Zavrieť

Porady

Automobil - naklady

PORADCOVIA – POMOZTE!

Som zacinajuci podnikatel a mam trochu chaos, ako mozem zahrnut naklady do podnikania. Mam otazku konkretne ku vydavkom za automobil.

Mam vlastne auto, starsie a lacne (stalo do 30 tis. Korun) – kupila som si ho este pred zalozenim zivnosti. Pouzivam ho na podnikanie. Som z Bratislavy a aj auto vyuzivam len v BA.

1) Som sa docitala, ze si musim viest knihu jazd, t.j. odkial kam som isla a dovod cesty. Kilometre si mam ako ratat? Podla ukazovatela km v aute? Alebo sa to da niekde presne zistit, ze napr. od Hlavnej stanice po Mlynske Nivy je to tolko a tolko km. Ako sa to pocita, aby to bolo spravne?

2) Viem aj, ze za kazdy 1 km pocitam pausal 6,20 SK/1km. To znamena, ze napr. ked za mesiac prejdem 500 km, len to vykratim 6,20 a urobim na to vydavkovy doklad, ze to bol moj naklad za jeden mesiac? Nic viac netreba?

3) Musim mat za kazdy den blocek z natankovania, aby som preukazala, ze som bola autom u klienta. Kolko percent z natankovanej sumy si mozem zaratat do nakladov? Niekde som sa docitala, ze az 80 %. Ale co v pripade, ak nemam blocek z daneho dna?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Maartinka
    PORADCOVIA – POMOZTE!

    Som zacinajuci podnikatel a mam trochu chaos, ako mozem zahrnut naklady do podnikania. Mam otazku konkretne ku vydavkom za automobil.

    Mam vlastne auto, starsie a lacne (stalo do 30 tis. Korun) – kupila som si ho este pred zalozenim zivnosti. Pouzivam ho na podnikanie. Som z Bratislavy a aj auto vyuzivam len v BA.

    1) Som sa docitala, ze si musim viest knihu jazd, t.j. odkial kam som isla a dovod cesty. Kilometre si mam ako ratat? Podla ukazovatela km v aute? Alebo sa to da niekde presne zistit, ze napr. od Hlavnej stanice po Mlynske Nivy je to tolko a tolko km. Ako sa to pocita, aby to bolo spravne?
    Musíš si odsledovať ubehnuté km.

    2) Viem aj, ze za kazdy 1 km pocitam pausal 6,20 SK/1km. To znamena, ze napr. ked za mesiac prejdem 500 km, len to vykratim 6,20 a urobim na to vydavkovy doklad, ze to bol moj naklad za jeden mesiac? Nic viac netreba?

    3) Musim mat za kazdy den blocek z natankovania, aby som preukazala, ze som bola autom u klienta. Kolko percent z natankovanej sumy si mozem zaratat do nakladov? Niekde som sa docitala, ze az 80 %. Ale co v pripade, ak nemam blocek z daneho dna?
    Náhrady sa rátajú nasledovne:

    (((cena PHM * priemerná spotreba)/100)+6,20) * ubehnuté kilometre.

    A nesmieš zabudnúť na zaplatenie dane z motorových vozidiel. Nakoľko ak nezaplatíš nemôžeš si uplatňovať žiadne náklady na auto.

    Barbora.B je offline (nepripojený) Barbora.B

    Barbora.B
    Ubehnuté kilometre zistíš z tachometra na aute. Musíš si viesť knihu jázd - na začiatku a na konci jazdy si opíšeš aktuálny stav kilometrov.
    Dakujem za rychlu odpoved.

    Mam este jednu otazku, aka je cena PHM? AK mam napr. 5 blockov za mesiac - vypocitam si z toho priemer a to uvediem ako cenu PHM za dany mesiac? Alebo sa to da aj inak?

    Priemerna spotreba je uvedena v technickom preukaze, vsak? Ak mam jednu spotrebu napisanu, tak pouzijem iba ju, nemylim sa?

    Zaplatit dan z motoroveho vozidla mam povinnost do 31.januara, nie?

    DIKY ZA ODPOVED.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    1. Máš jeden bloček, z toho môžeš použiť cenu na celý mesiac. Rob to na konci mesiaca, a vyber si ten bloček kde je najdrahší benzín.

    2. Áno priem.spotreba je v TP. Ak máš len jednu používaš ju.

    3. Nie. daň z motorových vozidiel sa platí do 15. dňa odo dňa prvého použitia mot.vozidla na podnikateľské účely. Samozrejme pomernú časť ročnej sadzby. Musíš vyplniť tlačivo.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Príspevok mažem - súhlas so Smith a Johanka.
    Naposledy upravil Pepa : 19.07.06 at 17:22

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    [quote=Pepa]POZOR - auto nezaradené v majetku firmy, miesto podnikania BA, auto používané v BA - nie je to pracovná cesta - pozri zákon o cestovných náhradách:

    1) Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v § 1 ods. 2 na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činností do skončenia tejto cesty.


    A ako by si uplatňoval náklady na auto nezaradené do majetku firmy, keď napr. účt.kancelária je na Trenčianskej ulici v BA, a cestuje za klientom do Karlovky? Veď je to dobrých pár km, a ešte v meste, kde je spotreba oveľa vyššia.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    § 19ods.2 písm.e/ ZoDP " ...vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom sa činnosť pravidelne vykonáva ....". ... v mieste nie meste ....
    Keď mám miesto podnikania BA, xxx ulica a idem klientovi do BA yyy ulica, je to iné miesto ako moje miesto podnikania.

