Zavrieť

Porady

Daň z prechodu nehnuteľnosti od r. 2005

Programátor, obchodný zástupca konzultant a implementačný partner pre ľudské zdroje, ekonomiku a logistiku ...viac
Dnes som počul, že vraj od 1.1.2005 sa zruší daň z prechodu nehnuteľnosti. Viete o tom niečo, či je to pravda? Teraz chcem kúpiť dom, a ak by to bola pravda, tak by som mohol dojednať nižšiu kúpnu cenu.
Usporiadat
GejzaH GejzaH

GejzaH je offline (nepripojený) GejzaH

Programátor, obchodný zástupca konzultant a implementačný partner pre ľudské zdroje, ekonomiku a logistiku ...viac
Teraz som sa dočítal v inej téme, že podľa znenia zákona to tak skutočne je. Takže zmena otázky: nedošlo v tejto veci k zmene?
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Ja som to počula v správach v televízii, že daň sa od 1.1.2005 zruší.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pozrite § 18 zákona č.554/2003 - z toho vyplýva, že daň z prevodu nehn. de facto končí k 31.12.2004.
A žiadna "novela" sa nechystá.
0 0
GejzaH GejzaH

GejzaH je offline (nepripojený) GejzaH

Programátor, obchodný zástupca konzultant a implementačný partner pre ľudské zdroje, ekonomiku a logistiku ...viac
Ďakujem za povzbudivé odpovede, konečne sa v tejto republike nejaký poplatok (daň)sa ruší. Vďaka ti EÚ. Viete ešte o niečom podobnom? Myslím si, že sa to tak často nestáva.
0 0
MarianL MarianL

MarianL je offline (nepripojený) MarianL

Jozef Mihál
Pozrite § 18 zákona č.554/2003 - z toho vyplýva, že daň z prevodu nehn. de facto končí k 31.12.2004.
A žiadna "novela" sa nechystá.
Viete ako to bude pri zapise do katastra ? Budu este nutne znalecke posudky ? Pri darovani ich uz nebolo potrebne predkladat, lebo sa dan neplatila. Predpokaldam, ze to nebude potrebne ani teraz. Taky posudok vyjde na 5-10 tis.
0 0
renča renča

renča je offline (nepripojený) renča

Zdaňovanie nehnuteľnosti od 1.1.2005NEHNUTEĽNOSTI, Aktuálne zmeny v legislatíve, číslo: 11/2004, vyšlo: 1. 12. 2004
Od 1.1.2005 sa ruší zákon o daniach z prevodu a prechodu nehnuteľností. Povinnosťou predávajúceho bude tak ako doteraz zahrnúť do daňového priznania príjem z predaja nehnuteľnosti.


Pre predávajúceho odpadá povinnosť platiť 3% daň z prevodu a prechodu nehnuteľností.
V súvislosti s touto zmenou bude od 1.1.2005 účinná novela zákona o dani z príjmu. Výdavkom podľa schválenej novely zákona je cena veci zistená v čase jej nadobudnutia, ak nejde o výdavok, ktorý predstavuje kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, pričom pri nehnuteľnostiach sa vychádza z hodnoty v čase nadobudnutia zistenej napr. podľa zákona č. 382/2004 Z. z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch.
K zmenám došlo aj v § 9 týkajúceho sa príjmov oslobodených od dane. Podľa schválenej novely je od dane oslobodený podľa § 9 ods. 1 písm a) príjem z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1) príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2) príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností, uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku.

Bližšie informácie o dani z príjmu nájdete v odbornej publikácii Bytové a nebytové priestory, ich správa a prenajímanie.
0 0
tess tess

tess je offline (nepripojený) tess

Ahojte, a ako to potom s daňou vyzerá pri predaji nedokončenej stavby RD realizovanej napr. po dobu 5 rokov svojpomocne občanom? Stavba nie je skolaudovana, nebol tam ani trvaly pobyt. Náklady na realizáciu sú dávno pochované v úverových inštitúciach. Poraďte, čo s tým? Ďakujem.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Doporucujem vsetkym dorucit navrh na vklad do katastra az na novy rok.... momentalne moji rodicia predavaju byt a ze na katastroch sa extremne rychlo vsetko vklada..
0 0
suhela suhela

