Zavrieť

Porady

Dokumenty potrebné ku zrážkam zo mzdy

Prosím o informáciu aké dokumenty môžem akceptovať pri zaslaní Žiadosti o zrážkach zo mzdy od nebankoviek, resp. advokátskych kancelárii. Mám na mysli hlavne to, ktoré dokumenty môžu byť obyčajná kópia a ktoré naopak musia byť notársky overené (kópia Dohody o zrážkach, Splnomocnenie na zastupovanie). Je to podložené aj nejakým § na ktorý sa môžem odvolať? Ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Zabezpečenie záväzku dlžníka a spoludlžníka zo zmluvy o úvere sa
    dojednáva aj osobitnou Dohodou o zrážkach zo mzdy § 551 Občianskeho zákonníka....
    Odôvodnenie:
    Uvedená zmluvná podmienka spôsobuje hrubú nerovnováhu v právach a povinnostiach v neprospech spotrebiteľa, a je teda v rozpore s § 53 ods. 1 Občianskeho zákonníka. Spotrebiteľ je už v čase vzniku právneho vzťahu nútený uzavrieť Dohodu o zrážkach zo mzdy. Výkon zrážok zo mzdy je pritom súkromným procesom, ktorý nepodlieha nijakej autorizácii a verifikácii primeranosti a spotrebiteľ môže byť vystavený neprimeranému konaniu zo strany dodávateľa. V prípade podmienok, ktoré dojednáva dodávateľ, Komisia zároveň uvedené zmluvné dojednanie posúdila aj v kontexte viacnásobného zabezpečenia pohľadávky veriteľa.
    Ide o neprijateľnú zmluvnú podmienku podľa § 53 ods. 1 Občianskeho zákonníka.
    PetraBe Asi sme sa nepochopili. Dohodu o zrážkach zo mzdy mám na osobitnom tlačive, nie ako súčasť zmluvy o úvere, čo je v poriadku. Ja potrebujem vedieť, či tá Dohoda uzavretá medzi bankou a dlžníkom musí byť úradne overená alebo mi stačí obyčajná kópia a taktiež či plná moc, ktorú posielajú kadejaké vymáhačské spoločnosti musí byť overená notárom. Zdá sa mi to ako blud robiť zrážky zo mzdy na základe kadejakých pochybných kópií. Neviem však nikde nájsť oporu v zákone/predpise, že musím mať ku zrážkam doložené overené dokumenty.
    willma vo vyjadrení nie je definované či je dohoda súčasťou zmluvy alebo na osobitnom lajstre. Skrátka bez podpísanej dohody by nedostal úver. Dohoda ako taká je neprijateľná zmluvná podmienka.

    Dokumenty potrebné ku zrážkam zo mzdy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.