Zavrieť

Porady

Rozpor medzi § 42odst.4 zákona o DP a §31odst.6 zákona o správe daní a poplatkov

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na Vaše osobné skúsenosti s §42 odst.4 :
Daňovník, ktorý vznikol počas kalendárneho roka iným spôsobom ako zlúčením, splynutím alebo rozdelením, platí preddavky na daň v termínoch a vo výške určených na základe predpokladanej dane. Daňovník je povinný nahlásiť výšku predpokladanej dane do konca druhého mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom daňovník vznikol, keď sú preddavky na daň za toto obdobie splatné.
Zároveň v §31odst. 6 zákona o správe daní a poplatkov v poslednej vete hovorí:
Ak je so začatím činnosti spojená i povinnosť platiť preddavky na daň, uvedie údaje potrebné pre určenie týchto preddavkov.

Problém podľa mňa nastáva v časovom nesúlade medzi týmito dvoma zákonmi, nakoľko rozpätie ktoré umožňuje zákon o dani z príjmu môže byť širšie - až do 61 dní, zákon o správe daní a poplatkov túto povinnosť však stanovuje do 30 dňovej lehoty.

Ktoré ustanovenie je potrené podľa Vášho názoru rešpektovať ? Aká je prax na Vašich daňových úradoch?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Zákon o správe daní. Tento zákon spravuje ostatné dane, čiže priklonila by som sa k tomuto zákonu, aj keď je tam rozpor.

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    kalkulka
    Zákon o správe daní. Tento zákon spravuje ostatné dane, čiže priklonila by som sa k tomuto zákonu, aj keď je tam rozpor.
    Kalkulka,podľa mňa to nie je celkom tak. Je síce pravda, že 511 sa vzťahuje aj na ostatné dane, ale podľa § 1 zákona o správe daní
    je rozsah pôsobnosti zákona nasledovný:

    (1) Tento zákon upravuje správu daní.

    (2) Podľa tohto zákona sa postupuje, ak osobitný zákon 1) neustanovuje inak.

    Pritom osobitným zákonom sa myslí (je výslovne uvedený) aj zákon o dani z príjmov.

    Ale to platí vo všeobecnej rovine, neuvádzam to ako odpoveď na prvý príspevok, keďže v daniach z príjmu sa nevyznám.

    dana
    Naposledy upravil dana9 : 14.07.06 at 05:35

    Rozpor medzi § 42odst.4 zákona o DP a §31odst.6 zákona o správe daní a poplatkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.