Zavrieť

Porady

Mam narok na matersku davku, ked som na RD a moj zamestnavatel zanikol pocas RD?

Prosim o radu. V marci 2017 mi bude koncit RD. Tehotna nie som. Moj zamestnavatel, u kt. som pracovala od 1.9.2010 zanikol k 31.8.2016 a dostala som odstupne. Na MD som nastupila 29.1.2014.
Moje otazky:
1. Som momentalne nemocensky poistena?
2. Pocas pobytu na UP plati za mna stat nemocenske poistenie?
3. Chceme 2. dieta, ale tiez narok na matersku davku. Mam sa pripoistit alebo zamestnat a kedy?
Dakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pre vznik nároku na materské potrebuješ 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch a aktuálne nem.poistenie v čase nároku na materské alebo poistenie z ochrannej doby . Počas poberania rod.príspevku, ak pracovný pomer netrvá, nie si nemocenskz poistená. Rovnako nie si ani poistená v nezamestnanosti. Preto ak chceš poberať dávku v nezamestnanosti, obdobie bez poistenia nesmie trvať viac ako 365 dní (potrebuješ 730 dní poist. v nezam. v posledných troch rokoch).

    Počas evidencie na ÚP rovnako nebudeš nemocensky poistená, štát platí za uchádzačov o zamestnanie iba zdr.poistenie.

    Pre vznik nároku na materské, ak ešte budeš splňať podmienku 270 kal. dní v posledných dvoch rokoch, je potrebné prihlásiť sa ako dobrovolne poistená osoba v soc.poisťovni (na celý balík poistenia). Materské však bude vyplácané len z minimálneho vymer.základu.
    Naposledy upravil veronikasad : 15.12.16 at 14:06

    Mam narok na matersku davku, ked som na RD a moj zamestnavatel zanikol pocas RD?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.