Zavrieť

Porady

Ako nastupit neskor na matersku

Dobry den,

manzelka je tehotna a coskoro by mala nastupit na matersku. Problem je, ze momentalne je na urade prace na podpore a ta je vyssia ako vyjde materska. Podporu ma maximalnu a matersku bude mat minimalnu. Podpora konci 15.5.2017, termin porodu je 10.5.2017, predpokladany termin nastupu na matersku je 29.3.2017.

Je mi jasne, ze neskorsim nastupom na matersku pride o cast materskej, ale stale lepsie ako prist o cast podpory. Otazka je, ako to prakticky urobit. Ako to ma lekar vypisat. Na matersku chce nastupit 15.5.2017 bez ohladu na termin porodu.
10 komentárov     zbaliť
ivka70 preco bude mat minimalnu matersku, ked ma maximalnu podporu?
majovrabel Lebo tak to vyslo ochranna lehota ju lizla o chlp.... cize matersku bude mat z DNP, na 1 den ju prihlasime alebo ju prihlasime odo dna, ked nastupi na matersku...
ivka70 si si isty? obe veci suvisia s odvodmi zhruba za rovnaky cas. A dalsia vec ,ze poberanie materskej prerusi poberanie podpory, ale po skonceni materskej moze rodicovsky prispevok dat napisat na teba a ist sa evidovat na UP a dobrat zvysok podpory. Takze o ziadne peniaze nepride, len sa to posunie.
majovrabel som si isty

tu moznost co pises mozno zvazime....
draik Nad rámec už uvedeného len krátka otázka - neskúšali ste ju zamestnať na pár dní u niekoho známeho, aby sa obnovilo poistenie? Ostatné by zrejme splnila a aj materské by mohlo byť slušné.
Mila123 a neuvažoval si čo tak dočerpať PvN po MD? Je pravda, že by musela ísť do evidenicie nezamestnaných ale dočerpala by PvN
majovrabel draik, nebolo by to slusne, muselo by to byt na 3 mesiace (minuly rok nemala ziadny vymeriavaci zaklad)... a keby sa na taky cas zamestnala, tak by prisla o podporu.... celkovo si neviem predstavit aby sa to oplatilo... ale ano, potrebuje aspon 1 den poistenia (zrejme dobrovolneho), aby mala nejaky narok....
majovrabel Mila, neuvazoval... ale uvazujem po tom ako mi to ivka napisala....
Mila123 ale veď ja píšem o tom či Ivka70, jej príspevok som akosi prehliadla.....teda to isté
Katy a R ja by som to nerobila - to už by som radšej nastúpila na MD napr. 1.5. (prípadne skôr, prípadne ako výjde pôrod) - a zvyšok dávky v nezamestnanosti (50%) by som si dala preplatiť
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Lekár môže posunúť nástup na materskú, ale nie až toľko ako by si si predstavoval Ty.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    majovrabel Otazka nie je ci sa to da, pretoze to som presvedceny ze ano... zakon neprikazuje nastup v urcity den a nezakazuje neskorsi... hovori len o tom, ze sa plati maximalne do 28. tyzdna dietata...

    moja otazka bola, ako to zrealizovat...
    ivka70 na matersku musi nastupit najneskor v den porodu
    majovrabel z coho vychadzas? Nevidim to v zakone napisane...
    ivka70 myslim, ale mozno si moze zvolit aj datum po porode, ale materska bude vyplacana max. 28 tyzdnov od datumu porodu, cim neskor, tym o viac penazi z materskej pride ...kedze maximum je 34 tyzdnov, tak pride o 6 tyzdnov vyplacanych penazi - ak to bude od datumu porodu.... to naozaj stoji za zvazenie to prerusenie materskou a potom si dat dovyplacat podporu
    majovrabel vsetko ma svoje plusy aj minusy... pol roka po porode chodit na urad prace nie je nic moc...
    ivka70 potrebuje tam byt evidovana cosi vyse mesiaca, za ten cas tam pojde max.2x
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    možno by si mal upresniť, prečo vychádza min. materské? ... predpokladám, že ide o nárok z ochrannej doby?
    Ale podľa mňa môže materské začať až dňom pôrodu .. aj ke´d sa zvyčajne dáva termín v rozmezí 8 - 6 týždňov pred PTP.
    matka si sama vyznačí termín (pokiaľ viem) v žiadosti o materské. lekár určuje len PTP .
    cit " (6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 28. týždňa odo dňa pôrodu.... "
    Naposledy upravil Katy a R : 15.02.17 at 12:29 Dôvod: pravopis
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    majovrabel nejde o narok z ochrannej lehoty... otehotnela o par tyzdnov potom ako sa posledny pracovny pomer skoncil... cize 8 mesacna lehota sa na nu nevztahuje....

    na urad prace ju prihlasili neskor...

    ako sa dostanem ku ziadosti o materske? na stranke SP som ju nenasiel....

    a presne z toho odseku zakona vychadzam a preto si myslim, ze to bude v pohode mozne...
    majovrabel pointa je, ze gynekolog jej povedal, ze MUSI nastupit 6 tyzdnov pred PTP avsak to viem, ze je blbost... a otazka je hlavne o tom, ci to treba s nim riesit a vysvetlovat alebo to je naozaj tak, ze datum si tam dopise sama a tym padom s nim nic riesit nemusi....
    Katy a R žiadosť nie je dostupná - dá jej ju lekár.
    ale materské bude najneskôr odo dňa pôrodu - pozri zák. len aby boli splnené podmienky! A tie sa asi budú skúmať 6 týždňov pred PTP - takže na to daj pozor!
    a ešte - ak ostane nevyčerpaná dávka v nezamestnanosti - je aj možnosť požiadať o vyplatenie polovice
    Dáša_ ja mám pocit, že lekári bez mihnutia oka vypisujú na materskú podľa termínu poslednej menštuácie. jednoducho im to ukáže kalendár, zrejme aj ich sw.
    Katy a R lekár nemá vypisovať nástup na materskú - ale PTP áno. samozrejme, doporučujú tých 6 týždňov pred PTP, zrejme to má opodstatnenie! .. ale ak aj vznikne nárok - ešte to neznamená, že sa MUSÍ využiť - či?
    dokonca mamička nemusí vôbec nastúpiť na materskú - ke´d už by to chcela prehnať úplne!
    majovrabel bol som v SP a vypytal si tlacivo.... a je to tak, ze lekar vypisuje cast kde sa pise PTP a poistenkyna si pise, ze od kedy nastupuje na matersku.... takze dakujem Katy za radu....
    Katy a R keby sa dalo riešiť aj s novým PP - to by bolo najlepšie .. ale to sa ľahko napíše Hlavne pozor - zatiaľ nie je nárok na materské!
      zbaliť

    Ako nastupit neskor na matersku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.