Zavrieť

Porady

Zahraničný pokladničný doklad

Dobrý, chcela by som radu alebo aj pomoc.
Mám zahraničný pokladničný doklad v PLN. Kupovali sme to na firmu, sme platcovia DPH.
Zaúčtovala som to ako spotrebu materiálu na 501 oproti 211. Kurz som zadala deň vopred. V účtovníctve máme aj evidovanú poľsku valutovu pokladňu. Lenže na doklade je aj poľska DPH. Túto zaúčtujem na 548? Pozerala som do starých dokladov po účtovníčke a ona to zaúčtovala na účet 501 plus analytika účtu. Ktorý spôsob je lepší, prípadne nejaké ďalšie riešenia účtovania takýchto dokladov??
Ďakujem pekne.
Naposledy upravil 15Monika : 22.08.17 at 09:35
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    To sa robí tak, že pri ďalšej návšteve predložíš kartičku registrácie na DPH a vyžiadaš si dobropis DPH a opravnú faktúru bez DPH, aj vrátenie DPH na mieste. Ak to neurobíš, tak máš aj tak povinnosť uplatniť samozdanenie základu nákupu v priznaní, aj odpočet. Tú poľskú áno, na 548, ale nebude to daňovo uznaný náklad. To sa potom môže žiadať cez daňový úrad Bratislava I. na vrátenie podobne ako cez náš § 55
    Naposledy upravil a_je_to : 25.08.17 at 05:35
    15Monika Ďakujem, ale aký to má zmysel tá prvá veta?... Stará účtovníčka s tým tiež viac nič nerobila, len zúčtovala ako napr. pokladničny doklad v € smerovany do nákladov. To bolo všetko. Chápem viac rokov, praxe...
    a_je_to Tá prvá veta je skúsenosť s Poliakmi, pri nákupoch v Makro. Nikdy nevydali faktúru bez poľskej DPH, iba s ňou. Pri ďalšom nákupe dobropisovali DPH z predchádzajúcej, vrátili DPH a na druhý nákup zase vydali faktúru iba s ich DPH. A tak dookola. Čo tým sledovali ? Ako prvé asi to aby tovar prešiel cez hranice, ako druhé asi to, že kto sa vráti po vratku DPH, zase nakúpi u nich ...

    Zahraničný pokladničný doklad

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.