suhela je offline (nepripojený) suhela

Zdravim Vás.Prosim o radu čo sa týka predaja bytu .V roku 2004 sme získali v dedičskom konaní byt . V roku 2005 ho predávame v hodnote 500 tis.sme na to 4. Sme povinný zaplatiť daň a koľko %? Stači to uviesť v DP za rok 2005. Ďakujem.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
suhela
Zdravim Vás.Prosim o radu čo sa týka predaja bytu .V roku 2004 sme získali v dedičskom konaní byt . V roku 2005 ho predávame v hodnote 500 tis.sme na to 4. Sme povinný zaplatiť daň a koľko %? Stači to uviesť v DP za rok 2005. Ďakujem.
Chcem sa opýtať, kedy bol ten byt odkúpený, predpokladám, rodičmi? To je dosť dôležitý faktor, lebo aj keby ste ho hneď predali, a oni ten byt mali minimálne 5 rokov od nadobudnutia, ste od dane odslobodený, pokiaľ sa ten byt napríklad neprenajímal, tak sa vás to oslobodenie netýka. Pojednáva o tom §9 zákona o dani z príjmov
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
citát:
babenko1
Chcem sa opýtať, kedy bol ten byt odkúpený, predpokladám, rodičmi? To je dosť dôležitý faktor, lebo aj keby ste ho hneď predali, a oni ten byt mali minimálne 5 rokov od nadobudnutia, ste od dane odslobodený, pokiaľ sa ten byt napríklad neprenajímal, tak sa vás to oslobodenie netýka. Pojednáva o tom §9 zákona o dani z príjmov


nerozumiem - prečo sa mal byt prenajímať???
veď podľa príspevku renči kde cituje zákon o DZP je to oslobodené, ak tam mali rodičia 2 roky trvalý pobyt - môžeš vysveliť podrobnejšie svoje tvrdenie?? díííík.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
citát:
babenko1
Chcem sa opýtať, kedy bol ten byt odkúpený, predpokladám, rodičmi? To je dosť dôležitý faktor, lebo aj keby ste ho hneď predali, a oni ten byt mali minimálne 5 rokov od nadobudnutia, ste od dane odslobodený, pokiaľ sa ten byt napríklad neprenajímal, tak sa vás to oslobodenie netýka. Pojednáva o tom §9 zákona o dani z príjmov
už som pozrela zákon - ak sa ten byt napríklad PRENAJÍMAL....(nie neprenajímal!!!) - takto je to OK.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Sway
:-))))
nemuseli tam mať trvalé bydlisko, preto som napísala tých 5 rokov
a ak mali, a neprenajímali ho tak 2 roky
Naposledy upravil babenko1 : 24.01.05 at 11:03
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Prosím, a ako je to v prípade:
vnuk zdedil po starej mame (preto dedil on po starej mame, pretože matka mu už predtým zomrela) časť domu. Ostatnú časť odkúpil od nevlastného (nepokrvného) dedka. Čiže vnuk je momentálne majiteľom celého domu.
Ako sa to, prosím, posudzuje, ak v tom dome vnuk nemal trvalý pobyt, ale starí rodičia v ňom trvalý pobyt mali (dedko sa odtiaľ odsťahoval). Ak by chcel vnuk dom predať (vlastní ho asi rok), tak kedy ho môže - tak aby bol dom oslobodený - aby nemusel platiť daň?
Posudzuje sa, či tam mal vnuk trvalý pobyt alebo sa posudzuje trvalý pobyt starých rodičov?

Ďakujem
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
MickyaVnuk je v tomto prípade priamy dedič...jeho príjem z predaja je oslobodený ak uplynie 5 rokov odo dňa nadobudnutia - §9 ods. 1c/. A tá odkúpená časť po nevlastnom dedkovi - takisto bude príjem oslobodený po 5 rokoch odo dňa nadobudnutia §9 ods.1b/ ZDP
A posudzovanie trvalého pobytu sa týka jedine bytov alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi.
Naposledy upravil babenko1 : 24.01.05 at 18:37
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Odkedy sa , prosím, ráta oslobodenie - odo dňa zápisu do katastra alebo odo dňa dedičského konania, kedy sa stal majiteľom?
ďakujem
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
V zákone je napísané z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením....
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Chcem sa vás spýtať, keď FO nepodnikateľ zakúpi pozemok a potom ho predá právnickej osobe, je povinná príjem z tohto predaja ZDANIŤ ?
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Katarína STR
Chcem sa vás spýtať, keď FO nepodnikateľ zakúpi pozemok a potom ho predá právnickej osobe, je povinná príjem z tohto predaja ZDANIŤ ?
v §9 ods. 1 písm. b/ sa píše po uplynutí piatich rokov odo dňa jeho nadobudnutia je oslobodený príjem... nie je dôležité, či to FO predala PO...alebo ďalšej FO, dôležitých je tých 5 rokov....
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

babenko1
v §9 ods. 1 písm. b/ sa píše po uplynutí piatich rokov odo dňa jeho nadobudnutia je oslobodený príjem... nie je dôležité, či to FO predala PO...alebo ďalšej FO, dôležitých je tých 5 rokov....
Hmm, teda až po uplynutí 5tich rokov.

Tá FO ten pozemok myslím kúpila tento rok/alebo minulý?/ a tento rok ho aj predá. Takže by potom mala tento príjem zdaniť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať