Zavrieť

Porady

Nárok na odpočet DPH

Dobrý deň rada by som sa opýtala, ako to je v prípade ak sme dostali faktúru za elektrickú energiu a nájomné. za mesiac odkedy sme sa stali platcami DPH. Ale platcami sme sa stali v polovici mesiaca.
Máme nárok na celé alebo na polovicu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Ak datum dodania je v obdobi, ked ste uz boli platcom DPH, take predsa vobec nie je co riesit. Odpocet podla faktury.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    anonym123 len som trosku nepochopila tym sluzba. ako nadobudnutym pred dnom chapem. ale napr. na fakture za elektrinu je vystavene 01.05. a dátum dodania je 31.05.
    a platcami sme sa stali 15.05
    Kristina27 Nie je to náhodou vystavené 1.6. za energiu na obdobie 06/2016?
    anonym123 nie nie je to tak ako som pisala
      zbaliť
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Consultix Ok, podme o tom debatovat. Preco?
    rexogazda ja som za 100% podľa FA.
    absolútne určujúci je dátum dodania.

    Zamyslenie sa:
    elektromer je integračné fakturačné meradlo. spätne nikto nepovie krivku odberu energie.
    čo keď došlo k celému odberu posledné tri dni keď ste už boli platitel dph?
    promont maja .. dôvod? ... tak by som ... § 49. ods. 1 zákona o DPH = každý centík nárokovanej DPH použijem ako platiteľ na výstupe? .. žeby? ...
    Consultix Otvoril som tu prednedavnom debatu na tuto temu, nakolko presne k tomu co pises neexistuje ziadne usmernenie, alebo metodicky pokyn.
    Vseobecne s Tebou suhlasim, ze nedava zmysel, aby vznikal narok na odpocet zo sluzieb v obdobi, ktore boli v case pred registraciou, ak sluzby boli spotrebovane pred registraciou. Vo vyssie uvedenom pripade ale sa riadime datumom dodania. Ak by som sa na to pozeral z druhej strany, kde opakovane dodavam sluzbu a 15. dna daneho mesiaca sa stanem platcom, tak fakturu, ktoru vystavujem koncom mesiaca s datumom dodania v posledny den obdobia tiey nerozlisujem na cast pred a po registracii, ale dan vypocitam a odvediem z celomesacneho zakladu. Aj preto si myslim, ze riadit sa datumom dodania je v tomto pripade spravne.
    Na druhej strane je par. 49 ods. 1 v tomto pripad celkom slusna alchymia
    Consultix Pripadne tu je ta debata: http://www.porada.sk/t285444-odpocet...gistracii.html
      zbaliť

    Nárok na odpočet DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.