš odísť najskôr o 14.30.Ak toto dodržiavaš,netreba hovoriť o finančných postihoch.

    Môže zamestnávateľ zadržiavať bezdôvodne zamestnanca v práci o niekoľko minút navyše?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.