Zavrieť

Porady

Oslovenie

erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Mám syna a dcéru. Obaja majú partnerov. Ja mám 65. rokov. Partneri mojich detí cca niečo nad 30. rokov. U oboch to vypadá vážne. Synovej priateľke som navrhol aby mi tykala. Odmietla to z ohľadom na môj vek, že so to nemôže dovoliť. Obaja ma oslovujú pán Zvonár. Prosím o Váš názor. S partnermi Vašich detí si tykáte a ako vás oslovujú?
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Kompromisom je vykanie, ale s oslovením krstného mena. Napr, Jozef, mohli by ste dnes postrážiť deti?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
My svokrovcom a tesťovcom vykáme, ale oslovujeme ich mama a oco.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

ja som volala svojich nadejných "svokrovcov" ... pán, pani XXXX... priezviskom. Ale keby mi navrhli tykanie, asi by som to neodmietla. Ale skôr z toho dôvodu, že by som to brala už ako povinnosť. Zo slušnosti by som neodmietla, i ked by mi stalo bolo príjemnejšie oslovovanie priezviskom.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Nám zať tyká. Moju 1/2 oslovuje mama. Mňa oco, prípadne Džordžo.
Dcéra svokrovcom tyká tiež...
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

erzet
Mám syna a dcéru. Obaja majú partnerov. Ja mám 65. rokov. Partneri mojich detí cca niečo nad 30. rokov. U oboch to vypadá vážne. Synovej priateľke som navrhol aby mi tykala. Odmietla to z ohľadom na môj vek, že so to nemôže dovoliť. Obaja ma oslovujú pán Zvonár. Prosím o Váš názor. S partnermi Vašich detí si tykáte a ako vás oslovujú?
Nuž - klobúk dole pred mladými. Ešte poznajú úctu (nie ako keď ťa zastaví 25-ročný policajt a zrúkne "Navaľ doklady" a pritom máš 60+).
Čo sa týka druhej časti - moja skoronevesta mi vyká... . Mimochodom - aj ja mladým, najmä ak ich nepoznám - zásadne vykám, ale len do chvíle, pokiaľ mladý neprekročí určitú hranicu. Potom zmením repertoár....
1 1
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Zatiaľ ďakujem. Je to poučné.
0 0
Terezia13 Terezia13

Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

netreba to siliť, ak sa vzťahy vyvinú dobre, môže sa navrhnúť tykanie aj po určitom čase
6 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Tykame si v rodine vsetci a aj sa oslovujeme menom.
2 0
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
Mozno po svadbe by sa dalo uvazovat o tykani, ale pred svadbou nie.
Nam nevesta vyka. Manzelka jej navrhla tykanie, ale nesuhlasila. Ja som nenavrhol, nezda sa mi to vhodne.
My ju volame menom, ona nas mama a tato.
Naposledy upravil vicktor : 18.08.16 at 14:20
0 0
912 912

912 je offline (nepripojený) 912

v podstate ani nič, len baba ...viac
Odkedy sa nám narodil malý, tak zo svokrovcov sa stala babka a dedko a vykám im. Dovtedy som svokre vykala, ale nijako som ju neoslovovala. Bolo to napríklad: "podali by ste mi prosím Vás pohár?". Mne tieto rodinné "tykačko vykačky" inak prídu vcelku zábavné, pretože s veľkou časťou svokrinej rodiny (vrátane jej súrodencov) si tykám ale s ňou nie. Mne by to prišlo oveľa viac prirodzené, pretože sa v podstate po svadbe stávam súčasťou aj manželovej rodiny a je mi zvláštne blízkemu človeku vykať, ale samozrejme to tolerujem. Možno je to tým, že už som nezažila dobu, kedy sa rodičom vykalo. Ja som ju požiadala, aby mi tykala, pretože mi to bolo divné. Len tak pre ilustráciu - s koľkými cudzími ľuďmi si v živote začneme tykať, napríklad aj s omnoho staršími kolegami, ale v tej rodine to stále zostáva v rovine vykania.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Ja som vela rokov svojho zivota prezila v zahranici,vo viacerych krajinach. Takmer vylucne sa tykalo,aj ovela starsim ludom,povazovalo sa to za bezne.Nielen v rodinach,ale aj v beznom zivote.
Preto mi to pripada trochu divne, ked my tu doma na Slovensku si stale potrpime na vykanie.
Myslim si, ze ovela dolezitejsie je ako sa k sebe navzajom spravame,nie ako sa oslovujeme.

