Zavrieť

Porady

Môžem ísť ako slobodný muž na materskú?

Mám otázku. Partnerka nemá záujem o výchovu môjho dieťaťa, ktoré sa narodí o pár mesiacov. Rozhodol som si ho zobrať do výchovy. Mám prácu cez 8-9 rokov bez prestávky. Chcem vedieť, či môžem z práce odísť na materskú dovolenku a o dieťa sa takto starať. Prípadne, či môžem z práce odísť, poberať 6 mesiacov podporu a potom sa na materskú prihlásiť. Neviem ako inak to vyriešiť, lebo aj s pomocou rodičov to bude nákladné a preto potrebujem radu.
veronikasad Radšej opačný postup - majskôr materská, po 28 týždňoch úrad práce ... Dieťa však musí byť zverené do tvojej starostlivosti ...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ako otec dietata mozes ist na matersku so svojim dietatom.
    Mesiac pred planovanym nastupom na MD to pisomne oznamis zamestnavatelovi.

    http://blog.etrend.sk/mihalblog/otec-na-materskej.html

    Podmienky nároku na materske:
    Iný poistenec
    otec dieťaťa

    po dohode s matkou, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok

    pripadne
    fyzická osoba, ak sa stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu
    - ak by ti dieta bolo pridelene do starostlivosti (matka sa ho vzda?)

    http://www.socpoist.sk/materske/1293s

    pohoda62 je offline (nepripojený) pohoda62

    pohoda62
    Keď vychádzam z toho čo si uviedol. Áno. Pracovný pomer neukončuj. Na materskú môžeš ísť ako otec dieťaťa čiže iný poistenec najskôr šesť týždňov po narodení dieťaťa a materskú budeš mať 28 týždňov od vzniku nároku. Musíš doložiť doklad, že ste sa s matkou dieťaťa dohodli, že materské budeš poberať ty t.j. spíšete krátku dohodu stačí jednou výstižnou vetou a obaja to podpíšete. Potom potrebuješ potvrdenie z úradu práce soc. vecí a rodiny podľa miesta trvalého bydliska matky, že nežiadala a nepoberá rodičovský príspevok. S týmto prídeš na sociálnu poisťovňu a oni ti vydajú tlačivo, "žiadosť o materské", toto s pomocou pracovníčky SP vyplníš a budeš čakať na rozhodnutie. Po ukončení poberania materskej sa rozhodneš. Ak máš PP na dobu neurčitú tak počas tých 28 týždňov s tebou PP nemôžu ukončiť bez tvojho súhlasu a držia ti to isté alebo adekvátne pracovné miesto. Počas materskej môžeš aj pracovať, ale nie to pracovné miesto z ktorého si na materskej, to si nechaj stále neukončené a uzatvor si ešte jedno, napr. dohodu (ak sa má o dieťa kto postarať), či už u toho istého zamestnávateľa alebo inde. Tým sa tvoja finančná situácia zase zlepší.
    Po 28 týždňoch, ak to tvoja situácia dovolí, Neukončuj ani pracovný pomer ani dohodu (ak sa má o dieťa kto postarať) a požiadaš úrad práce o rodičovský príspevok. Pracovný pomer ti nemôžu ukončiť a na dohodu môžeš pracovať.
    venceremos1 A este to doplnim, ja zijem tu na SR ale matka je Ceska a tam aj ostane. Aj v takom pripade musim dolozit doklad o tom ze nepobera RP? Doklad o zvereni budem mat. Inak supek a dakujem za odpoved. Keby to mam kade tade hladat po nete tak neviem neviem. Dakujem aj za odpoved na doplnenie, bo to som zabudol napisat.
    ivka70 Ak to bude dieťa zverene len do tvojej starostlivosti, potom uz nie, ale dovtedy áno.

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Fúú, nič o tom neviem, ani odkazy som nečítala, prvé mi však napadlo, aké máte/budete mať vzťahy - či ťa uvedie na rodnom liste ako otca?
    Držím palce nech sa bábätko narodí zdravé a daj potom vedieť, ako sa vám spolu darí.

    Môžem ísť ako slobodný muž na materskú?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.