Zavrieť

Porady

Poradie exekučných zrážok pri zmene zamestnávateľa

Veľmi súrne by som potrebovala poradiť s poradím exekučných zrážok.
Zamestnanec nastúpil do zamestnania dňa 19.5.2016. Pri nástupe neinformoval o exekučných zrážkach a nebol mi predložený ani zápočtový list. Dňa 3.8.2016 boli doručené 3 exekúcie - dve prednostné a jedna neprednostná, ktoré som hneď zrazila zo mzdy za 7/2016. Dňa 12.8.2016 bola doručená prednostná exekúcia od ďalšieho exekútora, kde sa odvolával na to, že je prvá v poradí u predchádzajúceho zamestnávateľa, keďže som však nemala zápočtový list od uvedeného zamestnávateľa, zaradila som ju do poradia podľa dátumu doručenia exekučného príkazu teda 12.8.2016 ako štvrtú v poradí. Vzhľadom k čistej mzde a ostatných exekúciam v mzde za 7/2016 však zrážka nebola zrazená. Informovala som exekútora , ktorý však napadol poradie exekúcii. Dodatočne som si vyžiadala zápočtový list od uvedeného zamestnávateľa, ktorý zrážal predmetnú pohľadávku ako prvú v poradí. Zamestnanec tam robil do 31.1.2016, vyžiadala som teda aj ďalší zápočtový list od zamestnávateľa, ktorý bol posledný - bol za obdobie od 15.2. do 5.5.2016 a neboli tam uvedené žiadne exekučné zrážky.
V zmysle § 84 ods. 1) je ten, kto prijíma zamestnanca do zamestnania povinný vyžiadať potvrdenie vystavené tým, u koho bol naposledy zamestnaný. Dodatočne sme vyžiadali a obdržali potvrdenie od posledného zamestnávateľa,v ktorom nie sú uvedené žiadne zrážky zo mzdy. Aj keby sme týmto potvrdením disponovali skôr, nemali by sme informáciu o prebiehajúcich exekúciách. O prebiehajúcich exekúciách sme neboli informovaní ani zo strany povinného.

Z tohto dôvodu sme ponechali ako správne určenie poradia exekúcií na základe dátumu doručenia príkazov na exekúciu a exekučných príkazov priamo od exekútorov v zmysle § 83 ods 2). Exekútor však s tým nesúhlasí a trvá na tom, že jeho exekúcia je prvá v poradí.

Moje otázky :

1/ Určili sme poradie správne ?

2/ Ak by mal pravdu exekútor, že jeho pohľadávka má byť prvá v poradí, ako to v takom prípade napraviť ? Zamestnancovi už boli zrazené exekučné zrážky za 7/16 a 8/16 pre iného exekútora, ktoré boli odoslané.

Vopred ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    J+K je offline (nepripojený) J+K

    J+K
    Je možné, že posledný zamestnávateľ si nesplnil svoju povinnosť a nezapísal na zápočtový list exekúcie.

    Mala som takýto prípad... vyzvala som exekútora, aby mi preukázal , že jeho pohľadávka je prvá v poradí. Poslal mi doručenku , kde bol dátum prevzatia . Predchádzajúci zamestnávateľ mi potom potvrdil, že naozaj jeho pohľadávku evidoval prvú v poradí . Takže som zmenila poradie a od nasledujúcej mzdy som toto nové poradie rešpektovala. Samozrejme, že na predchádzajúcich zrážkach a úhradách sa už nič nemenilo.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Poradie zrážok, aké bolo u bývalého zamestnávateľa ostáva zachované a to aj v prípade, že to nemáte doložené zápočtovým listom. Ak vám exekútor uvedie, že jeho zrážka bola doručená k niekomu s nejakým dátumom, tak tým získala poradie. Mali by ste túto zrážku zaradiť ako prvú. Ak vám to oznámil exekútor až po tom, čo iné zrážky odišli, aplikujete to až v ďalšom mesiaci.
    GABAZ Veľmi pekne ďakujem za obe odpovede, overila som si to aj s právničkou. Exekútor sa vyhrážal pokutou, trestným oznámením, veľmi nepríjemný bol.
    willma priam krutý?

    Poradie exekučných zrážok pri zmene zamestnávateľa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.