Zavrieť

Porady

Pracovný fond - dovolenka

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu. Pracujem 8h. denne všetky pracovné dni v mesiaci aj sviatky. So zamestnávateľom sme sa dohodli na sume 500€/mesiac v čistom. Prvý mesiac nebol problém, na ďalší som mala dovolenku 2 dni. Suma mi vyšla 450€/mesiac v čistom. Odôvodnenie bolo že som neodpracovala pracovný fond a sumu 500€/mesiac v čistom dostanem len ak nebudem mať dovolenku prípadne doktora. Ako je to prosím vás s pracovným fondom a dovolenkou? Na výplatnej páske mam tarifu 500€/mesiac + odmeny ale suma odmeny je vždy iná. Ďakujem.
Naposledy upravil monika6754 : 13.07.16 at 12:44
9 komentárov     zbaliť
veronikasad Sumu 500€ v čistom máš v pracovnej zmluve a na výplatnej páske, al.si so zamestnávateľom uzatvorila inú dohodu?
veronikasad Odkedy trvá prác.pomer a kedy bola čerpana dovolenka?
monika6754 Ďakujem za odpoveď, zamestnaná som tu 2 roky. Hrubú mzdu (brutto) mám od začiatku rovnakú a to je 500€. Na výplate sme sa v podstate vždy dohodli slovne a suma odmeny bola vždy tak aby mi vychádzala suma na ktorej sme sa dohodli v čistom. Nikdy sa neriešil pracovný fond počas čerpania dovolenky až teraz. Známa ma upozornila že pracovný fond sú pracovné dni ktoré mám v zmluve a keď využijem dovolenku napr.1 deň, 1 deň sa s pracovného fondu odráta. Ako môžem využívať dovolenku a do toho splniť pracovný fond? Je to nereálne, keďže dovolenku využívam počas pracovných dní a nie v deň voľna. Ďakujem.
veronikasad Zamaz osobné údaje a príloz výplatnú pašku. Z tvojho popisu ťažko posúdiť či vypocrt je správny. Odmena je však pohyblivá zložka mzdy, na ktorú nemáš právny nárok.
monika6754 Priložila som fotky. Rozumiem že nemám nárok na odmenu. Odmenu mám pripočítanu kvôli dohode o zvýšeni platu.
veronikasad Za dovolenku ti patrí náhrada mzdy vo výške priemerného zárobku. Z fondu prac.času sa ti odpočítajú hodiny dovolenky a zo základnej mzdy pomerná časť mzdy zodpovedajúca počtu hodín dovolenky.

Podľa akého klúča ti vypláca zamestnávatel nenárokovatelnú zložku mzdy "odmena" sa musíš spýtať priamo jeho. V niektorých firmách skutočne vyplácajú ako "motivačné" odmenu len v prípade, ak zamestnanec odpracuje celý mesiac.
monika6754 Ďakujem vám veľmi pekne, viete mi poradiť aj ktorý zákon píše o tom že s pracovného fondu sa odpočítavajú hodiny dovolenky a pomerná časť mzdy? Ďakujem.
veronikasad Ťažkú otázku si položila, odpoveď hľadaj v Zákonníku práce, ale odpoveď nijako nesúvisí s výškou odmeny ... Fond prac.času sú skutočne odpracované hodiny + hodiny za čerpanú dovolenku.
Sumár pomernej časti mzdy + náhrady mzdy za čerpanú dovolenku je spravidla vyšší ako základná mzda v pracovnej zmluve. Výpočet mzdy zamestnávatela je správny, rozdiel je len vo výške odmeny ...
monika6754 Ďakujem vám veľmi pekne ;-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak mas hrubu mzdu 500 EUR, tak musis dostat tuto hrubu mzdu.
    Vsetko naviac mozes dostat, ale nemusis.
    Odmeny totiz nie su narokovatelna cast mzdy.
    A 500 EUR v cistom nemas nikde dohodnute - aj ked ste sa o tom mohli rozpravat.
    Ale na paieri zo zmluvy mas len 500 EUR v hrubom.

    500 EUR v hrubom je 410 EUR v cistom, to je suma, ktoru musis minimalne dostat.

    Pracovný fond - dovolenka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.