Zavrieť

Porady

Mám nárok na podporu v nezamestnanosti?

Vo firme som zamestnaná od 06.09.2010 na materskú dovolenku som nastúpila 01.12.2012. Momentálne som 7mesiacov na neplatenej dovolenke! do práce mám nastúpiť 5.9. ale chcem dať výpoveď.
veronikasad Kedy dovŕšilo dieťa vek 3 roky?
ajka184 29.1.2016, kedže mi dcérku nezobrali do škôlky musela som podposať neplatenú dovolenku do 5.9.2016
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Súhlas s veronikou. Ak nechceš podporu rátanú z minima (cca 50% z 429eur) a máš vyšší plat, tak určite pred ukončením pp aspon 1den odpracuj, či čerpaj dovolenku. Ale možno si si čerpala dovolenku medzi ukončením rodič.dovolenky a neplateným volnom, potom je to ok a v období 2roky pred zaevidovaním budeš mať vymeriavací základ.
    Bola si predpokladám na zdr.poistovne a si odhlásená ako poberatel rodič.príspevku a si prihlásená ako osoba celodenne osobne a riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov.
    Ak si po RD čerpala riadnu dovolenku alebo pracovala alebo čerpala pn či očr, tak predpokladám dala si odhlášku na soc.poistovni a nanovo prihlášku odo dna čerpania neplateného volna. (predpokladám po pôrode resp. nástupoe na rodič.dovolenku si si dávala prihlášku aby si bola dôch.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov) Ak si prešla súvisle z rodič.dovolenky na neplatené volno, tak odhláška nebola treba, ale bude treba ju podať, ked ten 1den budeš čerpať dovolenku alebo odpracuješ, lebo ti vznikne dôch.poistenie zamestnanca a nemôžeš byť aj dôch.poistená štátom. Pozor, tie prihlšky na soc.poiistovnu sa NEDAJú VYBAVIť ANI DEN SPäTNE!!! (na zdr.poistovnu nie je problém aj spätne, a tiež odhlášky na soc.poistovnu)

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Na vznik nároku je potrebných 730 dní poistenia v posledných troch rokoch a tie máš. Takže nárok vznikne.
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ajka184 aj materka dovolenka sa do toho počíta? ďakujem
    ivka70 Pocas trvania zamestnania ano.
    Len to neplatene volno nie.
    Lebno tam si si musela sama platit zdravotne poistenie a nikto za teba neplatil poistnie v nezamestnanosti.
    Gabi03 ale rodičovská sa neráta... tak to asi nemá tie dni... či?
    veronikasad Rodičovská dovolenka do 3 rokov veku sa ráta do 730 dní poistenia.v nezamestnanosti. Ak prác.pomer zanikne do 28.1.2017, nárok na dávku v nezamestnanosti ti vznikne. Ak máš ešte nevyčerpané dovolenku, nekončí prac.pomer posledným dňom nepl.volna
    Gabi03 no ak sa za posledné 3 roky nič nezmenilo, tak pochybujem. resp. dni sa môžu rátať, ale nebude mať VZ
    veronikasad pre Gabi03 - platí § 108/ odst. 3 Zákona o soc.poistení

    Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti získané prerušením povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov predchádzajúcich začiatku prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. To platí aj pri opakovanom čerpaní rodičovskej dovolenky, ktorá bezprostredne nadväzuje na obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca počas poskytovania materského. Takto určený denný vymeriavací základ nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ podľa druhej vety.
    Gabi03 ok, berem. ale potom bývalú kolegyňu ošudili, lebo nemala nárok na podporu
    Gabi03 :OOOO som sa pomýlila... nemala nárok na druhú materskú, nie podporu v nezam... ospravedlňujem sa
    veronikasad zaleží od toho kedy skončil pracovný pomer. Ak trval do troch rokov veku dieťaťa tak mala nárok na dávku v nezamestnanosti. Ak však bola nezamestnaná a poberala len rod.príspevok z UP, táto doba sa do 730 dní poistenia nepočíta
    veronikasad Pracovný pomer aj v druhom prípade trval ? Alebo bola nezamestnaná ?
    Gabi03 tuším už nezamestnaná
    veronikasad Ak bola nezamestnaná, tak nesplňala podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch a nárok na materské jej nevznikol (ak nebola tehotná ku dňu skončenia prac.pomeru, vtedy by mala nárok na materské z ochrannej doby). Každý prípad sa posudzuje individuálne
      zbaliť

    Mám nárok na podporu v nezamestnanosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.