Zavrieť

Porady

vypoved

Dobry den,
mojmu zamestnavatelovi som zaciatkom mesiaca podala ziadost o ukoncenie pracovneho pomeru dohodu (ziadost nesla doporucene, takze nemam papier o tom, ze som ju poslala). Telefonicky sme sa dohodli, ze ukoncime pomer ku 30.6.2006 s tym, ze ma zamestnavatel poprosil, ci by som este pripadne mohla odrobit zopar dni v pripade ze nestihne najst za mna nahradu, s cim som suhlasila.
Problem je v tom, ze zamestnavatel nahradu ani nehlada a dnes mi oznamil, ze mi dohodu nepodpise, ze musim pracovat dalej.
V praci uz nemienim pracovat. Poziadala som ho o dovolenku, ale predpokladam, ze ani tej nevyhovie. Robi mi napriek.
Mozem urobit to, ze nenastupim do prace a tym hrubo porusim pracovnu disciplinu a mam okamzitu vypoved?Moze potom vymahat nejake nahrady?Jedna sa o obchod, kde pracujeme dve a brigadnicka je po ruke. CIze ak sa nedostavim do prace, nastupuje ona. Tym padom zamestnavatelovi neujde zisk.
Ako docielit, aby som sa z tej prace dostala? Dakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ivanaz
    Dobry den,
    mojmu zamestnavatelovi som zaciatkom mesiaca podala ziadost o ukoncenie pracovneho pomeru dohodu (ziadost nesla doporucene, takze nemam papier o tom, ze som ju poslala). Telefonicky sme sa dohodli, ze ukoncime pomer ku 30.6.2006 s tym, ze ma zamestnavatel poprosil, ci by som este pripadne mohla odrobit zopar dni v pripade ze nestihne najst za mna nahradu, s cim som suhlasila.
    Problem je v tom, ze zamestnavatel nahradu ani nehlada a dnes mi oznamil, ze mi dohodu nepodpise, ze musim pracovat dalej.
    V praci uz nemienim pracovat. Poziadala som ho o dovolenku, ale predpokladam, ze ani tej nevyhovie. Robi mi napriek.
    Mozem urobit to, ze nenastupim do prace a tym hrubo porusim pracovnu disciplinu a mam okamzitu vypoved?Moze potom vymahat nejake nahrady?Jedna sa o obchod, kde pracujeme dve a brigadnicka je po ruke. CIze ak sa nedostavim do prace, nastupuje ona. Tym padom zamestnavatelovi neujde zisk.
    Ako docielit, aby som sa z tej prace dostala? Dakujem za odpovede.
    Telefonická dohoda, v tomto prípade nie je žiadna dohoda, všetko treba mať písomne.
    Ak neodpovdal na dohodu písomne, tak dohoda neplatí.
    Skús sa dohodnúť písomne ešte raz.

    ivanaz je offline (nepripojený) ivanaz

    ivanaz
    Neda sa s nim dohodnut, jednoducho ma nepusti, kym nema cloveka za mna. Co sa stane ak nenastupim na smenu? Snad ma nemoze drzat nasilu?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ivanaz
    Neda sa s nim dohodnut, jednoducho ma nepusti, kym nema cloveka za mna. Co sa stane ak nenastupim na smenu? Snad ma nemoze drzat nasilu?
    Nie, nemôže, ale potom by mohol žiadať náhrady, za škod., ktoré mu tým vznikli. Dala by som výpoveď, ak nepristúpi na dohodu.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    ivanaz
    Neda sa s nim dohodnut, jednoducho ma nepusti, kym nema cloveka za mna. Co sa stane ak nenastupim na smenu? Snad ma nemoze drzat nasilu?
    To je len dôkaz, že sa neoplatí takéto veci vybavovať ústne. Vždy je najlepší papier. Jediné zákonné riešenie je dať výpoveď do konca mesiaca a potom ešte čakať 2 mesiace, kým neuplynie zákonná lehota. Ak je dovolenka snažiť sa ju celú vyčerpať. Zákonník práce chráni nielen zamestnanca, ale aj zamestnávateľa. Možno by bolo dobré skúsiť hľadať náhradu za seba, potom by bol šéf ústretovejší.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ivanaz
    Ale tou vypovedou ma moze drzat dalsie tri mesiace nie?
    VD je dva mesiace.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ivanaz
    Neda sa s nim dohodnut, jednoducho ma nepusti, kym nema cloveka za mna. Co sa stane ak nenastupim na smenu? Snad ma nemoze drzat nasilu?
    Presne tanto istý problém bol tu na Porade už diskutovaný niekoľkokrát. Vo všeobecnosti možno zhrnúť, že spraviť to môžeš, ale následky si musíš znášať sama. Aké následky môžu byť? To je rôzne - od absencie, krátenia dovolenky, vo výstupnom liste skončenie prac. pomeru pre porušenie disciplíny až po náhradu prípadnej škody. Rozhondutie je na Teba. Bližšie si prečítaj v nasledujúcich diskusiách:

