Zavrieť

Porady

Ako mám postupovať v poskytovaní príspevku na stravovanie prostredníctvom FO alebo právnickej osoby?

Dobrý deň, prosím o radu. Zamestnávateľ ( právnická osoba) zabezpečuje stravovanie prostredníctvom inej právnickej osoby. ( Dodávateľská právnická osoba vozí obedy zamestnancom priamo na pracovisko). Dodávateľská právnická osoba na konci mesiaca fakturuje zamestnávateľovi odobrané obedy v sume 3,10 eur s DPH / ks. Zamestnávateľ prispieva zamestnancom 55% z ceny obeda ( 1,705 eur / ks), sumu 1,395 eur / ks si platí zamestnanec. Je to tak správne?
Lebo čo čítam, tak cena minimálnej hodnoty stravovacej poukážky má byť 75% zo 4,50 eur - čiže nejakých 3,375eur / ks.
Ale ako to mám docieliť, keď ten dodávateľ si účtuje za ten obed len 3,10 eur? Akým spôsobom to docielim? Že vydám interný predpis , v ktorom uvediem, že budem prispievať viac ako 55 %, aby sa tá hodnota dorovnala?
Alebo ak mi tá dodávateľská firma obedy dováža a následne fakturuje, je to v tomto prípade OK?
Môžem prispievať a zároveň si daňovo uznať 55 % z ceny 4,50 eur ( čiže 2,475 eur) ak na faktúre za obed mám sumu 3,10 eur / ks?
Ďakujem pekne za odpovede a rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Stravovacia poukážka=gastrolístok, čo nie je Váš prípad. Vtedy musí byť jeho hodnota 75 % ceny stravného.

    Postup zamestnávatela je správny, ak chce byť voči zamestnancom štedrejší, môže im prispieť vo vyššej sume (až 55 % z aktuálnej ceny stravného pri prac.ceste) + príspevok zo sociálneho fondu.

    Príspevok zamestnávatel sa počíta z ceny jedla bez DPH (s nárokom na odpočet DPH) a príspevok zamestnanca sa navyšuje o DPH "na výstupe", ak je zamestnávatel platitelom DPH.
    drobny trupik ďakujem pekne za odpoveď. a ak chce prispievať vyššiu sumu, tak musí dať k tomu nejaký interný predpis s účinnosťou od kedy?
    veronikasad ano, zamestnávatel by mal mať spracovanú internú smernicu pre stravovanie zamestnancov.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Dodané obedy sú v poriadku. Zamestnávateľ nijako neporušil paragraf 152 ZP. Pletieš dokopy dva rôzne druhy zabezpečenia stravovania. Pozri si ten paragraf bližšie.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    drobny trupik Ďakujem za odpoveď. asi ma zmiatlo toto znenie paragrafu:
    "Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu "
    Tweety To je správne ,tak to je pri SL.
    drobny trupik ok, už mi to je úplne jasné.
      zbaliť

    Ako mám postupovať v poskytovaní príspevku na stravovanie prostredníctvom FO alebo právnickej osoby?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.