Zavrieť

Porady

Základná finančná kontrola

Má sa robiť ZFK aj v prevádzke školskej kuchyne, kde vedúca prijíma súkromné financie na nákup potravin? T.j. nejedná sa o verejné financie, ako o nich hovorí zákon 357/2015. Lebo dochádzame v praxi do polemiky, že by sa mala táto kontrola vyznačovať aj na faktúrach za potraviny, či objednávkach. Na potraviny uzatvárame rámcové zmluvy.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Papierniková je offline (nepripojený) Papierniková

    Papierniková
    V školskej jedálni prijíma vedúca od rodičov stravné, ktoré je príjmom Vášho zariadenia ... v tomto zmysle sa jedná o verejné prostriedky, s ktorými následne hospodárite ... ZFK je potrebné vykonávať. Verejné prostriedky možno charakterizovať ako všetky finančné prostriedky, s ktorými hospodária subjekty verejnej správy, t.j. okrem prostriedkov rozpočtovaných v rozpočtoch subjektov verejnej správy sú verejnými prostriedkami aj všetky granty, tuzemské aj zahraničné, iné prostriedky zo zahraničia, darované prostriedky, tržby za výkony.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    tRO Vdaka za názor. V zákone 357/2015 v par. 2, odst. e/ je definované, čo sa považuje za verejné financie, ktoré "treba kontrolovať" týmto zákonom. Práve že tam som "nezbadala" podobnosť medzi peniazmi súkromnými - za obedy napríklad, a peniazmi, ktoré dostávame od štátu na fungovanie školskej jedálne /mzdy, energia/. Ak by som sa mala držať dikcie zákona, tak tieto súkromné peniaze nie sú verejné. Možno mi to treba len z iného uhla pohľadu vysvetliť, ale dávam do pozornosti tento bod.
    tRO Ešte pridávam vysvetlivku zo zákona 357/2015: V par. 2, odst. e/ je vysvetlivkový odkaz pod č. 2. A ten má takéto znenie: odvoláva sa na zákon 523/2004 o rozpočtových pravidlách, a zároveň v par. 2, písme. a/, e/ a f/ plus nový par. 35a sa presne definuje, čo sú verejné financie. A tam opat nenachádzam tieto súkromné peniaze. Prax ukazuje, že v školskej jedálni sa aj tieto sukromné peniaze kontrolujú, a ja len skúmam, že kde to je v zákone zakotvené, aby som nerobila niečo, čo nemusím, event. aby som nešla proti zákonu. Príjmem každú pomoc. Vdaka.
    Papierniková podľa môjho názoru sú tieto finančné prostriedky súčasťou rozpočtu školy, škola s nimi hospodári, vynakladá ich na nákup postravín a pod., v momente príjmu školy je to verejný prostriedok, ktorý podlieha ZFK ako aj kontrole zo strany HK
    tRO V našej praxi učtovania na školách a školských kuchyniach nie sú peniaze rodičov na stravu súčasťou rozpočtu školy. Tieto peniaze sa evidujú na zvláštnom tzv. "potravinovom účte". Skola s nimi vôbec nehospodári v kontexte, že by s nimi riešila zastrešenie inej svojej potreby. Oni sú určené len a len na potraviny. Prídu a odídu, a zostatok sa vracia rodičom podľa počtu odobratých obedov. Sú to súkromné peniaze.
    anika Súhlasím s p Papiernikovou peniaze za obedy sú súčasťou rozpočtu ŠJ a sú preto verejnými prostriedkami, ktoré podliehajú FK.
    tRO Ďakujem za príspevok. Postupným zisťovaním v debatách s vedúcimi školských jedálni mi je tento názor potvrdený a tieto peniaze mám považovať za "verejné".
      zbaliť

    Základná finančná kontrola

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.