    Ešte sa vrátim k dani z MV - uplatňovanie výdavkov na pracovné cesty nie je v Zákone o dani z príjmov podmienené zaplatením dane z MV. Ak daňovník nezaplatí daň z MV, bude sankcionovaný, za nezaplatenie dane, príp. nepodanie daňového priznania k tejto dani.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Johanka
    § 19ods.2 písm.e/ ZoDP " ...vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom sa činnosť pravidelne vykonáva ....". ... v mieste nie meste ....
    Keď mám miesto podnikania BA, xxx ulica a idem klientovi do BA yyy ulica, je to iné miesto ako moje miesto podnikania.

    Ešte sa vrátim k dani z MV - uplatňovanie výdavkov na pracovné cesty nie je v Zákone o dani z príjmov podmienené zaplatením dane z MV. Ak daňovník nezaplatí daň z MV, bude sankcionovaný, za nezaplatenie dane, príp. nepodanie daňového priznania k tejto dani.
    Fakt som si tieto dve slová nikdy "nerozobrala". Evidenciu jázd pri súkromnom aute používanom na podnikanie som kvôli "tlaku" DU prerábala. uff - ešteže mi to excel rátal sám.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Johanka
    § 19ods.2 písm.e/ ZoDP " ...vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom sa činnosť pravidelne vykonáva ....". ... v mieste nie meste ....
    Keď mám miesto podnikania BA, xxx ulica a idem klientovi do BA yyy ulica, je to iné miesto ako moje miesto podnikania.

    Ešte sa vrátim k dani z MV - uplatňovanie výdavkov na pracovné cesty nie je v Zákone o dani z príjmov podmienené zaplatením dane z MV. Ak daňovník nezaplatí daň z MV, bude sankcionovaný, za nezaplatenie dane, príp. nepodanie daňového priznania k tejto dani.
    Suhlasím. Zaplatenie dane z mot.vozidiel som tam uviedol preto, že sám som zažil situáciu, keď kontrola povyhadzovala náklady na auto a to z dôvodu nezaplatenia dane z mot.vozidla.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 19.07.06 at 17:30 Dôvod: Pravopis

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Neznalosť zákonov neospravedlňuje ani správcu dane . Netreba im "zožrať" všetko , s čím na nás vybehnú. Treba si veriť !!!

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    smith
    Suhlasím. Zaplatenie dane z mot.vozidiel som tam uviedol preto, že sám som zažil situáciu, keď kontrola povyhadzovala náklady na auto a to z dôvodu nezaplatenia dane z mot.vozidla.
    Asi by som sa bránil ešte v štádiu prejednávania výsledkov kontroly "v tuške". Musel by som mať výrazný iný dôvod, aby som bol v takomto prípade ticho, alebo namietal len tak nevýrazne.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Johanka
    Neznalosť zákonov neospravedlňuje ani správcu dane . Netreba im "zožrať" všetko , s čím na nás vybehnú. Treba si veriť !!!
    Pri cestnej dani som sa nedala - to chceli vyhodiť 480 tisí!!!!ale evidenciu som prerábala. A na základe mojej "prerábky" som do toho nahnala aj moju klientku.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    smith
    1. Máš jeden bloček, z toho môžeš použiť cenu na celý mesiac. Rob to na konci mesiaca, a vyber si ten bloček kde je najdrahší benzín.
    Neviem, či má tento názor celkom oporu v zákone. Podľa mňa minimálne bez predchádzajúceho "ošetrenia" internou smernicou skôr nie.
    Daňovo uznaným výdavkom pri použití vozidla nezahrnutého do obchodného majetku sú v zmysle ZDP § 19 ods. e) - posledná veta: "..náhrady za spotrebované pohonné hmoty ... podľa osobitného predpisu." Tým osobitným predpisom je zákon o cestovných náhradách.
    V ZCN - § 7 ods. 4 sa uvádza: "Náhrada za spotrebované pohonné hmoty patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla..."
    Podľa písomného vyjadrenia DR SR: "Za cenu pohonnej látky, platnú v čase použitia vozidla, sa považuje cena doložená dokladom o čerpaní pohonnej látky, alebo v zmysle § 35 ZCN cena uznaná ako priemerná cena známa v čase použitia vozidla na trhu.
    Ak teda zamestnanec taký doklad o nákupe PHM nemá, môže zamestnávateľ podľa § 35 ZCN použiť cenu obvyklú na trhu v čase použitia vozidla."

    Podľa mňa najjednoduchšie a asi najviac v súlade so zákonom a stanoviskom DR SR ako riešenie otázky č. 3 Maartinky by bolo spracovať kratučkú smernicu, v ktorej určí, že:
    - pre účely výpočtu náhrad za spotrebované PHM bude v zmysle § 35 ods. 1 ZCN používať priemernú cenu známu v čase použitia na trhu
    - za priemernú cenu sa bude považovať desaťdenná priemerná cena podľa zistení ŠÚ SR zo stránky http://www.statistics.sk/webdata/slo...nz/benz05n.htm
    Smernicou by snáď bolo možné v súlade s § 35 ZCN stanoviť aj iný spôsob určenia ceny (napr. použiť cenu z prvého alebo posledného tankovania v mesiaci), ale použitie priemernej ceny ŠÚ SR sa mi zdá byť viac v súlade s citovaným stanoviskom DR SR.
    Naposledy upravil andrej_rv : 19.07.06 at 18:35

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.