Zavrieť

Porady

Zánik daňovej povinnosti

Zdravím, viem že sa tu už veľa písalo na túto tému, ale nikde neviem nájsť odpoveď na otázku:
V roku 2016 som preradil podnikové auto do osobného užívania, spravil som k tomu aj protokol. Ide o to kam v DP k dani z motorových vozidiel to mám oznámiť daňovému úradu, do poznámok? Ďakujem za odpoveď.

A ešte dopĺňam otázku, či je nejaké špeciálne znenie na takéto oznámenie. Aby som naspravil nejakú hlúposť. Ďakujem
avalik "preradil podnikove auto" - podnik je sro a menil sa drzitel auta alebo SZCO a drzitel auta je rovnaka FO?
lotina podnik je szčo a nič sa nemenilo,len sa prestalo od 1.1.2016 používať na podnikanie a používam ho už len súkromne. A práve som sa dočítal, že to oznámenie treba podať až v januári 2018? čítal som dobre? Ďakujem moc za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    § 8
    (6) Daňová povinnosť zaniká 31. decembra predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia, ak v zdaňovacom období neboli splnené rozhodujúce skutočnosti podľa § 2 ods. 1 a v tomto zdaňovacom období o vozidle nebolo účtované,12) vozidlo nebolo evidované v daňovej evidencii13) alebo neboli uplatňované výdavky spojené s používaním vozidla. Daňovník je povinný oznámiť správcovi dane túto skutočnosť v lehote do 31. januára po uplynutí zdaňovacieho obdobia.

    Ak to bolo splnené za rok 2016, do 31.1.2017 podáš zánik daňovej povinnosti k 31.12.2015

    tlačivo oznámenia - https://www.financnasprava.sk/_img/p..._danov_pov.pdf
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    xeva Neviem, či to nebude mimo témy, ale nie je teda potrebné evidovanie zmeny na DI ? ako je uvedené napr. tu : http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-sta...vody-i-pokuty/ - "Na rozdiel do minulosti podnikatelia od tohto roku už nemusia daňovému úradu oznamovať, že kúpili nové auto, ktoré používajú na podnikanie a, naopak, že staré auto na podnikanie už nepoužívajú. „Oznámenie o vzniku ani oznámenie o zániku pre rok 2015 sa už neoznamuje, uvedie sa len v daňovom priznaní. Taktiež oznamovacia povinnosť vozidla pri vyradení z obchodného majetku nevzniká,“ vraví hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková. Pri vyradení auta z obchodného majetku ani nezaniká daňová povinnosť, ak nedošlo k zmene majiteľa auta." - ako sa postupuje v prípade podávania DP k dani z MV elektronicky ?
    avalik to by bolo v pripade zmeny drzitela vozidla, zanik danovej povinnosti nastane v posledny den mesiaca kedy nastane zmena drzitela vozidla - a tuto zmenu neoznamuje ale uvedie v DP ... v zadavatelovom pripade ide ale o zanik podla ods. 6 - cize spatne k 31.12.2015, kedze su splnene podmienky
    xeva avalik - myslela som túto časť - " Taktiež oznamovacia povinnosť vozidla pri vyradení z obchodného majetku nevzniká,“ vraví hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková. Pri vyradení auta z obchodného majetku ani nezaniká daňová povinnosť, ak nedošlo k zmene majiteľa auta." - objavovali sa vyjadrenia, že nestačí vozidlo vyradiť z účtovne z majetku, že to musí byť na DI - teda prepis z IČO na FO, inak sa daň platí. Aj keď podľa stránky FS - "Predmetom dane je vozidlo, ktoré sa v zdaňovacom období používa na podnikanie v zmysle § 2 Obchodného zákonníka alebo na dosahovanie príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a je evidované v Slovenskej republike."
    avalik stale plati odpoved, ze 1.1.2017 sa zistilo, ze je splneny § 8 ods. 6 a teda ak sa posle do kona januara 2017 oznamenie, zanik danovej povinnosti nastane 31.12.2015 - nie je potrebny prepis na DI.
      zbaliť
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lotina Zdravím, už som to čítal a pochopil som to tak, že ak som auto vyradil 1.1.2016, tak oznámenie o zániku podám v DP teraz v januári 2017. Mýlim sa?
    Tweety Ak si vyradil k 31.12., potom ,je to tak.
    lotina Vyradil som k 1.1.2016, ale mal som dať asi dátum 31.12.2015, či? To ale ešte stále môžem prerobiť. A potom to oznámenie teda podám teraz. Dobre hovorím?
    avalik nepodavas DP, podas len oznamenie
    nikula A keď sa auto predalo v júni minulého roka, ku ktorému dňu sa posiela oznámenie?
    avalik ak bolo auto predane, tak zanik nastal posledny den v mesiaci kedy sa auto predalo (zmenil sa drzitel) - tento datum sa uvedie v danovom priznani, dan sa plati za 6 mesiacov, ziadne oznamenie sa neposiela - do poznamok mozes napisat datum zmeny drzitela vozidla
    lotina A to oznámenie sa dá aj elektronicky? Dá sa priamo vyplniť na stránke FS? Alebo si ho musím vyplniť ručne a poslať poštou? Ďakujem.
      zbaliť

    Zánik daňovej povinnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.