Zavrieť

Porady

Podanie "mimoriadneho DP k DPH

Ahojte poraďáci. Máme povinnosť podať mimoriadne DPH za mimoriadne obdobie od 20.04.2016 do 31.05.2016. Preštudovala som si, ako to mám urobiť. Avšak potrebovala by som pomôcť konkrétne v mojej situácii. Klient, ktorému to mám urobiť prevádzkuje kaderníctvo a bistro. To znamená, že tržby z ERP od 20.apríla do 31. mája sčítam a na to vypočítam 20% DPH. To bude daň na výstupe. Zatiaľ to viem. Avšak je tu aj nárok za toto obdobie na odpočet dane z prijatých tovarov a služieb od platiteľa dane podľa § 55 ods. 3 zákona o DPH.
Vyberám zo stránky FS:

Zdaniteľná osoba za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom dane, podá jedno tzv. mimoriadne daňové priznanie, v ktorom uvedie daň z dodaných tovarov v tuzemsku (aj z predaných zásob) za uvedené obdobie a zároveň si môže uplatniť odpočítanie dane z tovarov, ktoré nakúpila v tomto období ako aj zo zásob, ktoré nakúpila v postavení zdaniteľnej osoby ešte pred obdobím, ako mala byť platiteľom dane a predala počas obdobia, v ktorom mala byť platiteľom dane.



Prosím, ako zistím, čo klient predal v tom mimoriadnom období, ak na dokladoch z ERP nemá rozpísané položky predaného tovaru, len celkovú sumu? Ako to môžu pri daňovej kontrole skontrolovať, či si správne uplatnil v tomto prípade odpočet? Ďakujem veľmi pekne.

Ak máte s tým vlastnú skúsenosť, poraďte prosím. Nepotrebujem tu však postup zo stránky FS (to som si preštudovala), len ma zaujíma hlavne to zvýraznené. Ďakujem ešte raz.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    maska4 je offline (nepripojený) maska4

    maska4
    Na tržby sa nedáva 20% Dph. Tá sa počíta z tržby.....z pásky ERP. Robila som niečo podobné nedávno. A na dokladoch z ERP by mal mať zadefinovanú službu a tovar

    nechceš usmernenia ,ale jedno priložím
    predaj podniku alebo jeho časti, ak tvorí samostatnú organizačnú zložku, platiteľ dane nezdaňuje.

    otázka č.2 napr
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes Takže si už celkovú tržbu rozdelím na základ a DPH. Správne? A tá dph bude na výstupe.
    Ja som to počítala tak, že ak je neplatca DPH, faktúruje bez DPH a tým pádom celá výška faktúry je základ dane pre výpočet DPH. Preto som počítala 20% z celovej tržby. Ďakujem.
    maska4 aj ja som to tak robila ...ale usmernenie je jasné...tržba - dph .....to je základ....áno, tak to už bude správne....a daň odpočet vychádzame z dokladov po ruke...FA,VPD
    mondes Z dokladov po ruke.... Lenže DPH si v tomto prípade môže uplatniť z tovarov nie len nakúpených, ale aj predaných v tomto mimoriadnom období. A pri predaji poldecákov alkoholu je ťažké zistiť, koľko sa čoho predalo a dokonca k 1.6.2016 sa menil fiškál v ERP, (prechod na DPH) takže obdobie pred DPH už vôbec v ERP neukazuje. Bude to ťažké.
    maska4 mne to nejak nejde do hlavy....poldecáky su predsa tržba v ERP ...ved tam najskôr robil dennú závierku....a každá ERp musí mať svoju pamať a dá sa odtiaľ vytiahnuť čo potrebuješ ....servis spraví vždy záznam...ak anuluje staré obdobie, uchováva sa obdobie predtým
    mondes Zrejme to takto bude, ako píšeš. Má mi klient doniesť nejaké CD, na ktorom majú byť údaje, ktoré potrebujem. Dúfam, že to urobím správne.
    maska4 určite k tomu niečo musí byť ,pýtaj si, alebo nech to zanesie do servisnej organizácie a tam mu to" vytiahnu" je to v prvom rade v jeho záujme , aby to mal na poriadok. TY účtuješ len to čo máš po ruke....on všetky veci musí archivovať v prípade daň.kontroly...príjem..atď...takže aj toto musí niekde mať..
      zbaliť

    Podanie "mimoriadneho DP k DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.