Zavrieť

Porady

Čo sa počíta medzi štátne sociálne dávky?

Dobrý večer, chcel by som sa informovať, ktoré štátne sociálne dávky (sšd)sa nerátajú do vlastného príjmu manželky, respektíve, či medzi tieto šsd patrí aj príspevok na starostlivosť o dieťa (hovorovo tzv. jasličkovné), nakoľko portál finančnej správy uvádza, že tento príspevok sa zarátala do vlastného príjmu manželky a zase na inej stránke som ho našiel medzi štátnymi sociálnymi dávkami.

https://podpora.financnasprava.sk/21...man%C5%BEelaky
Otázka č. 2 – Príspevok na starostlivosť o dieťa
Manželka daňovníka poberala v roku 2016 príspevok na starostlivosť o dieťa (hovorovo tzv. jasličkovné). Započíta sa aj takýto príjem do vlastného príjmu manželky?
Odpoveď
Príspevok na starostilovosť o dieťa nie je štátna sociálna dávka a teda sa považuje sa za vlastný príjem manželky, ktorý vstupuje do vlastného príjmu manželky za zdaňovacie obdobie r. 2016 pre účely výpočtu nezdaniteľnej časti základu dane na manželku. O sumu poberanej dávky sa zníži u manžela nezdaniteľná časť základu dane na manželku.
Rovnaký postup sa aplikoval aj za zdaňovacie obdobie roka 2015.
6 komentárov     zbaliť
veronikasad Ja som bola presvedčená, že nahrádza rodičovský príspevok a rovnako je štátna sociálna davka
veronikasad P. Mihal 1.4.2015 písal v Drakovi, že príspevok na starostlivosť o dieťa sa do vlastného príjmu manželky nezapočítava. Písala som dotaz do Draka
enzolo Ďakujem za reakciu. Potrebujem to na účely ročného zúčtovania dane. Z finančnej správy mi odpísali v tomto duchu + uvedený link tak hľadám, že kde je pravda.
veronikasad Pisala som p.Mihalovi, priznal v Drakovi chybnú informáciu, že to opraví - príspevok na starostlivosť o dieťa sa započítava do vlastného príjmu, lebo je to štátna dávka, nie štátna sociálna davka
enzolo odpoveď z FS: FR SR vydalo Metodický pokyn k uplatneniu nezdaniteľných častí (aj na manželku): https://www.financnasprava.sk/_img/p....21_MP_ZDP.pdf
veronikasad Už to aj p. Mihal opravil a ospravedlnil sa
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Medzi štátne sociálne dávky patrí iba:

    príspevok pri narodení dieťaťa,
    príspevok na viac súčasne narodených detí,
    príspevok na pohreb,
    rodičovský príspevok,
    prídavok na dieťa,
    príplatok k prídavku na dieťa,
    vianočný príspevok dôchodcom,
    príplatok k dôchodku politickým väzňom,
    príspevok športovému reprezentantovi (zákon č. 112/2015 Z. z. o príspevku športovému reprezentantovi a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov)

    Kde si našiel, že to nie je vlastný príjem?
    Naposledy upravil Tweety : 13.03.17 at 18:19
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    beh to znamená, ak manželka poberala za rok 2016 iba rodičovský príspevok na dieťa, može si jej manžel v dan. priznaní za manželku odpočítať celú výšku nezdan. časti t.j.3803,28 €?
    enzolo presne tak
    beh dakujem
      zbaliť
    ivka70 09.02.18 08:35 odstránil(a) z Porady

    Čo sa počíta medzi štátne sociálne dávky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.