Zavrieť

Porady

Dovolenka pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase

Zdravím poraďáci.


O nároku na dovolenku pri nepretržitej prevádzke som si toho prečítala na porade viac . Ale moja otázka je: Zamestnanci pracujú striedavo v 11,5 a 13,5 hod. zmenách (nepretržitá prevádzka).
Za predpokladu, že zamestnanec má pri 37,5 hod. týždennom úväzku nárok na 5 týždňov dovolenky (čo je v prepočte 187,5 hodiny) prepočítame nárok na dovolenku na počet kalendárnych dní:

  1. priem. počet prac. dní v mesiaci (21,741) X počet mesiacov (12)=priem. počet prac. dní v roku (260,892)
  2. nárok na dov. v dňoch (25) : 260,892 = alikv. čas dovolenky na 1 pracovný deň (0,095825092)
  3. 0,095825092 x 365 (počet dní v roku) = nárok na dovolenku v dňoch (34,976) - zaokrúhlené na 35 dní
  4. 187,5 : 35 = 5,361 - počet hodín na jeden deň dovolenky.
  5. V takom prípade by teda vznikol zamestnancovi nárok na 35 dní dovolenky, za každý deň by mal zaplatených 5,36 hodiny a dovolenku by čerpal na kalendárne dni, nie iba v pracovné zmeny.

Takže ak by robil napr. D, N, V, V a do dennej a nočnej by chcel dovolenku, tak by čerpal 4 dni dovolenky.

Takto má prepočítanú a platenú dovolenku napr. môj manžel, ktorý má rozdielnu dĺžku zmien (ŽSR) v dennej a nočnej. Len som nikde nenašla možnosť takéhoto výpočtu nároku.



Ďakujem za každú radu, prípadne názor.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Nemôžu mať 13,5 hod. zmeny, to je ako prvé. kuk do Zákonníka práce.

    Z vyššie uvedeného dôvodu ich jeden deň dovolenky = 11,5 hod.

    týždenný úväzok je 37,5 hod., nárok na 5 týždňov
    výpočet nároku na dovolenku:
    (37,5:5)x25:11,5=16,5 dňa D/rok
    kopretinka 03.04.17 18:57 odstránil(a) z Porady

    Dovolenka pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.