Zavrieť

Porady

prvotné účtovné zápisy pri založení s.r.o.

S.r.o. založená v 11/2016-novozaložená, prvotné účt.zápisy:
353/411 - vznik pohľad.za upísané ZI- ID
211/353-splatený vklad spoločníka do pokladne v hotovosti - PPD
5.../365- vznik záväzku voči spoločníkovi, ktorý uhradil zriaď.výdavky - ID
365/211 - úhrada záväzku voči spoločníkovi za zriaď.výdavky v hotovosti z pokladne - VPD
Na konci roka budú zostatky na účte 411-ZI 5000 € a v pokladni vklad 5000€ ponížený o úhradu záväzku.
Chcem sa spýtať, či som postupovala správne? Pracujem v SW Omega.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Áno, myslím, že je to správne. Len podľa mňa ešte tie zriaď. výdavky by mali ísť cez účet 381/365 a preúčtovanie zriaď. výdavkov do N 518/381. Aspoň ja to takto mám.
    zia1970 Ďakujem za odpoveď. Len s tým účtom 381 som si nie istá, lebo s.r.o. bola založená v 09/2016, ale zápis do OR, teda vznik a začatie účtovania je 11/2016. Nakoľko v SW Omega pri založení s.r.o. v priebehu roka nerobím otváraciu súvahu, hneď účtujem, teda všetky zápisy mám až v deň zápisu do OR, v 11/2016, tak by to nemalo ísť cez 381. Keby to išlo cez otváraciu súvahu, tak áno, zápisy by boli pri založení s.r.o. a následne pri zápise do OR by boli ďalšie účt.zápisy, teda aj rozpustenie NBO na nákl.účty. Ale vraj takto nemám robiť otv.súvahu ale hneď účtovať. Rozumiem tomu správne?
    mondes No, neviem, či ja tomu správne rozumiem. Počkáme na vyjadrenie múdrejších.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    pardon, od r.2016 už môže byť aj hotovosť.
    Tým pádom považujem zápisy za správne.
    Tiež účtujem až dňom zápisu sro do OR, takže nie je potrebné účtovať na 381.
    Vklad do ZI je však zaplatený pri vzniku, čiže pred zápisom do OR aj zriaďovacie výdavky objektívne sú pred zápisom.
    Takže účtujem 353/378 ID, kde uvádzam dátum vzniku sro
    a 518/379 , kde uvediem v texte dátum výdavku,
    pohyby v POK už klasicky dňom zápisu do OR, prípadne neskôr.
    Naposledy upravil KEJKA : 09.03.17 at 12:33

    prvotné účtovné zápisy pri založení s.r.o.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.