Zavrieť

Porady

Kúpa ojazdeného vozidla v rámci ES

Prečítala som si rôzne linky a poprosila by som Vás o odobrenie, či som správne pochopila zadanie a riešenie ohľadne kúpy ojazdeného vozidla a DPH:

Príklad:
Kúpa ojazdeného vozidla v rámci ES
Platiteľ DPH kúpil dňa 25.07.2016 (vystavená a aj zaplatená faktúra) od nemeckého platiteľa z Nemecka ojazdené auto, ktoré bolo prepravené z Nemecka do SR 29.07.2016.
Na faktúre je uvedené „Steuerfreie Lieferung“ – preložené Oslobodené od dane dodávky. Predávajúci vyhotovil faktúru za predaj auta dňa 25.07.2016 na sumu 12000 eur.

Riešenie:
Platiteľovi vznikla daňová povinnosť z nadobudnutého auta dňa 29.07.2016 (alebo 25.07.2015, kedy bola vystavená faktúra?) vo výške 2400 €. V daňovom priznaní za mesiac júl uvedie základ dane vo výške 12000 € do riadku 7 a vypočítanú daň vo výške 2400 € do riadku 8. Zároveň má nárok aj na odpočet DPH.

Mám to správne?
Prosím Vás o odobrenie, či to mám správne.
Ďakujem.
Naposledy upravil books : 09.08.16 at 04:40
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    Vysvetlenie na FRSR: https://www.financnasprava.sk/sk/pod...ta-neobchodnik

    Pravdepodobne ide o režim - platca-platca DPH - dovoz ojazdeného auta:
    "1.ak platiteľ, ktorý nie je obchodníkom s ojazdenými autami, kúpi ojazdené auto z iného členského štátu od platiteľa z iného členského štátu, ktorý predá ojazdené auto v režime oslobodeného dodania v rámci Spoločenstva v zmysle čl. 138 smernice Rady 2006/112/ES (obdoba § 43 zákona o DPH platného v SR), potom kupujúci má nadobudnutie auta v tuzemsku v zmysle § 11 zákona o DPH, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods.6 zákona o DPH. Daňová povinnosť vzniká podľa § 20 ods.1 zákona o DPH. Zároveň platiteľ dane má nárok na odpočítanie dane v rozsahu a za podmienok uvedených v § 49 až § 51 zákona o DPH. "

    Závar: dovezené auto vykážeš ako dovoz tovaru z EÚ (prenos DPH na Slovensko s nárokom na odpočet)
    books Ďakujem.

    Kúpa ojazdeného vozidla v rámci ES

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.