Zavrieť

Porady

Výzva na odstránenie nedostatkov v práci - premlčacia doba ?

Dobrý deň. Zamestnávateľ mi dňa 15.12. doručil dve výzvy na odstránenie nedostatkov v práci (neuspokojivé plnenie pracovných úloh) za udalosti, ktoré sa stali 22.8. a 5.9.. Je takýto postup v poriadku ? Existuje v tomto prípade premlčacia lehota ? Môže ma zamestnávateľ upozorňovať na niečo, čo sa stalo pred takmer štyrmi mesiacmi ?

Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Samozrejme, že môže. Zákon neurčuje taxatívne, kedy môže najneskôr ale už z § 63 vyplýva, že tak môže urobiť do 6. mes. A je tam 2 mes. lehota na výpoveď ,kedy sa o porušení dozvedel.

    (4) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.
    odst 1.
    e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.
    4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,
    Naposledy upravil Tweety : 15.12.16 at 15:22
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Hextall Určite je to tak ? § 63 ZP hovorí o tom, že zamestnávateľ mi môže dať výpoveď, ak som bol v posledných šiestich mesiacoch písomne upozornený na odstránenie nedostatkov. Znamená to, že ak by som bol upozornený napríklad 1.júna a nedostatky by som neodstránil, tak najneskôr do 1.decembra mi môže dať výpoveď - tomu rozumiem, to je jedna vec.

    Druhá vec je, aký dátum na tom upozornení je. V takom prípade by nebolo nič jednoduchšie, ako čakať pol roka, zamestnanca na jeho nedostatky neupozorniť a potom v jeden deň mu dať spätne tri upozornenia a prepustiť ho. Takto to podľa mňa nemôže fungovať.
    veronikasad Takto to určite nefunguje. Musí ti dať primeranú lehotu na odstránenie nedostatkov a len ak ich v tejto lehote neodstrániš, môže nasledovať výpoveď.
    V tvojom prípade - nedostatky na ktoré ťa teraz upozornil, boli odstránené pred doručením upozornenia ?
    Hextall Ťažká otázka. Denne posielame vyše 30 emailov. Celá pointa je v tom, že v jednom maili, ktorý som posielal ešte v auguste som omylom urobil preklep a zadal som zlého adresáta. Určite o tom musel vedieť už skôr, ako teraz. Či som to odstránil, alebo nie ? Asi áno, nie som si vedomý nejakých ďalších chýb.
    veronikasad Ak by k výpovedi z tohto dôvodu prišlo, musel by si na súde preukázať jej neplatnosť ...
    Hextall Tomu rozumiem, ale to už zachádzame príliš ďaleko. Mňa teraz zaujíma, či je možné takéto upozornenie napadnúť z titulu, že mi ho priniesol neskoro a ešte k tomu dve naraz.
    veronikasad sosak píše, že môže ...
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    (1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
    ...
    4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Hextall Nerozumieme sa. Ja sa pýtam, či ma môže zamestnávateľ písomne vyzvať na odstránenie nedostatkov, ku ktorým došlo pred štyrmi mesiacmi. To, čo vy tvrdíte, je niečo iné.
    veronikasad Rozumela som ti, len som ti chcela pripomenúť či to náhodou neurobil preto, že ti chystá výpoveď ...
    veronikasad Či existuje zo zákona nejaká premlčacia doba na doručenie upozornenia - neviem. Snáď sa k tomu vyjadria právnici na porade.
      zbaliť

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Môže ťa upozorniť aj po takomto dlhšom čase. Pravdepodobne sa až teraz dozvedel o nedostatkoch v tvojej práci v uvedenom období a si za to zodpovedný.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Hextall Je pre toto tvrdenie nejaká opora v Zákonníku práce ? (konkrétny paragraf), alebo je to len Tvoja domnienka ?
    Tweety čítaš ty vôbec odpovede? Napr. tú o 17,15?
    Hextall Čítaš ty vôbec moju odpoveď na tú odpoveď ? Sformulujem to inak. Ja mám za to, že zamestnávateľ o týchto nedostatkoch vedel už skôr, ale nevyzval ma na ich odstránenie. Čakal, kým sa dopustím druhého nedostatku a potom mi priniesol obidve naraz (čo mu dáva právo mi dať výpoveď). Ja mám za to, že takéto konanie nie je košér a na prvý nedostatok ma mal upozorniť hneď, ako sa o ňom dozvedel, pričom mi mal stanoviť lehotu na jeho odstránenie, čo sa nestalo.
    Tweety Asi nečítaš poriadne, pretože tam máš uvedený tiež najneskorší dátum na výpoved.
    Hextall Ešte raz a posledný krát. Nepýtam sa na najneskorší dátum výpovede, pýtam sa, či ma môže v decembri riešiť za skutok, ktorý sa stal v auguste a vtedy ma na neho neupozornil (to mu viem dokázať). Je také ťažké pochopiť rozdiel ?
    Tweety Môže, ved to všetko tam v tom § máš, problém s pochopením textu nemám
      zbaliť

    Výzva na odstránenie nedostatkov v práci - premlčacia doba ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.