Zavrieť

Porady

Postúpenie pohľadávky - u postupníka účtovanie

Prosím o radu, dnes mi konateľka poslala doklady ktoré sa týkajú postúpenia pohľadávky, doteraz som takéto niečo neriešila, preto sa chcem s vami skusenejšími poradiť. Odkúpená pohľadávka sa týka firiem B a C a je vo výške 837EUR a my firma A sme ju odkúpili. My firma A vedieme pohľadávku voči firme B vo výške 3986Eur a záväzok voči firme C vo výške 950EUr. My ako postupník sme odkúpili pohľadávky od postupcu firmy B, kde je dlžníkom firma C (tak je to uvedené v zmluve o postúpení pohľ.). Uvedenú sumu nebudeme uhrádzať, ale konateľka chce započítať pohľadávky, keďže táto spoločnosť firma B má voči nám záväzok. Ako sa to potom bude účtovať? A môže sa to takto spraviť. Takisto máme my voči firme C záväzok a chceme započítať pohľadávku.
Konateľka mi k tomu ešte poslala dobropisy vystavené firmou C firme B. Tomu nerozumiem, je to takto dobre? Aj v zmluve mám uvedené pohľadávky, ktoré sú očíslované ako dobropisy. Nerobila som to preto sa chcem uistiť, či je to dobre.
Prosím poradíte mi a toto všetko ovplyvní i DPH-čku? Dakujem pekne za rady.

Učtovanie u postupníka je takto správne?
obstaranie pohľadávky ID 315/325
a ďalej neviem, keďže sa pohľadávky vzájomne započítajú, takže úhrada pohľ.nepôjde cez účet, ale započítaním neviem, som v koncoch :-(
Naposledy upravil Gong : 04.08.16 at 19:51
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    ahoj,
    1/ postupenie pohladavky nie je predmetom DPH v zmysle §10,2,b zakona o DPH, cize DPH vobec neriesis.
    2/ Nepises, za aku sumu ste odkupili pohladavku, uvadzas iba jej vysku. Vy ako postupnik A, ktory odkupil pohladavku od postupcu B uctujete nasledovne:
    2a/ 315/325 odkupenie pohladavky, ktoru ma B voci C
    2b/ 325/311 zapocitanie Vasej pohladavky voci B so zavazkom z postupenia z bodu 2a.
    2c/ 321/315 zapocitanie Vasej nakupenej pohladavky voci C, so zavazkom, ktory mate voci firme C.
    M.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Gong Dakujem krásne za rady, pohľadávku sme odkúpili za sumu 837 Eur a takú mala aj výšku, aspoň tak to je uvedené v zmluve ??? Môže to tak byť?
    martinez ano jasne, o to je to jednoduchsie, lebo dostanete celu sumu postupenej pohladavky na 315. Ak by ste tu pohladavku kupili za nizsiu sumu, pricom celu jej vysku potrebujete pouzit na zapocet, museli by ste zauctovat 315/325,646.
    Gong Dakujem pekne veľmi ste mi pomohli obaja :-)
      zbaliť

    Postúpenie pohľadávky - u postupníka účtovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.