Zavrieť

Porady

RZD a aké mám iné nároky ?

V roku 2016 som bol v pracovnom pomere do 30.9, dokedy som poberal aj daňový bonus na dieťa. Od 1.10.2016 som evidovaný nezamestnaný. Keď požiadam bývalého zamestnávateľa o vykonanie RZD, doplatí mi aj daňový bonus za mesiace 10-12/2016?
Manželka do 4.2.2016 poberala rodičovský príspevok. Od 5.2. do 10.5. poberala invalidný dôchodok. 10.5.2016 zomrela. Jej bývalý zamestnávateľ poslal potvrdenie o zdaniteľných príjmoch FO za obdobie 1-5/2016.
Mám na niečo nárok za uvedené obdobie uplatniť si aj na nebohú manželku ?
Ja ešte neviem presne môj príjem, ale približne 9 000 eu., manželka hrubý príjem 1327, zrazené odvody aj daň.

Výška zrazenej dane z potvrdenia je 236,15 eu.
O povinnosti podať DP do 3 mesiacov som nevedel, tento týždeň prišlo potvrdenie o príjme.
Naposledy upravil zazriva : 24.01.17 at 14:22
veronikasad Aký hrubý príjem si mal ty?

Aký úhrn prijmov mala manželka? Malá zrazene preddavky na daň? ( Zistíš z potvrdenia)
veronikasad Dopln výšku zrazenej dane u manželky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Za manželku podávaš DP typu A, kde uplatníš celoročnú NČZD, vznikne jej preplatok na dani, ktorý DU vyplatí až po ukončení dedičského konania, treba potom priniesť osvedčenie o dedičstve. Nezabudnúť preplatok zahrnúť do dedičstva. S podaním DP meškáš, malo sa podať do 3 kal.mesiacov po smrti daňovníka

    Môžeš zamestnávatela požiadať o vykonanie RZD, v ktorom si uplatníš doplatenie daňového bonusu za 10-12/2016 (podmienky príjmu splňaš) a uplatnenie pomernej časti NČZD na manželku. K žiadosti treba doložiť potvrdenie UPSVaR o poberaní rod.príspevku (nemusí byť uvedená suma).
    Pre svoju potrebu si vyžiadaj zo SP doklad o sume vyplateného inv.dôchodku.
    Do vlastného príjmu manželky sa zahrňa suma invalidného dôchodku a manželkina hrubá mzda, znížená o odvody. Táto suma sa vpisuje do žiadosti, ak si s tým nebudeš vedieť rady, mzdárka zamestnávateľa ti určite poradí. (treba si urobiť aj kopiu manželkinho potvrdenia o príjme)

    Ak ti má kto pomôcť s daňovým priznaním, volila by som aj v tvojom prípade podanie DP typu A, namiesto RZD, doplatenie DB a preplatok dane ti vrátia priamo na účet (síce trochu neskôr ako zamestnávatel - okolo 10.mája)
    Naposledy upravil veronikasad : 23.01.17 at 19:04

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ja by som ešte k tomu, čo Veronika napísala - že ak mala príjem zo zamestnania, čo si napísal (1300) a ešte aj ID .. tak ti asi nevýjde žiadna NČZD na manželku (samozrejme, chcelo by to presné čísla) - len že ak je to tak, zbytočné je uplatňovať v svojom DP (resp RZD)
    Čo najskôr sprav DP za manželku pozri tu, myslím, že zvládneš https://pfseform.financnasprava.sk/F.../form.364.html
    Doplnenie:
    takže ak manželka mala preddavkovú daň 236 eur - tak sa určite oplatí spraviť DP (ak by aj pokuta za neskoré podanie bola) - toto sprav hneď, potvrdenie máš.
    no a ešte doplň výšku ID (celú sumu, čo dostala) - že či vôbec by ti niečo vyšlo na uplatnenie v tvojom DP ?
    Naposledy upravil Katy a R : 24.01.17 at 14:34
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Závisí od výšky ID, poberala ho len 3 mesiace
    Katy a R chcelo by to presné cifry ... ale terazky pozerám, že by bolo dobre vedieť výšku tej dane - lebo ak dá DU pokutu- či sa vôbec oplatí? (pri neskorom podaní dávajú 30 eur minimálne - neviem, či toto by mohla byť výnimka) Vlastne povinnosť podať DP pri takomto príjme nie je .
    Katy a R doplnila som ... a keby si dal presné čísla z potvrdenia - už máš aj DP spravené
      zbaliť

    RZD a aké mám iné nároky ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.