Zavrieť

Porady

Materská dovolenka a prechod zo zamestnania na živnosť

Ak som zamestnaná od 10/2015 a začiatkom roka 2017 si chcem založiť živnosť plus ísť na materskú dovolenku v druhej polovici 2017, z akého obdobia sa mi bude počítať materské?? zo zamestnania či už zo živnosti.

Ide mi o to, či sa mi oplatí ísť na živnosť pred materskou alebo to riešiť až potom.

Ďakujem veľmi pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nárok na materské zo živnosti ti vznikne najskôr od 1.7.2017 za predpokladu, že tvoj príjem( tržby) zo živnosti dosiahnu do konca roku 2016 12- násobok mín.vymer.zakladu

    Píšeš, že živnosť chceš založiť až v roku 2017, tak nárok na materské zo živnosti ti vôbec nevznikne.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    MartaRB Takže je lepšie s tým počkať až po materskej napríklad počas rodičovskej?? Alebo teda až po skončení RD? Ďakujem.
    veronikasad Je predpoklad že počas materskej dovolenky budeš vykonávať činnosť szco ?
    veronikasad Alebo ide o rovnakú prácu a pracovný pomer prechodom na živnosť zanikne?
    MartaRB Ide o rovnakú prácu, PP zanikne. A počas materskej asi nie, počas rodičovskej skôr ano.
    veronikasad Čiže v súčasnom období ešte nie sú tehotná?
    MartaRB Nie ale plánujeme to, tak len si dopredu zisťujem veci
    veronikasad Ak ti to súčasný zamestnávateľ umožní, nerus pracovný pomer odchodom na materskú ani rodičovsku dovolenku. Počas nej ti trvá poistenie v nezamestnanosti, ak prác.pomer ukončis, zanikne...
    Živnosť si môžeš založiť aj v súbehu so zamestnaním a poberania rod.prispevku. dostaneš poistencom štátu na dôch.poistenie v SP, odvody v prvom roku platiť nebudeš. V ZP nie som si úplne istá, ale aj tam by si mala byť poistencom štátu z titulu starostlivosti o dieťa a môžeš si určiť preddavky na zdravotné.poistenie v nulovej výške. Príp.nedoplatok na základe skutočného výmer.zakladu uhradis po vykonaní ročného zuct.zdr.poistenia prísl.zdr.poistovnou
    MartaRB Ďakujem pekne.
    veronikasad Píšem z tabletu a musím spätné kontrolovať text, lebo mi tam poopravovalo na blbosti
      zbaliť

    Materská dovolenka a prechod zo zamestnania na živnosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.