Zavrieť

Porady

nárok na odpočet DPH?

Do účtovníctva roku 2016 sa nám dostala fa. vystavená v decembri roku 2015.
Touto fa. bolo fakturované vyúčtovanie prev.nákladov za rok 2014. Mám problém čo s DPH-čkou či je nárok na jej odpočet a zároveň ako naúčtovať náklady z roku 2014 . Nemala som vedomosť že takáto fa. vôbec bude vystavená tvorila by som rezervu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    Predpokladám že neide o významnú sumu.
    1. náklady minulých období účtuj ako náklady bežného obdobia s tým, že suma týchto nákladov sa uvádza v poznámkach k UZ. T.z. vytvor si analytiku (k účtom 501x, 511x, 518x ...)
    2. K uplatneniu DPH platí § 51 odst 2 Zákona 222/2004: Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
    § 49 odst 2 a., c., d. =nadobudnutie tovaru v tuzemsku, z EÚ a z tretích krajín.

    Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

    Soňa K
    Predpokladám, že ide o väčšiu sumu, nie 10 EUR. Na uplatnenie nároku na odpočet DPH by som podala dodatočné DP k 12/2015, čo sa týka účtovania DF do nákladov, tam by ste mali posúdiť, či je suma významná alebo nevýznamná. Tak hovorí Zákon o účtovníctve o oprave chýb minulých období. Významnosť sumy môžete posúdiť podľa obratu.

    nárok na odpočet DPH?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.