Zavrieť

Porady

neuhradena faktura v evidencii - uz premlcana. Co s nou?

Ahojte. V pohľadavkach mam kopu neuhradenych faktur, este z roku 2003, ale aj 2004 a 2005. Chcem sa spytat, čo sa da s nimi robit, ked niektore su uz premlcane, takze ich ani nema zmysel vymahat. Ale co s nimi? Nemôzu mi tam predsa svietit donekonecna. A kedze pohladavky som este nikdy neriesila, prosim o polopatickú radu, ako ich zlikvidovat. Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    Čo máš na mysli premlčané? Nevymožiteľné? Pokiaľ si každoročne robila inventarizáciu pohľadávok tak by mali byť vymožiteľné. Ak nie, pokús sa ju urobiť a uvidíš. Móóžno ti niekto zaplatí... .
    Pohľadávku môžeš odpísať do 1000,- Sk akože ani nebola. Na ostatné by si mala mať doklad zo súdu, že je táto nevymožiteľná, ak sa nemýlim.

    No a v pripočitateľnej položke v daňovom priznaní by si mala uviesť sumu, o ktorú si si znížila základ dane v období, keď ti pohľadávka vznikla. Túto zložitú vetu vysvetlím takto:
    Ak je to napr. za predaj tovaru, tak tento tovar si za nejakú sumu kúpila. A o túto sumu nakúpeného tovaru si si znížila v príslušnom roku daňový základ. Takže šup - príjem z nej nebol, že - takže pripočítaš v roku, kedy ju odpíšeš.

    zaphira je offline (nepripojený) zaphira

    zaphira
    Dakujem za radu. Len upresnim ze tým premlčaním som myslela, ze po 3 rokov je uz pohladávka premlčaná a teda keby som ju až vtedy zacala vymáhat, tak povinný už nie je povinný mi ju zaplatiť. Všetko sú to faktúry za poskytnuté služby takže to neviem použiť tak ako si napísal v poslednej vete. Ale budem nad tým rozmyšlať. Dakujem.
    Monika Kováčová
    zaphira
    Dakujem za radu. Len upresnim ze tým premlčaním som myslela, ze po 3 rokov je uz pohladávka premlčaná a teda keby som ju až vtedy zacala vymáhat, tak povinný už nie je povinný mi ju zaplatiť. Všetko sú to faktúry za poskytnuté služby takže to neviem použiť tak ako si napísal v poslednej vete. Ale budem nad tým rozmyšlať. Dakujem.
    No inventarizáciu si každopádne urobiť mala - potvrdenie záväzku inej spoločnosti voči tebe ti zaisťuje vymožiteľnosť aj 5-10 ročnej pohľadávky, kým súd neurčí, že je pohľadávka nevymožiteľná.

    K nákladom na služby určite patrí nejaký ten telefón, nájomné, PHM a tak... porozmýšľaj.

    Steffi je offline (nepripojený) Steffi

    Steffi
    ermon
    No inventarizáciu si každopádne urobiť mala - potvrdenie záväzku inej spoločnosti voči tebe ti zaisťuje vymožiteľnosť aj 5-10 ročnej pohľadávky, kým súd neurčí, že je pohľadávka nevymožiteľná.

    K nákladom na služby určite patrí nejaký ten telefón, nájomné, PHM a tak... porozmýšľaj.

    Ja som vo firme prevzala evidenciu pohľadávok a poposielala som upomienky o nezaplatení. Zo 7 pohľadávok som takto vymohla 4. S týchto podnikov sa mi ozvali ihneď telefonicky a ja som im povedala, že idem dať právnikovi doklady na vymáhanie a zároveň firma uvedie ich adresy na internete ako neplatičov. 3 zaplatili hneď a 1 si dohodol splátkový kalendár, na základe ktorého spostupne splatil celú pohľadávku.
    Skús, možno sa ti niečo podarí povymáhať. Je pravda že pracujem v a.s.,
    ale za pokus to vždy stojí.

    Steffi

    neuhradena faktura v evidencii - uz premlcana. Co s nou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.