Zavrieť

Porady

Auto v podnikani

Dobry den,
prosim o radu.
SZCO kupil osobny automobil
- faktura s dodanim 27.12.2016 vo vyske 17825+DPH 3565=21390€.
- v hotovosti uhradil 7130€. Na zostavajucu sumu mu predajca poskytol uver, ktory uhradi o rok 27.12.2017.
-Automobil bude vyuzivat aj na sukromne ucely a zaradi ho do podnikaniav januari 2017.
-Je platca DPH.

- mozem uplatnovat metodu pausalnych vydavkov 80%?
- v12/2016 si uplatnim z faktury DPH iba vo vyske 80%?-kedze chce vyuzivat pausalne 80%vydavky?vedie jednoduche uctovnictvo- takze urobim len vydavok, ktory bude dan.neovplyvnujuci?
-v 1/2017 zaradim automobil do uzivania. - v plnej sume? a az na konci roka z odpisov dam do danovo uznanych len 80%?
- z nakupenych PHL bude uplatnovat len 80%- cize 80%zo sumy bez dane aj 80% z DPH?
-poistne na PZP - tu bude uplatnovat tiez len 80%?
- v decembri zaplatil spracovatelsky poplatok vo vyske 420€- tiez ma uplatnit z toho len 80%?
A na konci roka - pri dani z motorovych vozidiel - to si moze uplatnit celu sumu dane alebo zas len 80%?

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Ak uplatnujes vydavky len v pomere 80% z dovodu, ze majetok sa nepouziva vyhradne na podnikanie a nemas ako tento pomer preukazat (aplikujes zakonom danu moznost 80:20), tak v tomto pomere kratis aj vsetky naklady suviasiace so zaradenim a prevadzkovanim MV.
    V pripade PHL je 80% z titulu, ze nevedies knihu jadz, nemas ani GPS atd... Tychto 80% a predchadzajucich 80% vyplyva z ineho ustanovenia zakona.
    DzMV uplatuje spolocnost vyuzivajuca MV za ucelom podnikania v plnej vyske do danovych vydavkov.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sabinka02 Dakujem.
    a k tej DPH-z faktury za nakup auta si v danovom priznani k DPH uplatnim tiez iba 80%(odpocitam si 80% z3565€?)
    - a z ostatnych nakladov suvisiacich s prevadzkou(napr.aj umyvanie,zmes do ostrekovacov,servis...) tam si budem uplatnovat danovo len 80% co sa tyka samotnych nakladov aj z DPH?

    Dakujem!
    Consultix Z ostatnych nakladov tiez len 80%. Jedine kratkodobe parkovanie davam na 100%, kedze to v plnej miere suvisi s danou pracovnou cestou.
    Ohladom DPH su nazory rozne. Su vyklady ktore argumentuju tym, ze nie je priama vazba medzi ZoDPH a ZoDzP, ale osobne tiez som za 80%.
    sabinka02 Tak ak si uplatnim DPH iba vo vyske 80%, tak nic tym nepokazim...prinajhorsom som si uplatnila menej ako som mohla...hlavne ze nie viacej! Ja som tiez za 80% aj z DPH
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.