Zavrieť

Porady

Leasing a DPH

Ahojte, chcela by som sa opýtať, či bola nejaká zmena ohľadne DPH.
V 05/2006 naša firma zobrala na leasing zemný stroj. Od leasingovej spoločnosti sme obdržali nadobúdajúcu faktúru v celkovej hodnote stroja, zároveň sme dostali zálohovú faktúru na 1. zvýšenú splátku a splátkový kalendár. Chcem sa len opýtať nárok na odpočet DPH mám poľa splátkového kalendára a nie podľa faktúry v celkove výške?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    Áno, riadiš sa splátkovým kalendárom. Nárok máš na odpočet DPH z 1.zvýš.splátky a mesačnej splátky. Potom pravidelne mesačne, tak ako sú splátky v splátk.kalendári.

    jued je offline (nepripojený) jued

    jued
    Ďakujem Ti pekne, inak som si to myslela, len ma trochu zmiatla tá faktúra , kde je vyfakturovaná celá suma zemného stroja, predtým to leasingovka neposielala.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    jued
    Ďakujem Ti pekne, inak som si to myslela, len ma trochu zmiatla tá faktúra , kde je vyfakturovaná celá suma zemného stroja, predtým to leasingovka neposielala.
    Leasigovka posiela faktúru na celú sumu len preto aby si mohla rátať odpisy z nadobúdacej ceny.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Odpoveď na odpočet DPH je pravivá na 99 percent. Ak je splatnosť lízingovej splátky 1. deň v mesiaci a tento deň propúadne na sviatok, alebo S,N tal bájomca uhradí spláku cca 30. predchádzajúceho mesiaca. Vtedy lízningová spoločnosť ak má pripísané peniaze na BÚ 31. má povinnost vystaviť faktúru na základe prijatej úhrady. Vtakomto prípade sa v jednom mesiaci uplatní DPH 2x a v nasledujúcom mesiaci keď spltnosť pripadla na 1. deň sa DPH neodpočíta.

    Prakticky takáto situácia nastáva pri vysokých lízingových splátkach v EUR, ke´d nájomca úhradu splátky realizuje v priamym hotovostným vkladom na BÚ banky v ktorej má lízingová spoločnosť BÚ.

    Tento postup mám overený s CAC lízingovpu spoločnosťoum ktorá dala splatnosť vždy na 1. deń v mesiaci.

    apo

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    s tým predchádzajúcim príspevkom súhlasím tak napoly. LZ spoločnosť má povinnosť odviesť DPH z prijatej platby a teda vystaviť faktúru (aj to robí). A na druhej strane vzniká právo na základe takejto faktúry si odpočítať DPH. Ale nie je to povinnosť, často ani faktúra nepríde načas - odberateľ si jednoducho odpočíta DPH podľa splátkového kalendára, a tú zálohu vlastne "ignoruje".
    Naposledy upravil KEJKA : 23.07.06 at 16:24

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.