Zavrieť

Porady

Pojmy v zákone

Snažím sa pochopiť § 16 zákon o dani z príjmu, ale nepochopím ho dovtedy pokiaľ mi niekto nevysvetlí pojmy. Prosím vás aká to je osoba respek.daňovník :
- s obmedzenou daň.povinnosťou
- s neobmedzenou daň.povinnosťou
Ja to akosi nemôžem pochopiť. Nájde sa niekto kto mi laicky vysvetlí tieto pojmy.
Naposledy upravil domacnost : 06.07.06 at 09:32
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    s neobmedzenou daňovou povinnosťou je daňovník = tuzemec, ktorý poberá príjmy na území SR (hlavne Slovák a slovenská firma = zamestnanec, SZČO, sro, a.s. atp.)

    s obmedzenou daňovou povinnosťou - cudzinec, ktorý má hlavné príjmy v zahraničí, ale dosahuje niektoré príjmy aj z činnosti na Slovensku, u ktorých náš ZDP stanovuje, ako ich musí zdaniť, resp. aj nezdaniť.

    uko je offline (nepripojený) uko

    uko
    ja to chápem zostručnene, laicky a nie celkom presne asi takto
    s neobmedzenou - tí, ktorí sme tu domáci alebo všetci zo zahraničia, ktorý na slovensku pôsobia. všetci tu dosahujeme určité príjmy, ktoré musíme zdaňovať. tiež dosahujeme príjmy v zahraničí, ktoré tu musíme priznať a zdaniť.
    s obmedzenou- cudzinci, ktorí tu trvale nedosahujú príjmy.alebo nezdržiavajú sa na slovensku s týmto účelom. ak sa im ale vyskytne, že by tu dosiahli určité zdaniteľné príjmy, musia ich priznať a zdaniť.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    domacnost
    Snažím sa pochopiť § 16 zákon o dani z príjmu, ale nepochopím ho dovtedy pokiaľ mi niekto nevysvetlí pojmy. Prosím vás aká to je osoba respek.daňovník :
    - s obmedzenou daň.povinnosťou
    - s neobmedzenou daň.povinnosťou
    Ja to akosi nemôžem pochopiť. Nájde sa niekto kto mi laicky vysvetlí tieto pojmy.
    Kým pochopíš § 16 alebo ktorýkoľvek iný, treba si naštudovať § 2 , kde sú vysvetlené základné pojmy. V Poradcovi 5-6/2006 je k § 2 ( podľa mňa ) výborný komentár . Stanovenie daňovej rezidencie nie je jednoduché ....

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Možno by bolo dobré, keby si napísala konkrétny príklad o akého daňovníka ide - kde má trvalý pobyt, príp. koľko sa zdržuje na území SR, či za prácou do SR "dochádza" ..... ak ide o FO a pod. pre PO. Myslím, že tak by sme Ti pomohli viac ako omielaním teórie .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.