Zavrieť

Porady

Nájom a DPH

Dobrý deň, viem že sa tu toho už popísalo viac na túto tému, ale aj tak poprosím o radu. Som szčo, platca dph, JÚ. Prenajímam : 1 budovu platcom DPH , tam fakturujem s DPH a aj si odpočítavam DPH na vstupe.
2. budovu prenajímam neplatcom DPH, fakturujem bez DPH a neodpočítavam si DPH na vstupe. Čiže sú to samostatné budovy, tým pádom aj náklady s nimi spojené mám rozdelené a viem, kedy mám, alebo nemám nárok na odpočet DPH z nich. Ale mám dilemu,, či by som to nemal riešiť koeficientom. Poradí mi niekto? Ďakujem moc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Ak máš nájomné oslobodené od dane, tak koeficient musíš vypočítať. Alebo v prvom roku vykalkulovať a prejednať so správcom dane. Lebo odpočet DPH zo spoločných réžijných nákladov sa musí krátiť koeficientom, ak vyšiel menší, ako 0,991. A tých nákladov býva v každej firme dosť. Spoločným nákladom môže byť napr. počítač na sekretariáte, faktúra za dodávateľské účtovníctvo, strážnu službu, odvoz smetí, tlačivá a pod.
    lotina Ďakujem. Všetky náklady ktoré mám s prevádzkou tejto budovy a teda aj energie , smeti atď... si dávam zvlášť a neuplatňujem si dph. Jedine ako píšete, keď spravím na počítači zmluvu k nájmu. Takže aj v tomto prípade by som mal riešiť koeficient?
    a_je_to Ale ... to nie je riešenie. Lebo ak neuplatníš DPH, tak ju musíš dať buď do nákladov - čo práve nemôžeš do daňových, alebo sa neuzatvorí účtovníctvo na niektorom účte ... Normálne je uplatniť DPH a použiť koeficient. Veď to nie je až také hrozné ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.