Inak, ja svokrovcom tiez vykam,tykanie nenavrhli.Ale prijala by som to,bol by ten vztah menej formalny,priatelskejsi.
3 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

Ja svokre vykám, manžel vyká mojej mame...zdá sa mi to rozumné a úctivé
Manžel však pracuje mimo SR a vraví, že všade si všetci tykajú...je to asi na každom z nás - ako sa mu páči...
..inak, ťažšie sa vysloví Vy somár, ako Ty somár
2 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

Ja som svokrovcom vykala, môj manžel tak isto. Nevesta mi tiež vyká, aj syn jej mame.
K tej Evkinej poslednej vete. Otec hovorieval, že niekedy sa v niektorých rodinách manželom onikalo. Spomínal, že nejaká žena keď sa na muža nahnevala nemala problém povedať oni staré hovado. To len na odľahčenie
4 0
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
Manzelia si onikali snad asi posmesne.
Co si ja pamatam, v nasom regione sa nikdy priamo neonikalo (ako v starych ceskych filmoch pre pamatnikov = vplyv nemciny), iba mladsia generacia medzi sebou ak rozpravali o niekom nepritomnom zo starsej generacie.
0 0
zlatka.b zlatka.b

zlatka.b je offline (nepripojený) zlatka.b

Ja som svokrovcom vždy vykala, svokor mi navrhol tykanie, ale svokra nie a bolo mi divné, že jednému tak a inému onak, tak ostalo vykanie. Po svokrinej smrti mi svokor opakovane pripomína tykanie, ale po 25 rokoch mi to akosi "nejde z huby" .
Keď som pred 30 rokmi nastúpila do prvého zamestnania, mala som kolegyne vo veku mojej mamy medzi 40-50, vtedy pre mňa takmer dôchodkyne. Od prvého dňa navrhli tykanie a za každú chybu som mala zaplatiť panáka, tak som sa to veľmi rýchlo naučila. :-)
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Hneď po svadobnom obrade sme obidvom nevestám navrhli tykanie, nie je žiadny problém takejto komunikácie, určite je to milšie, ako vykanie. Vždy som bola za tykanie.
2 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

vicktor
Manzelia si onikali snad asi posmesne.
Co si ja pamatam, v nasom regione sa nikdy priamo neonikalo (ako v starych ceskych filmoch pre pamatnikov = vplyv nemciny), iba mladsia generacia medzi sebou ak rozpravali o niekom nepritomnom zo starsej generacie.
To nebolo posmešne, to je fakt. Veď to bolo pred viac ako 80 rokmi. Ako deti, keď sme chodili babke a dedkovi na prázdniny bolo nám divné, keď ujčiná čo bola z Bratislavy o 9 rokov staršia od ujca a tykala a ich vlastné deti im vykali. Aj moja mama ako najstaršia čo bola vo veku ujčiny.
2 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

vicktor
Manzelia si onikali snad asi posmesne.
Co si ja pamatam, v nasom regione sa nikdy priamo neonikalo (ako v starych ceskych filmoch pre pamatnikov = vplyv nemciny), iba mladsia generacia medzi sebou ak rozpravali o niekom nepritomnom zo starsej generacie.
moji praprasatarí rodičia si po svadbe onikali (taká bola zvyklosť) aj keď si určite v školských laviciach neonikali, už prastará mama svojmu mužovi onikala a on jej vykal(aj to bola už taká zvyklosť) podľa spomienok mojej mamy s odstupom času bola mimoriadne komická výmena názorov Napr ONA "Oni nezavreli vráta, ON na to však ste videli že idem s kočom tak ich chodte zavrieť ONA však ich mali zavrieť keď vypriahli kone a pod"
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

babka - ježibabka
vicktor
Manzelia si onikali snad asi posmesne.
Co si ja pamatam, v nasom regione sa nikdy priamo neonikalo (ako v starych ceskych filmoch pre pamatnikov = vplyv nemciny), iba mladsia generacia medzi sebou ak rozpravali o niekom nepritomnom zo starsej generacie.
To nebolo posmešne, to je fakt. Veď to bolo pred viac ako 80 rokmi. Ako deti, keď sme chodili babke a dedkovi na prázdniny bolo nám divné, keď ujčiná čo bola z Bratislavy o 9 rokov staršia od ujca a tykala a ich vlastné deti im vykali. Aj moja mama ako najstaršia čo bola vo veku ujčiny.
My sme svojim rodičom vykali celý život (ťažšie sa odvrávalo)
0 0
Ing. Ľubomír Janoška Ing. Ľubomír Janoška
Mojej starej mame vykala aj jej najmladšia sestra, lebo bol medzi nimi veľký vekový rozdiel
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať