Zavrieť

Porady

samozdanenie DPH

Prosím Vás a je pravda, že ak mi dodávateľ z Poľska zašle došlú faktúru s poľskou DPH (kvôli tomu, že miesto dodania je v tom istom štáte - Poľsko a môj klient zo SR si príde po tovar tam) som povinná samozdaniť túto sumu??

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Nemalo by byt dodanie toho tovaru oslobodene, a teda bez polskej dph, ak ste vy registrovani pre dan v tuzemku.....? Nie je toto (nasledovne) vas pripad?

    § 43
    Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu
    (1) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu predávajúcim alebo nadobúdateľom tovaru alebo na ich účet, ak nadobúdateľ je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte.

    §11
    Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
    (1) Na účely tohto zákona sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich účet do tuzemska z iného členského štátu. Za nadobudnutie tovaru podľa prvej vety sa považuje aj prevzatie tovaru na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, ak sa v členskom štáte prenajímateľa považuje odovzdanie predmetu nájmu za dodanie tovaru do iného členského štátu s oslobodením od dane.
    (2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak
    a) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba konajúca v postavení zdaniteľnej osoby, právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, alebo zahraničná osoba, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, a
    b) dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja.

    Nasledne §69
    (6) Pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je povinná platiť daň osoba, ktorá tovar nadobudne podľa § 11 a § 11a.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katka41 ja som registrovaná podľa §7 pre prijatie tovarov zo zahraničia. Dodávateľ však nevie, že tovar prekročí hranice PL a tak on vystavuje faktúru správne s poľskou DPH - môj klient si žiada dodanie do nejakého skladu v inej časti Poľska, kde si po tento tovar príde svojim autom. Ja neviem dodnes prečo to robí. Ale som povinná urobiť teda samozdanenie zo základu, poľská DPH dám ako nedaňovú a dph zo slovenského samozdanenia odvediem nakoľko nemám nárok na odpočet? Rozumiem tomu správne?
    zk24 Ja som v takomto prípade samozdaňovala.

    A naozaj nevieme, prečo to takto robí, a tým pádom platí 2x dph? Ja som mala príklad, že klient nakupil tovar s DPH priamo niekde v obchode, takže DPH tam mať musel.
    Katka41 a tiež sa to z toho bločku v obchode samozdanilo?
    zk24 Taky tovar ktory bol prevezeny na slovensko som zdanovala. Taky, ktory minul na pracovnej ceste v inom CS a nepriviezop na slovensko, ten nie.

    A na konci eoka sme sa rozhodovali ci poziadame o vratenie dph zo zahranicia. Neziadali sme, lebo islo o male sumy.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.