Zavrieť

Porady

Dodatočné DP a účtovná závierka

Musím podať dodatočné DP k dani z príjmov PO za r. 2015. Účtovnú závierku mám už schválenú. Podľa metodického pokynu k opravám chýb minulých účtovných období a podľa postupov účtovania sa opravy chýb minulých účtovných období účtujú v tom účtovnom období v ktorom boli zistené, t.j. v mojom prípade v r. 2016. Podľa mňa teda účtovné knihy r. 2015 už nemôžem otvárať. Mám teda povinnosť len podať dodatočné daňové priznanie k dani z príjmov za r. 2015? Účtovné prípady s tým súvisiace (vydanú faktúru a daňovú povinnosť súvisiacu s podaným dodatočným daňovým priznaním) zúčtujem v r. 2016 ? Mám povinnosť podať s dodatočným daňovým priznaním aj účtovnú závierku, hoci ak uvažujem správne k jej zmene, keďže som účtovné knihy r. 2015 neotvorila, neprišlo ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    1. V aktuálnom roku podáš dodatočné DPH za príslušné obdobie 2015 (ak faktúra bola predmetom slovenskej DPH)
    2. V aktuálnom roku podáš dodatočné DPPO
    3. Faktúru zaúčtuješ
    311/601AN (napr.) kde AN je analytika "dodatočné výnosy"
    343X
    4. Dodatočnú DPH zaúčtuješ 343X/343OD kde OD je účet záväzkov z DPH priznaní
    5. Dodatočnú daň z príjmov zaúčtuješ 595/341 (ak Ti vyšiel nejaký doplatok)
    Pri zostavovaní DPPO bode suma na 601AN položkou znižujúcou ZD (už zdanené dodatočným DPPO) a samozrejme 595 nebudeš uvádzať v DPPO ako náklad.
    Dodatočne zistené skutočnosti máš možnosť účtovať aj cez nerozdelený zisk (neuhradenú stratu) (ak je to podstatná suma a schváli Ti to Valné)
    T.z. 311/42x
    343X
    a dodatočné DPPO 42x/341. Potom už za rok 2016 neupravuješ základ dane.

    Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

    Sarlotka
    súhlasím, podávate len dodatočné DP, UZ nanovo už nie, opravu účtovania vykonáte v aktuálnom účtovnom období

    vyplýva to z § 16 zákona o účtovníctve

    § 16
    Otvorenie a uzavretie účtovných kníh
    (1)
    Účtovná jednotka, ktorá je právnickou osobou, otvorí účtovné knihy vždy
    a) ku dňu svojho vzniku, s výnimkou podľa odseku 2,
    b) k prvému dňu účtovného obdobia,
    c) k rozhodnému dňu.

    (9)Po zostavení účtovnej závierky nemožno otvárať uzavreté účtovné knihy s výnimkou podľa odseku 10, ak tento zákon neustanovuje inak.

    (10) Do schválenia účtovnej závierky možno uzavreté účtovné knihy opäť otvoriť v prípade, ak sa má zabezpečiť pravdivý a verný obraz účtovníctva (§ 7).

    jamena je offline (nepripojený) jamena

    jamena
    Prosím Vás a ked ste opravovali daňové priznanie PO za 2015, do ktorého riadku ste uviedli sumu výnosov na ktoré ste zabudli? Prvý krát totiž budem aj ja opravovať DP a neviem kde to mám uviesť v priznaní. Mám ten istý problém ako ste mali vy.

    Dodatočné DP a účtovná závierka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.