    http://www.porada.sk/t20945-vypovei-dohodou.html

    http://www.porada.sk/t17637-vypovei-dohodou.html

    http://www.porada.sk/t16664-vpove.html

    Ale aby to nebolo len jednostranné, prečítaj si aj toto, aby si vedela, aké je to z pohľadu zamestnávateľa:

    http://www.porada.sk/t13295-skonceni...mestnanca.html<!-- / message --><!-- sig -->

    pavel9 je offline (nepripojený) pavel9

    pavel9
    Pekný deň.
    Upozorňujem aj na takú maličkosť, že výpovedná doba začína plynúť najbližším prvým dňom v mesiaci.To znamená, že ak podáš výpoveď napr. 3. júla, výpovedná doba začne plynúť až 1. augustom, čiže tvoj pracovný pomer by sa ukončil 30.septembra. Preto pozor aj na deň podania výpovede a termíny.

    pavel9 je offline (nepripojený) pavel9

    pavel9


    Chcem ešte upozorniť na to,že všetku komunikáciu si vyhotovujte písomne a dvojmo. Jeden doklad si nechajte potvrdiť o prevzatí a zaevidovaní (alebo podací lístok z pošty). Takéto dokumenty už nikdy nedávajte nikomu do ruky, len kópie. Je pravda, že takto budeme mať viac dokumentácie, ale istotu, že nikto nás neoklame.
    Ešte dávno mi jeden ekonóm povedal a prepáčte za výraz. "Slovo hovno, papier grunt".
    A mal pravdu.

    ivanaz je offline (nepripojený) ivanaz

    ivanaz
    takze, zamestnavatel mi na dohodu nepristupil. Pytala som si nasledne dovolenku od buduceho tyzdna, ktoru mi takisto zamietol, aj napriek tomu, ze moja kolegyna sa teraz vratila z mesacnej dovolenky a pracovala som s brigadnickou. Zamietol mi ju z odovodnenim, ze nenasiel za mna zastupovanie, co je samozrejme vymysel. Uvazovala som, ze pondelok jednoducho nenastupim do prace, dopredu ich na to upozornim. Ale este ma napadla moznost. V januari mi zamestnavatel nevyplatil odpracovane sviatky za december. Nevyplatil mi ich do 15 dni. Po mojom upozorneni, mi samozrejme povedal, ze ich dodatocne ich vyplati. Avsak doteraz sa na mojej vyplatnej paske neukazali ziadne vyplatene sviatky. V zakonniku je, ze dovodom na okamzite skoncenie pracovneho pomeru moze byt aj ak zamestnavatel nevyplati mzdu alebo nahradu mzdy, alebo ich cast do 15 dni po uplynuti jej splatnosti. Mozem sa o nieco taketo opriet aj spatne? Ak mi aj boli sviatky zaplatene (mozno ich zahrnuli do nejakej inej polozky, aj ked na paske to nikde nevidim), urcite neboli vyplatene do 15dni odo dna splatnosti.

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    ivanaz
    takze, zamestnavatel mi na dohodu nepristupil. Pytala som si nasledne dovolenku od buduceho tyzdna, ktoru mi takisto zamietol, aj napriek tomu, ze moja kolegyna sa teraz vratila z mesacnej dovolenky a pracovala som s brigadnickou. Zamietol mi ju z odovodnenim, ze nenasiel za mna zastupovanie, co je samozrejme vymysel. Uvazovala som, ze pondelok jednoducho nenastupim do prace, dopredu ich na to upozornim. Ale este ma napadla moznost. V januari mi zamestnavatel nevyplatil odpracovane sviatky za december. Nevyplatil mi ich do 15 dni. Po mojom upozorneni, mi samozrejme povedal, ze ich dodatocne ich vyplati. Avsak doteraz sa na mojej vyplatnej paske neukazali ziadne vyplatene sviatky. V zakonniku je, ze dovodom na okamzite skoncenie pracovneho pomeru moze byt aj ak zamestnavatel nevyplati mzdu alebo nahradu mzdy, alebo ich cast do 15 dni po uplynuti jej splatnosti. Mozem sa o nieco taketo opriet aj spatne? Ak mi aj boli sviatky zaplatene (mozno ich zahrnuli do nejakej inej polozky, aj ked na paske to nikde nevidim), urcite neboli vyplatene do 15dni odo dna splatnosti.
    Zabudla si si ale prečítať v Zákonníku práce § 69 ods. 3, kde sa píše:
    "Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel."
    Takže žiaľ, ale toto nebude schodná cesta.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ivanaz
    takze, zamestnavatel mi na dohodu nepristupil. Pytala som si nasledne dovolenku od buduceho tyzdna, ktoru mi takisto zamietol, aj napriek tomu, ze moja kolegyna sa teraz vratila z mesacnej dovolenky a pracovala som s brigadnickou. Zamietol mi ju z odovodnenim, ze nenasiel za mna zastupovanie, co je samozrejme vymysel. Uvazovala som, ze pondelok jednoducho nenastupim do prace, dopredu ich na to upozornim. Ale este ma napadla moznost. V januari mi zamestnavatel nevyplatil odpracovane sviatky za december. Nevyplatil mi ich do 15 dni. Po mojom upozorneni, mi samozrejme povedal, ze ich dodatocne ich vyplati. Avsak doteraz sa na mojej vyplatnej paske neukazali ziadne vyplatene sviatky. V zakonniku je, ze dovodom na okamzite skoncenie pracovneho pomeru moze byt aj ak zamestnavatel nevyplati mzdu alebo nahradu mzdy, alebo ich cast do 15 dni po uplynuti jej splatnosti. Mozem sa o nieco taketo opriet aj spatne? Ak mi aj boli sviatky zaplatene (mozno ich zahrnuli do nejakej inej polozky, aj ked na paske to nikde nevidim), urcite neboli vyplatene do 15dni odo dna splatnosti.
    Dúfam, že už si im preukázateľne doručila výpoveď písomne a že už Ti plynie výpovedná doba. AK už nechceš pracovať, je tu ešte možnosť nechať sa vypísať na PN, voči tomu nemôže zamestnávateľ namietať.

    sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

    sara-ke
    Dobry den, chcela by som vas poprosit o postup a hlavne o datumy v tomto pripade. : 1.6.2006 sa majitel (konatel) firmy (s.r.o.) rozhodol, ze chce byt zamest-com firmy : tak sme spisaly zmluvu, prihlasila som ho do SP, ZP. vcera mi oznamil, ze uz nechce byt zames-com firmy a ze ho mam odhlasit zo ZP aj SP. Chcela by som vediet: ma podat nejaku vypoved a k akemu datumu??, alebo ako? a odhlasit ho zo ZP aj SP mozem urobit k akemu datumu:nebolo by to jednoduchsie k 30.6. ? len neviem ci mozem takto pozadu alebo to mam urobit k dnesnemu datumu? a este mu budem musiet vyplatit mzdu za tie 4,5 dni v juli?

    poradite prosim?
    dakujem

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    V tomto prípade je najlepšie skončiť pracovný pomer dohodou - treba spísať Dohodu o skončení pracovného pomeru. Dátum ukončenia Ti ale musí povedať majiteľ. Podla toho urobíš výplatu. Ak pracovný pomer skončí dnes (čo by mal, ak chceš dodržať termín oznamovacej povinnosti do SP), tak zaplatíš aj odpracované dni v júli - ale až v júlovej výplate. Nezabudni na nárok na dovolenku - za každých 22 odpracovaných dní patrí 1/12. Ak si ju nevyčerpá, treba ju preplatiť.

    sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

    sara-ke
    diiik za rychlu odpoved
    Takze mam dohodu aj odhlasky dat k dnesnemu datumu?(sefovi je to jedno k akemu datumu) len aby to bolo dobre.
    este by som poprosila ako je to s tou dovolenkou, nevybral si ju takze na kolko ma narok ked bol zamestnany od 1.6.2006 odpracoval tych 22 prac. dni cize 1/12 ale zcoho z 22? cize ....?? kolko to bude???

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    Môžeš ukončiť pracovný pomer dnešným dňom. Čo sa týka nároku na dovolenku má 1/12 z 25 dní alebo 1/12 z 20 dní. Podľa toho koľko má odpracovaných rokov po 18 roku veku. Ak má tento rok aspoň 15 odpracovaných rokov, tak má nárok na 2 dni dovolenky (25 : 12). Ak má odpracovaných rokov menej ako 15, tak má nárok 1,5 dňa (20 : 12). Odpracované roky by mal vydokladovať zápočtovým listom.

    sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

    sara-ke
    viem ze je to trosku mimo temy ale mohli by ste mi povedat aky narok mam na dovolenku ked mam 30 hod. prac. cas?? alebo to od toho nezavisi? (este som nepracovala nikde, takze teraz prvy rok)

    diiiiik

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    sara-ke
    viem ze je to trosku mimo temy ale mohli by ste mi povedat aky narok mam na dovolenku ked mam 30 hod. prac. cas?? alebo to od toho nezavisi? (este som nepracovala nikde, takze teraz prvy rok)

    diiiiik
    Dlžka prac.doby (30 hod/týždeň) nemá vplyv na dlžku dovolenky. Len to či má zamestnanec odpracovaných tých 15 rokov. Veď tých 30 hodín zrejme pracuješ, tak, že denne 6 hodín. Tým pádom pracuješ každý pracovný deň.

    Kto má odpracované do 15 rokov 20 dní dovolenky
    Odpracované nad 15 rokov 25 dní dovolenky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.